Icon
Digitaalisen audiomainonnan kasvu jatkui Suomessa myös vuonna 2024 IABlogi

Digitaalisen audiomainonnan kasvu jatkui Suomessa myös vuonna 2024

14.02.2025 | iab

IAB Finlandin digitaalisen audiomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiaudiomainonnan markkina vuonna 2024 oli 9,5 miljoonaa euroa. Vuonna 2023 markkina-arvio oli 9,3 miljoonaa euroa ja sitä edeltävänä vuonna 2022 7,1 miljoonaa euroa.

Digitaalinen audiomainonta, mukaan lukien podcastit ja muut digitaalisen audion alustat, on vakiinnuttanut asemansa osana mainosmaailmaa. Vuoden 2024 luvut perustuvat kattavaan otantaan. Dataa kerättiin julkaisijoilta, mediatoimistoilta sekä tuotantoyhtiöiltä tammikuussa 2024. Estimaatti kattaa:

  • Digitaaliset audiomainokset
  • Sponsoroinnin ja sisältöyhteistyön
  • Audiosisällön tuotantokustannukset mainosrahoitteisille digitaalisen audion alustoille

Kuten aiempinakin vuosina, yli puolet markkinasta koostuu tuotantokuluista, mikä tarkoittaa, että mainonnan osuus on noin 40–50 % kokonaisuudesta.

Digitaalisen audiomainonnan jatkuva kasvu osoittaa sen merkityksen osana mainonnan monikanavaisuutta. Podcast-mainonta ja muut audiokanavat tarjoavat yhä monipuolisempia mahdollisuuksia brändeille tavoittaa kohdeyleisönsä, ja ala kehittyy edelleen teknologisten innovaatioiden ja kuluttajakäyttäytymisen muutosten myötä.

 

Lisätiedot:
Elsa Kalervo
Digital Audio Manager / Bauer Media Oy
IAB Finlandin Digitaalinen Audio -työryhmän puheenjohtaja
elsa.kalervo@bauermedia.fi
044 744 2050

Pasi Raassina
IAB Finland, Toiminnanjohtaja
pasi.raassina@iab.fi
040 575 3726

 

IAB Finland on digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin tulevaisuutta kehittävä yhteisö, joka tarjoaa koulutusta, kohtaamisia sekä puolueetonta asiantuntijatietoa. IAB Finland on osa kansainvälistä 27 Euroopan maan muodostamaan IAB Europe -yhteisöä.
www.iab.fi
www.iabeurope.eu

 

 

 

 

27.06.2025

IAB Insider: Snapchat 2025 – Miten alusta palvelee brändejä ja vaikuttajia nyt?

Snapchat ei ole katoamassa mihinkään – päinvastoin! Tässä IAB Insider -jaksossa sukellamme siihen, miten Snapchat toimii vaikuttajille ja brändeille vuonna 2025. Vieraana vaikuttaja Henny Harjusola ja Snapchatin Suomen kaupallinen edustaja Mimi Alén.

lue lisää

19.06.2025

Anni Lintula IAB Finlandin toiminnanjohtajaksi

IAB Finlandin hallitus on nimittänyt Anni Lintulan organisaation uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.8.2025.

lue lisää

16.06.2025

Vaikuttajamarkkinoinnin määrä jatkoi kasvua vuonna 2024

IAB Finlandin ja vaikuttajatoimistojen yhteisen selvityksen perusteella vaikuttajamarkkinoinnin kokonaismarkkina Suomessa vuonna 2024 oli 59,6 miljoonaa euroa. Vuoteen 2023 verrattuna kasvua oli noin 6 %.

lue lisää

13.06.2025

IAB Insider: Boots-case ja totuuksia mainonnan mittaamisesta

Tässä IAB Insider -jaksossa pureudutaan vuoden puhutuimpaan markkinointiteemaan: mainonnan mittaamiseen. Juontaja Pasi Raassinan seurana on AudienceProjectin asiantuntijakaksikko Juha Ourila ja Martin Radford, joiden kanssa keskustellaan niin IAB Europe Adex 2024 -raportista kuin cross media -mittauksen ajankohtaisuudesta.

lue lisää