Icon
Digimainonta jatkoi tasaista kasvua Q3/2019, puolet some-mainonnasta on videota Markkinaluvut

Digimainonta jatkoi tasaista kasvua Q3/2019, puolet some-mainonnasta on videota

20.12.2019

Digitaalisen mainonnan määrä ajanjaksolla Q1-Q3/2019 nousi yhteensä yli 336 miljoonaan euroon. Mainospanostukset ovat kasvaneet vuoden 2019 aikana Kantarin raportoimiin kotimaisiin medioihin sekä IAB:n raportoimaan hakusana- ja sosiaalisen median mainontaan.

Mediamainonnan kokonaisuus tammi-syyskuussa 2019 oli 840 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua noin 3 %. Digimainonnan osuus koko mediamainonnasta kipusi jo 40 prosenttiin.

Raportoidun hakumainonnan määrä oli vuoden ensimmäisellä puoliskolla 114,7 miljoonaa euroa ja kasvua kertyi yli 8 % verrattuna samaa jaksoon vuonna 2018. Sosiaalisen median mainonnassa (Facebook-, Instagram- ja YouTube-mainonta) raportoitiin 78,9 miljoonan euron panostus, joten se kasvoi lähes 16 %. Vastaavasti Kantarin raportoiman digitaalisen median panostus oli vuoden kolmen ensimmäisen kvartaalin aikana noin 6 % kasvussa, ollen yhteensä 143 miljoonaa euroa.

IAB selvitti ensimmäistä kertaa videomainonnan osuutta kaikesta sosiaalisen median mainonnasta. Tulosten mukaan yli 50 % kaikesta sosiaalisen median mainonnasta on jo videota. Lisäksi laajensimme tutkittujen sosiaalisen median palveluiden määrää ja Facebookin, Instagramin sekä YouTuben lisäksi keräsimme panostustiedon myös Twitteristä, LinkedIn:stä, Spanchatista ja TikTokista. Näiden, nyt ensimmäistä kertaa kerättyjen medioiden, osuus sosiaalisen median panostuksista on ainoastaan muutaman prosentin suuruinen.

MAINOSPANOSTUSTEN MITTAAMINEN VAATII YHÄ KEHITTÄMISTÄ

”Digitaaliset mainospanostukset vuoden kolmannen kvartaalin aikana eivät tuoneet suuria yllätyksiä. Otimme nyt ensimmäisiä askelia IAB:n keräämien some- ja hakumainonnan tulosten kehittämisessä ja voimme raportoida uutena asiana mm. videon osuuden sosiaalisen median mainonnassa. Trendi videon vahvasta roolista somekanavissa on yhtenevä koko muun Euroopan kanssa. Jatkossa haluamme panostaa entistä systemaattisemmin inhousing-trendin vaikutuksien selvittämiseen some- ja hakumainonnan ostamisessa. Uskon, että löydämme tähän toimivan mallin vuoden 2020 alkupuolella”, kommentoi IAB Finlandin toiminnanjohtaja Pasi Raassina.

IAB:n julkaisemissa luvuissa tiedontoimittajina on sekä mediatoimistoja että some- ja hakumainontaa välittäviä toimistoja. Suurimpien mainostajien in-house-toiminnot lisääntyvät kuitenkin jatkuvasti, eivätkä nämä luvut vielä näy some- ja hakumainonnan panostustietojen tilastoinnissa. Myös Kantar on muuttanut kuukausittaista digimainonnan panostusseurantaansa vuoden 2019 alussa, eivätkä Kantarin luvut ole yksittäisten digitaalisten momenttien osalta verrannolliset vuoden 2018 lukuihin.

Kantarin seurannassa luokittelua on muutettu, joten vuoden 2019 luvut ovat vain kokonaistasolla vertailukelpoisia vuoteen 2018.

IAB Finland kerää haku- ja sosiaalisen median mainonnan tiedot kvartaaleittain. Tiedontoimittajia ovat mediatoimistot (Mediatoimisto Happi, Mediatoimisto Voitto, Dagmar, IPG Mediabrands, Dentsu Aegis Network, Avidly, GroupM ja Omnicom Media Group) sekä Avaus Consulting, Solteq, Nordic Morning, Quru, Tulos Helsinki, Fonecta ja Medialuotsi. Hakusanamainonnan ja Facebook-mainonnan panostusluvut sisältävät estimaattiosuuden, jotta mainostajien suoraan ostaman haku- ja Facebook-mainonnan osuus saadaan mukaan lukuihin. YouTube-luvut on kerätty toimistoilta.

IAB:n kvartaalitiedotteet

Lisätietoja antavat:
Pasi Raassina, toiminnanjohtaja, IAB Finland ry, 040 575 3726, pasi.raassina@iab.fi
Petri Kokkonen, hallituksen puheenjohtaja, IAB Finland ry, 040 833 507, petri.kokkonen@relevant.fi

31.08.2023

Verkkomainonta koki pienen laskun vuoden 2023 toisella kvartaalilla

Suomen verkkomainonnan määrä saavutti lähes 174 miljoonaa euroa vuoden 2023 toisella kvartaalilla, mikä on noin puolen prosentin lasku edellisvuoteen verrattuna. Digitaalinen mainonta edustaa kuitenkin edelleen 54 % koko maan mediamainonnasta, osoittaen digimainonnan keskeisen roolin mainosmarkkinoilla.

lue lisää

23.05.2023

Verkkomainonta maltillisessa kasvussa

Verkkomainonnan määrä vuoden 2023 ensimmäisellä kvartaalilla oli lähes 168 miljoonaa euroa. Vuoden 2022 ensimmäiseen kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä kasvoi lähes 3 % ja kaikesta Suomen mediamainonnasta digitaalista on jo 55 %.

lue lisää

06.03.2023

Digitaalinen ulkomainonta 30 % kasvussa vuonna 2022

IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiulkomainonnan määrä Suomessa vuonna 2022 oli noin 46,5 miljoonaa euroa. Vuoteen 2021 verrattuna kasvua on hieman alle 30 % kun vastaavana aikana koko ulkomainonnan markkina kasvoi 21 %.

lue lisää

03.02.2023

Verkkomainonta 10 % kasvussa vuonna 2022

Mediamainontaan käytettiin vuonna 2022 yhteensä 1 328 miljoonaa euroa, mikä on 4,1% enemmän kuin edellisvuonna. Verkkomedia oli suurin mediaryhmä (53%) ja verkkomainonnan (+9,8 %) lisäksi kasvussa oli myös radiomainonta (+3,6 %), ulkomainonta (+20,7 %) sekä elokuvamainonta (+76,8 %).

lue lisää
Highlight picture
Tilaa IAB Finlandin uutiskirje

 IAB Finlandin tietosuojaseloste

IAB Finlandin uutiskirjeen tilaamalla raivaat tiesi digitaalisen markkinoinnin ja mainonnan etulinjaan. Saat ensimmäisten asiantuntijoiden joukossa tiedon huippuammattilaisten laatimista ilmaisista oppaista, tärkeistä ja ajankohtaisista ohjeistuksista sekä IAB Finlandin arvostetuista koulutuksista ja tapahtumista. Lisäksi tarjoamme joka kuukausi rahanarvoisia lisäsisältöjä – asiantuntijalta toiselle. Tervetuloa digitiedon lähteelle!