
IAB Studio: Sisältömarkkinointi ja kuumat trendit
IAB Studio jaksot ovat napostelupituisia podcast jaksoja päivän polttavista aiheista ja tällä kertaa meillä on studiossa Miran vieraana Ria Vaahto (Business manager of native advertisin) Sanomalta ja Martti Penttilä (Senior Editor & Creative) dentsulta. Tässä jaksossa Ria ja Martti tuovat terveisiä maailmalta sisältömarkkinoinnin seminaareista. Mitä sisältömarkkinoinnille kuuluu ja minkälaisia tulevaisuuden trendejä maailmalla on nähtävissä.
Ria kävi Native Advertising Rewards seminaarissa, joka järjestettiin monen vuoden tauon jälkeen Kööpenhaminassa. Martti oli puolestaan vierailemassa rapakon takana Floridassa, jossa järjestettiin Amerikan mainostajien kattojärjestön sisältömarkkinoinnin konferenssi.
Sisältömarkkinointi ja vastuullisuus
Vastuullisuus ja ympäristövastuu on aihe, joka on noussut tärkeäksi teemaksi monessa kohtaa markkinoinnissa ja mainonnassakin. Vastuullisuus ja purpose edellä toimiminen näkyi seminaareissa monen yrityksen toimintatavoissa ja välillä se ohitti täysin myös yrityksen toimialan. Vastuullisuuteen oli otettu kantaa myös tekemällä yhteistyötä erilaisten vastuullisuusjärjestöjen kanssa. Martin esimerkissä Pepsin alabrändi Gatorade oli tehnyt dokumentin koulun monitaustaisesta jalkapallojoukkueesta. Dokumentin keskiössä siis urheilujuoman lisäksi oli nuorten tuominen yhteen ja tämä liittyi vahvasti tunteisiin ja arvoihin.
Käy kuuntelemassa IAB Studion sisältömarkkinointi ja kuumat trendit jakso ja kuulet loputkin terveiset seminaareista!
Kuuntele koko jakso tästä:
Kiinnostaako yhteistyö IAB Studion kanssa? Ota yhteyttä mira.vaurula@iab.fi!
Seuraa sarjaa seuraavissa kanavissa:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
25.05.2023
Vastuullisen digimainonnan määrittely
Vastuullisuus on iso trendi maailmalla ja teot sen ympärillä ovat ottaneet suuria harppauksia eteenpäin viime vuosina. Jotta voimme Suomen markkinassa hyödyntää tätä kehitystä parhaalla mahdollisella tavalla, vaatii se terminologian selkeyttämistä ja lokalisointia. Luomalla yhteisen määritelmän vastuulliselle digimainonnalle haluamme avata reitin vastuullisen digimainonnan kehittymiselle Suomessa.
lue lisää11.05.2023
Vaikuttajamarkkinoinnin määrä lähes 20% kasvussa
IAB Finlandin ja vaikuttajatoimistojen yhteisen selvityksen perusteella vaikuttajamarkkinoinnin kokonaismarkkina Suomessa vuonna 2022 oli 52,5 miljoonaa euroa. Vuoteen 2021 verrattuna kasvua oli noin 19 %.
lue lisää25.04.2023
IAB Studio: Ohjelmallisen ostamisen nykytila Suomessa (osa1)
IAB Studio jaksot ovat napostelupituisia podcast jaksoja päivän polttavista aiheista ja tällä kertaa Pasin vieraana on Juuli Pelkonen Adformilta ja Dorentina Abazi Schibstediltä. Jaksossa Pasi keskustelee vieraiden kanssa ohjelmallisen ostamisen nykytilasta ja erilaisista trendeistä, joita siellä on havaittavissa.
lue lisää17.04.2023
audienceXpress:in CTV Uncovered -kuluttajatutkimus julkaistiin kolmannen kerran
audienceXpress teki yhteistyötä verkkokuluttajatutkimuksiin erikoistuneen Happydemicsin kanssa ja julkaisi vuosittaisen CTV Uncovered-kuluttajatutkimuksen kolmannen kerran. Tutkimuksessa tutkitaan miten kuluttajien kulutustottumukset monipuolistuvat, selvitetään mieltymyksiä kanavista ja alustoista sekä kerätään mielipiteitä televisiomainonnasta.
lue lisää