Icon
Briteissä osataan: Investoinnit digitaaliseen mediaan yli 30% koko mediasta! Markkinaluvut

Briteissä osataan: Investoinnit digitaaliseen mediaan yli 30% koko mediasta!

02.11.2012 | Tuomas Avonius

Maailmanennätys!

Vierailin Englannissa päivittämässä viimeisimmät digitaalisen median kuulumiset IAB Engage 2012 -tapahtumassa. Tapahtuman paikkana oli The Barbican Center jossa digitaalista tietoa oli kuulemassa reilusti yli 500 vierasta. Tunnelma oli korkealla ja seminaaripaikka oli upea! Ilmassa oli juhlan tuntua jo sisään kävellessä.

Seminaarin avasi IAB UK:n toiminnanjohtaja, aina kohtelias sekä innostava Guy Phillipson. Hänellä oli seminaariväelle ennätysuutisia! Briteissä on ensi kertaa ylitetty maaginen 30 % raja investoinneissa digitaaliseen mediaan. Lukua voi pitää huomattavana virstanpylväänä koska myös Briteissä television rooli on ollut voimakas. Kuinkahan kauan Suomessa menee vastaavaan saavutukseen?

Digital transformation

Brittien mediakäytöstä keskusteltiin paljon. Olympialaisten aikana yli 35 miljoonaa Brittiä seurasi kisoja verkon välityksellä. Heistä noin 12 miljoonaa seurasi kisoja mobiilin kautta! Digitaalisen muutoksen vauhti on ylittänyt kaikki ennakkoarviot! Ja kuinka ollakaan, myös Briteissä odotetaan tämän jo sinänsä hulppean luvun investoinneista vain vielä kasvavan tulevaisuudessa.

Mobiilimainonnasta kerrottiin 2-3 vuoden aikana tulevan UK:ssa 1 miljardin punnan media. Lukua voi pitää valtavana mutta sille on olemassa käyttäjien kautta pohja. Ennakoitiin että vuonna 2013 Briteissä älypuhelinpenetraatio ylittää jo 75 %:in tason.

Wake up call – mobiilioptimoidut sivustot mainostajilla

Yritykset eivät ole lähteneet mobiilimainonnan voimakkaasta kasvusta huolimatta kehittämään omia sivustoja mobiililaitteille sopivaksi. Vain noin 40 % mobiilissa mainostavista yrityksistä omaa mobiilioptimoidut sivustot. Mobiilikäytön lisääntymisestä kertoo seuraava data: 2 vuotta sitten Googlen hauista noin 4-5 % tapahtui mobiilisti. Tällä hetkellä tuo luku on jo peräti 25 %. Kasvu on valtavaa ja ensimmäistä kertaa historiassa mobiiliälypuhelimien voidaan sanoa olevan käyttäjille ”läheisiä” sekä mainostajille tehokas media tavoittaa liikkuvat kuluttajat.

Päivän antia sieltä täältä

Esiintyjälista tiiviissä päivässä piti sisällään eri toimiajojen edustajia aina vähittäiskaupasta (tesco.com) Twitterin CEO:n haastatteluun. Useimpia puheenvuoroja yhdisti voimakas usko ja tahto digitaalisen median voimaan nyt sekä ennen kaikkea tulevaisuudessa. Innovaatiot digitaalisessa maailmassa ovat elintärkeitä. Kuinka itsepalvelukulttuurissa voidaan reaaliaikaista teknologiaa hyödyntämällä tarjota asiakkaille maailman parhaita asiakkuuskokemuksia?

Erityisesti mieleeni jäi IAB UK:n mobiilioperaatioista vastaavan johtajan vahva käsitys seuraavasta isosta asiasta mobiilirintamalla: lähitulevaisuudessa mobiileihin päätelaitteisiin siirtyy kuluttajien lompakko! Yrityksillä tulee melkoinen kiire ottaa tästä muutoksesta kaikki irti sekä ennen kaikkea pysyä teknologisen kehityksen mukana.

Perinteisen tv:n kuolema?

Lyhykäisyydessään päivä oli erittäin antoisa. Eniten allekirjoittanutta ihmetytti tv-yhtiön puheenvuoro (ITV) joka oli varsin puolusteleva. Yhtiön toimitusjohtaja ei omasta mielestään usko perinteisen tv:n kuolemaan. Toteamus hieman pysähdytti, koska jos sellaisen lausumana julkisesti kertoo, niin mietityttää miksi….? Voiko olla niin, että kun digitaalisten videosisältöjen kuluttaminen kasvaa joka vuosi satoja prosentteja, niin perinteiseksi mediaksi tänä päivänä luettava televisio on jo ahtaalla briteissä?

Lopuksi

Brittimarkkina on ylittänyt mediainvestoinneissa digitaaliseen mediaan huiman 30 %:in rajan. Tämän vauhdin soisi myös Suomessa toteutuvan ja toteutuuhan se, kun markkinoijat huomaavat todenteolla missä heidän asiakkaansa viettävät tänä päivänä aikaansa.

23.05.2023

Verkkomainonta maltillisessa kasvussa

Verkkomainonnan määrä vuoden 2023 ensimmäisellä kvartaalilla oli lähes 168 miljoonaa euroa. Vuoden 2022 ensimmäiseen kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä kasvoi lähes 3 % ja kaikesta Suomen mediamainonnasta digitaalista on jo 55 %.

lue lisää

06.03.2023

Digitaalinen ulkomainonta 30 % kasvussa vuonna 2022

IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiulkomainonnan määrä Suomessa vuonna 2022 oli noin 46,5 miljoonaa euroa. Vuoteen 2021 verrattuna kasvua on hieman alle 30 % kun vastaavana aikana koko ulkomainonnan markkina kasvoi 21 %.

lue lisää

03.02.2023

Verkkomainonta 10 % kasvussa vuonna 2022

Mediamainontaan käytettiin vuonna 2022 yhteensä 1 328 miljoonaa euroa, mikä on 4,1% enemmän kuin edellisvuonna. Verkkomedia oli suurin mediaryhmä (53%) ja verkkomainonnan (+9,8 %) lisäksi kasvussa oli myös radiomainonta (+3,6 %), ulkomainonta (+20,7 %) sekä elokuvamainonta (+76,8 %).

lue lisää

31.08.2022

IAB selvitti digitaalisen audiomainonnan määrän Suomessa

IAB Finlandin Digitaalisen audiomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiaudion kokonaismarkkina Suomessa vuonna 2021 oli noin 5,6 miljoonaa euroa. Arvio digiaudion kokonaismarkkinasta tehtiin nyt ensimmäistä kertaa. IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiulkomainonnan määrä Suomessa vuonna 2021 oli noin 36 miljoonaa euroa. Arvio digitaalisen ulkomainonnan määrästä tehtiin nyt ensimmäistä kertaa.

lue lisää
Highlight picture
Tilaa IAB Finlandin uutiskirje

 IAB Finlandin tietosuojaseloste

IAB Finlandin uutiskirjeen tilaamalla raivaat tiesi digitaalisen markkinoinnin ja mainonnan etulinjaan. Saat ensimmäisten asiantuntijoiden joukossa tiedon huippuammattilaisten laatimista ilmaisista oppaista, tärkeistä ja ajankohtaisista ohjeistuksista sekä IAB Finlandin arvostetuista koulutuksista ja tapahtumista. Lisäksi tarjoamme joka kuukausi rahanarvoisia lisäsisältöjä – asiantuntijalta toiselle. Tervetuloa digitiedon lähteelle!