Icon
Mainonnan videoistuminen jatkui myös vuonna 2022 Markkinaluvut

Mainonnan videoistuminen jatkui myös vuonna 2022

29.03.2023

Digitaalisen videomainonnan kokonaismäärä Suomessa vuonna 2022 oli noin 159 miljoonaa euroa. Kokonaisuus rakentuu instream-, outstream-, some- ja inbanner -mainonnasta. Vuoteen 2021 verrattuna digivideomainonnan määrä kavoi 14%. Vastaavasti vuoden 2022 aikana koko digikakun volyymin kasvoi noin 10 % ja kaikkien mediainvestointien (digitaaliset ja ei-digitaaliset yhteensä) määrä 4 %.

IAB Finlandin Videomainonnan työryhmä estimoi jo perinteiseen tapaan videomainonnan määrän Suomessa. Vuoden 2022 aikana videomarkkinointi kasvoi voimakkaasti niin instream-mainonnan (+12,6 %), somemainonnan (+14,9 %) sekä outstream-mainonnan (+12,2 %) markkinassa. Estimaattien mukaan jo lähes 23 % kaikesta Suomen digimainonnasta on videopohjaista. Euroopan videomainonnan lukuja voidaan odottaa IAB Europen Adex-tutkimuksesta kesäkuussa 2023.

“Kovia kasvulukuja haastavista ajoista huolimatta. Hienoa nähdä, että suomalaiset mainostajat ja toimistot ovat yhä vahvemmin panostaneet ja ottaneet käyttöön liikkuvan kuvan ja videomainonnan tarjoamia mahdollisuuksia. Videon kulutus sekä mainonnan suunnittelu, mediaratkaisut ja inventaarit ovat monipuolistuneet Suomessa ja tämä näkyy myös tasaisissa kasvu luvuissa eri formaattien ja kanavien välillä. Liikkuvan kuvan tulevaisuus ja ennusteet näyttävät lupaavilta ja kotimainen markkina kehittyy tällä hetkellä kovaa vauhtia. Näihin Total Video trendeihin, kehitys askeliin ja markkina haasteisiin myös IAB Finlandin videomainonnan työryhmä aikoo tarttua tänä vuonna”, Kommentoi IAB Finlandin videomainonnan työryhmän puheenjohtaja Aki Ronkainen.

Lisätiedot:
Pasi Raassina
IAB Finland, Toiminnanjohtaja
pasi.raassina@iab.fi
040 575 3726

Aki Ronkainen
Smartclip / RTL AdAlliance, Head of Sales Finland & IAB Finlandin videomainonnan työryhmä PJ
aki.ronkainen@rtl.com
050 310 3133

iabfinlanddigimarkkinointipodcastIAB FinlandblogimarkkinaluvutjäsenetjäsenesittelyverkkomainontasisältömarkkinointimediamainontadigimainontaIAB Studioohjelmallinen ostaminenSosiaalinen media

27.05.2026

Q1/2026: Digimainonnan kasvu jatkuu

Digimainonnan määrä ylsi vuoden 2026 ensimmäisellä kvartaalilla noin 201 miljoonaan euroon, mikä vastaa jo 64 prosenttia koko mainosmarkkinasta. Verkkomainonnan kasvua vauhdittivat erityisesti sosiaalinen media ja hakumainonta.

lue lisää

26.05.2026

IAB Finland vahvistaa haku- ja somemainonnan markkinakoon raportointia Suomessa

IAB Finland ja IRM aloittavat yhteistyön, jonka tavoitteena on vahvistaa digitaalisen mainonnan markkinadatan laatua ja luotettavaa raportointia Suomessa.

lue lisää

27.02.2026

Digitaalisen ulkomainonnan markkinaestimaatti ylsi 66,8 miljoonaan euroon vuonna 2025 – DOOH-mainonnan kasvu jatkuu vahvana

IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän tuoreen arvion mukaan digitaalisen ulkomainonnan (DOOH) markkinan arvo Suomessa nousi vuonna 2025 yhteensä 66,8 miljoonaan euroon. Edellisvuoden 61 miljoonaan euroon verrattuna markkina kasvoi noin 9,5 %.

lue lisää

30.01.2026

Mediamainonnan määrä päättyi -0,7 % laskuun vuonna 2025

Mediamainontaan käytettiin yhteensä 1 261 miljoonaa euroa vuonna 2025 ja mainonnan määrä laski -0,7 % edellisvuoteen verrattuna. Tiedot perustuvat Kantar Median kuukausittaiseen mediaseurantaan sekä vuosittaiseen erillistutkimukseen, jossa yhteistyökumppaneina ovat eri media-alan liitot.

lue lisää