
IAB Insider: New Life of the Living Room – mitä suomalainen katsoo?
Kaupallinen yhteistyö: RTL AdAlliance
Tervetuloa uuden IAB Insider jakson pariin. Tästä starttaa IAB Podcastien 3. tuotantokausi! Tässä jaksossa sukelletaan syvälle olohuoneeseen – tai tarkemmin sanottuna sen ruutuun. Aiheena on televisiomainonnan tulevaisuus ja Connected TV:n (CTV) kasvava merkitys suomalaisessa mediamaisemassa.
Juontaja Pasi saa vieraakseen Akin ja Allun RTL AdAlliancelta, joka on yksi Euroopan suurimmista premium-videomainonnan verkostoista. Jakso starttaa alustuksella RTL AdAlliancen toiminnasta ja CTV:n nykytilasta toukokuussa 2025. Miltä näyttää ruutujen katselukulttuuri, ja miksi mainostajan tulisi olla nyt hereillä?
Jakson toisessa osassa pureudutaan tuoreeseen New Life of the Living Room -tutkimukseen, joka paljastaa suomalaisen katsojan erityispiirteitä ja asenteita videomainontaan. Miten suomalaiset suhtautuvat mainoksiin eri alustoilla? Entä mitä ruudun koko tai katselutapa kertoo luottamuksesta sisältöön?
Lopuksi pelataan klassikko-osio Totta vai tarua, jossa Aki ja Allu reagoivat Pasilta tuleviin väittämiin kärpäslätkillä – onko tulevaisuudessa TV ruutu, tunne, kauppa vai tekoälyavusteinen ystävä?
🎙️ Tämä jakso on täynnä insightia, trendejä ja tulevaisuuden näkymiä mainostajille, median ammattilaisille ja kaikille, joita kiinnostaa, mihin suuntaan televisiomainonta on menossa.
Lataa RTL AdAlliancen raportti TÄSTÄ
Katso koko jakso tästä:
Kuuntele koko jakso tästä:
27.06.2025
IAB Insider: Snapchat 2025 – Miten alusta palvelee brändejä ja vaikuttajia nyt?
Snapchat ei ole katoamassa mihinkään – päinvastoin! Tässä IAB Insider -jaksossa sukellamme siihen, miten Snapchat toimii vaikuttajille ja brändeille vuonna 2025. Vieraana vaikuttaja Henny Harjusola ja Snapchatin Suomen kaupallinen edustaja Mimi Alén.
lue lisää19.06.2025
Anni Lintula IAB Finlandin toiminnanjohtajaksi
IAB Finlandin hallitus on nimittänyt Anni Lintulan organisaation uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.8.2025.
lue lisää16.06.2025
Vaikuttajamarkkinoinnin määrä jatkoi kasvua vuonna 2024
IAB Finlandin ja vaikuttajatoimistojen yhteisen selvityksen perusteella vaikuttajamarkkinoinnin kokonaismarkkina Suomessa vuonna 2024 oli 59,6 miljoonaa euroa. Vuoteen 2023 verrattuna kasvua oli noin 6 %.
lue lisää13.06.2025
IAB Insider: Boots-case ja totuuksia mainonnan mittaamisesta
Tässä IAB Insider -jaksossa pureudutaan vuoden puhutuimpaan markkinointiteemaan: mainonnan mittaamiseen. Juontaja Pasi Raassinan seurana on AudienceProjectin asiantuntijakaksikko Juha Ourila ja Martin Radford, joiden kanssa keskustellaan niin IAB Europe Adex 2024 -raportista kuin cross media -mittauksen ajankohtaisuudesta.
lue lisää