Icon
Tutkittuja tehoja interaktiivisesta videomainonnasta IABlogi

Tutkittuja tehoja interaktiivisesta videomainonnasta

15.11.2013 | Petri Kokkonen

Mainostaja voi tehdä TV-mainoksestaan tehokkaamman lisäämällä siihen ripauksen vuorovaikutteisuutta.

Nelonen Media toteutti elokuussa laajan TV:n katselun muutosta selvittävän tutkimuksen yhdessä TNS Gallupin kanssa. Katselutapojen ja siihen käytettyjen päätelaitteiden muutoksen lisäksi tutkimuksessa selvitettiin yleisön suhtautumista vuorovaikutteiseen videomainontaan. Tulokset ovat erittäin rohkaisevia, ja kannustavat mainostajaa hyödyntämään netti-TV:n mahdollisuuksia täysimääräisesti.

Tutkimuksessa käytettiin yhden matkailutoimialan mainostajan TV-mainosta ja siitä ruutu.fi:hin tuotettua interaktiivista versiota. Tutkimustilanteessa vastaajalle esitettiin molemmat versiot ja sen jälkeen heitä pyydettiin vastaamaan mainoksiin liittyviin väittämiin. TV-mainoksen viesti oli yleinen, “tulevan kauden matkoja esille tuova”. Interaktiivisessa toteutuksessa TV-mainokseen oli lisätty mahdollisuus tutustua kahden erilaisen tuotekategorian konkreettisiin matkatarjouksiin. Kaikkien esitettyjen väittämien koettiin kuvaavan paremmin interaktiivista mainosta.

Merkittävin ero tavallisen TV-mainoksen ja interaktiivisen videomainoksen välillä löytyi mainoksen herättämästä kiinnostuksesta. Vuorovaikutteinen spotti koettiin huomattavasti TV-mainosta kiinnostavammaksi.

Interaktiivinen videomainos innoitti vastaajissa myös TV-mainosta vahvemman halun tutustua mainostettavaan tuotteeseen tarkemmin, ja lisäksi interaktiivinen mainos koettiin enemmän “minulle tarkoitetuksi”. Interaktiivinen mainos koettiin myös hieman enemmän viihdyttäväksi ja se voitaisiin katsoa mieluummin uudestaan, mutta näissä ero tavalliseen TV-mainokseen oli kuitenkin pienempi.

Olisi mielenkiintoista tietää, että riittääkö pelkästään mahdollisuus vaikuttaa mainoksen kulkuun tai sisältöön tekemään mainoksesta mieluisemman, vaikka katsoja ei aktivoituisikaan heti vuorovaikutukseen asti mainoksen kanssa. Ajatus tuntuu luonnolliselta, mutta tähän kysymykseen tutkimus ei antanut vastausta.

On hyvä muistaa, että tutkimuksessa käsiteltiin vain yhtä matkailualan mainosta, ja näitä tuloksia ei voi yleistää liian suoraviivaisesti kaikkeen videomainontaan. Mutta tästä huolimatta, tulokset innostavat ja kannustavat mainostajia harkitsemaan videoviestien räätälöintiä verkkoa varten.

Sitä kysymystä, että toimiiko interaktiivinen mainos tietylle mainostajalle paremmin kuin tavallinen, ei kannata miettiä kovin pitkään. Asia selviää pohtimista paremmin testaamalla, sillä interaktiivisten mainosten tuottaminen, varsinkin jos ne toteutetaan TV-filkkaan perustuen, onnistuu pienellä kustannuksella ja vaivalla! Lupaan myös itse jakaa ideoita ja kokemuksia interaktiivisiin videomainoksiin liittyen tulevissa kirjoituksissani.

Menestyksekästä loppuvuotta kaikille lukijoille!

blogidigimarkkinointiiabfinlandpodcastsisältömarkkinointidatateknologiaSosiaalinen mediajäsenetjäsenesittelymarko siltalaIABloginatiivimainontaDingledigimainonta

12.09.2025

IAB Insider: Retail media – kuka voittaa, kun kauppa muuttuu mediataloksi?

Retail media on noussut vauhdilla markkinoinnin kuumimmaksi ilmiöksi – ja hyvästä syystä. Kun kaupat muuttuvat mediataloiksi, mainostajille avautuu uusia mahdollisuuksia tavoittaa asiakkaat aivan ostopolun ytimessä. Mutta kuka tässä pelissä lopulta voittaa, ja mitä riskejä ja haasteita liittyy datan, kanavien ja kaupallisten kumppanuuksien hallintaan? Uusimmassa IAB Insider -podcast-jaksossa sukelletaan retail median maailmaan, avataan sen merkitys suomalaiselle markkinalle ja kerrotaan, mitä jokaisen markkinoijan tulisi tehdä pysyäkseen kehityksessä mukana.

lue lisää

29.08.2025

IAB Insider: Luovuuden merkitys digimainonnassa

Mainonnan vaikuttavuus syntyy usein luovuudesta – mutta mitä luovuus oikeastaan on, ja miten se voidaan kääntää mitattavaksi tulokseksi? Tässä IAB Insider -jaksossa dentsun Juha Halmesvaara ja Aleksi Auvinen keskustelevat luovuuden merkityksestä markkinoinnissa, Cannes Lions -festivaalin opeista sekä siitä, miten Suomi voisi ottaa askeleen kohti kansainvälistä luovuuden kärkeä.

lue lisää

15.08.2025

IAB Studio: Mitä vastuullisuus digimainonnassa tarkoittaa?

Digitaalinen mainonta nähdään usein teknisenä tehokkuuspelinä, jossa klikit, näkyvyydet ja ROI hallitsevat keskustelua. Mutta mitä tapahtuu, kun mukaan tuodaan sana vastuullisuus? IAB Studion podcastissa juontaja Jannina Niskala ja vieraana ollut koulutusvastaava Heidi Blomberg IAB Finlandilta pureutuvat aiheeseen, joka koskettaa koko mainosalaa. Jaksossa käydään läpi, mitä vastuullisuus digimainonnassa tarkoittaa, miksi se on ajankohtaisempaa kuin koskaan – ja miten jokainen alan toimija voi lähteä liikkeelle, vaikka täydellisyyteen ei kukaan pääsisikään.

lue lisää

13.08.2025

Nimitysuutinen: IAB Finlandin uusi vetäjä kasvoi digimarkkinoinnin osaajaksi nuorten mukana

Anni Lintula aloitti 1. elokuuta IAB Finlandin toiminnanjohtajana. Aiemmin hän on toiminut muun muassa A-lehtien B2B-liiketoiminnan johtajana, yritysasiakkuuksien luovana johtajana ja nuorten medioiden liiketoiminnan johtajana. Lintulalla on myös taustaa palkittujen digimainonnan konseptien kehittäjänä. Koulutukseltaan hän on valtiotieteiden maisteri Helsingin yliopistosta.

lue lisää