
Digimarkkinoinnin huipulla: Anne Teeriaho ja Suomalainen Lääkäriseura Duodecim
Tervetuloa seuraamaan blogisarjaamme, jossa kurkistamme IAB Finlandin sertifikaattikoulutuksen kulisseihin ja pääsemme kuulemaan, kuinka koulutus on vaikuttanut markkinoinnin ja myynnin ammattilaisten urapolkuun ja osaamiseen. IAB Finlandin digimarkkinoinnin koulutus tarjoaa ajankohtaista ja käytännönläheistä tietoa digitaalisesta markkinoinnista. IAB on sertifioinut satoja markkinoinnin ja mainonnan asiantuntijoita vuosien kokemuksella. Sarjamme kolmannessa osassa tapaamme Anne Teeriahon, joka työskentelee ilmoitusmyyntipäällikkönä Suomalainen Lääkäriseura Duodecimissa ja hän on suorittanut IAB:n Digimarkkinoijan ja -myyjän sertifikaattikoulutuksen.
Miksi päätit osallistua IAB Finlandin sertifikaattikoulutukseen?
Halusin oppia uutta ja ymmärtää paremmin digimarkkinoinnin ja -myynnin lainalaisuuksia.
Miten koit koulutuksen sisällön ja rakenteen? Oliko se kattava ja relevantti?
Koulutuksen sisältö oli erittäin hyvä ja materiaalia oli, sanoisinko, ainakin riittävästi.
Kuinka vertaisit tätä koulutusta muihin vastaaviin koulutuksiin, joihin olet osallistunut?
Tämä koulutus antoi hyvät eväät digimarkkinointiin niin keltanokalle kuin konkarillekin, kokonaisvaltaisuutensa ja laajuutensa johdosta.
Mitkä olivat kolme tärkeintä oppimasi asiaa kurssilta?
Mainonnasta 62 % digitaalista ja siitä 80 % kohdennettua, datataitavin tulee voittamaan kilpailun.
Verkkokauppa muuttaa digin fundamentteja – tiedonhalukanavasta muodostuu ostopaikka.
Eväste "pakka" edelleen sekaisin.
Miten koulutus on vaikuttanut työskentelyysi tai uraasi?
Uskon ymmärtäväni asiakkaitteni toiveita ja tarpeita paremmin. Puhumme samaa kieltä: ostaja ja myyjä.
Oletko käyttänyt koulutuksessa opittuja tietoja ja taitoja käytännössä? Voitko antaa esimerkkejä?
Kyllä, pyrin tuottamaan asiakkaille parempaa dataa heidän kampanjoistaan sekä antamaan parempia ehdotuksia kampanjoiden kokonaisuuksista.
Kenelle suosittelisit tätä koulutusta ja miksi?
Ainakin kaikille digimyynnin kanssa työskenteleville.
Mitä neuvoja antaisit tuleville osallistujille, jotta he saavat parhaan mahdollisen hyödyn koulutuksesta?
Kannattaa varata riittävästi aikaa materiaalien läpikäyntiin, sillä voi olla, että innotutkin "vähän liikaa" :) Tulee kiire lukea kaikki mikä kiinnostaa.
Anne Teeriaho
Ilmoitusmyyntipäällikkö
Suomalainen Lääkäriseura Duodecim
Seuraava IAB Finlandin digimarkkinoijan ja -myyjän sertifikaattikoulutus tässä!
11.11.2024
Verkkomainonnan osuus jo yli 60 %
Verkkomainonnan määrä vuoden 2024 kolmannella kvartaalilla oli noin 180 miljoonaa euroa. Vuoden 2023 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä kasvoi noin viisi prosenttia. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta Q3/2024 aikana oli peräti 62 %.
lue lisää18.06.2024
Digimainonnan määrä Euroopassa +11% kasvussa 2023
IAB Europe julkaisi 12.6.2024 AdEx-yhteenvetoraportin digitaalisen mediamainonnan määrästä Euroopassa vuonna 2023. 63 % kaikesta Euroopan mediamainonnasta oli digitaalista ja digimainonnan määrä kasvoi 11,1 % vuoteen 2022 verrattuna. Digimainonnan kokonaisvolyymi Euroopassa oli vuonna 2023 lähes 97 miljardia euroa. AdEx-tutkimuksen tiedonkeruu tehtiin 29 Euroopan maassa.
lue lisää10.06.2024
Digitaalinen audiomainonta vahvalla kasvu-uralla - kokonaismarkkina jo 9,3 miljoonaa euroa
IAB Finlandin digitaalisen audiomainonnan työryhmän toteuttaman estimaatin mukaan digiaudiomainonnan määrä vuonna 2023 oli 9,3 miljoonaa euroa, joka tarkoittaa yli 30 % kasvua vuoteen 2022 verrattuna. Vuonna 2022 markkina-arvio oli 7,1 miljoonaa euroa. Digitaalinen audiomainonta, mukaan lukien podcastit ja muut digitaalisen audion alustat, on nousemassa yhä keskeisempään rooliin mainosmaailmaa. Suomessa kasvun myötä toimijoiden odotetaan investoivan yhä enemmän sektoriin tulevina vuosina.
lue lisää23.05.2024
Verkkomainonta vuoden 2023 tasolla
Verkkomainonnan määrä vuoden 2024 ensimmäisellä kvartaalilla oli noin 164 miljoonaa euroa. Vuoden 2023 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä laski muutaman prosentin kymmenesosan. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta jatkaa kasvua, ollen Q1/2024 aikana 57 %.
lue lisää