
Tuomas Avonius palkittiin vuoden 2012 IABloggaajana
IABlogi on tarjonnut kiinnostavia näkökulmia ja keskustelunaiheita verkkomainonnasta ja digitaalisen median käytöstä jo kokonaisen vuoden ajan. Bloggaajiksi on vakiintunut vaikuttava 14:n verkkomarkkinoinnin asiantuntijan porukka. IAB Finland päätti palkita parhaan bloggaajan "Vuoden IABloggaaja" -palkinnolla. Palkintoraatiin kuului tietokirjailija, viestinnän kouluttaja ja blogiasiantuntija Katleena Kortesuo, IABlogin pääbloggaaja Marko Siltala sekä IAB:n toiminnanjohtaja Birgitta Takala ja Markkinointipäällikkö Krista Reimaa. Vuoden 2012 IABloggaaja palkinnon pokkasi Iltalehti.fi:n asiakkuusjohtaja Tuomas Avonius.
"Tuomas hyödyntää postauksissaan runsaasti taustatietoa ja tilastoja, jotka hän osaa kytkeä arkipäivään. Hän käyttää selkeästi etenevää kieltä ja napakoita lauserakenteita. Myös postausten aiherajaus on sopivan tiivis. Tuomaksella oli ehdokkaista elävin kielenkäyttö, monipuolisin aihevalikoima ja selkein rakenne postauksissaan", Katleena Kortesuo luonnenti voittajaa.
IAB Finlandin markkinointipäällikkö Krista Reimaa (vas.) ja toiminnan-
johtaja Birgitta Takala (oik.) ojensivat Tuomas Avoniukselle palkinnon.
22.09.2023
Digitaalisen audiomainonnan markkina kasvaa Suomessa: Estimaatti näyttää jopa 27% kasvua
IAB Finland on jälleen kerran estimoinut digitaalisen audiomainonnan markkinaa Suomessa. Vuonna 2022 digiaudion kokonaismarkkinan arvo on noin 7,1 miljoonaa euroa, mikä merkitsee 27% kasvua verrattuna vuoteen 2021. Digitaalisen audion markkina-arvio vuonna 2021 oli oli 5,6 miljoonaa euroa.
lue lisää31.08.2023
Verkkomainonta koki pienen laskun vuoden 2023 toisella kvartaalilla
Suomen verkkomainonnan määrä saavutti lähes 174 miljoonaa euroa vuoden 2023 toisella kvartaalilla, mikä on noin puolen prosentin lasku edellisvuoteen verrattuna. Digitaalinen mainonta edustaa kuitenkin edelleen 54 % koko maan mediamainonnasta, osoittaen digimainonnan keskeisen roolin mainosmarkkinoilla.
lue lisää23.05.2023
Verkkomainonta maltillisessa kasvussa
Verkkomainonnan määrä vuoden 2023 ensimmäisellä kvartaalilla oli lähes 168 miljoonaa euroa. Vuoden 2022 ensimmäiseen kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä kasvoi lähes 3 % ja kaikesta Suomen mediamainonnasta digitaalista on jo 55 %.
lue lisää06.03.2023
Digitaalinen ulkomainonta 30 % kasvussa vuonna 2022
IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiulkomainonnan määrä Suomessa vuonna 2022 oli noin 46,5 miljoonaa euroa. Vuoteen 2021 verrattuna kasvua on hieman alle 30 % kun vastaavana aikana koko ulkomainonnan markkina kasvoi 21 %.
lue lisää