
Työryhmien puheenjohtajat ja hallitus urakoivat workshopissa
IAB:n työryhmien puheenjohtajat ja hallitus kokoontuivat syyskuun puolella workshopiin, jossa mietittiin työryhmien ja hallituksen yhteistyön toimintatapoja ja strategian ja tavoitteiden suunnittelua ja liikuttelua.
Työryhmätyöskentelyn periaatteille, niin ryhmäläisten kuin puheenjohtajien kannalta, on tarvetta, ja siihen toimisto laatii manuaalin. Varmaa on, että ensi vuonna IAB:n markkinointiviestinnän volyymia tullaan vääntämään kovemmalle, jotta työ digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin toimialan hyväksi tavoittaa entistä laajemman yleisön. Workshopissa unelmoitiin suviseuroista ja peräti siitä, että tuleva puoliso voisi löytyä tällaisesta työryhmien yhteisestä IAB Open Daystä!
23.05.2023
Verkkomainonta maltillisessa kasvussa
Verkkomainonnan määrä vuoden 2023 ensimmäisellä kvartaalilla oli lähes 168 miljoonaa euroa. Vuoden 2022 ensimmäiseen kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä kasvoi lähes 3 % ja kaikesta Suomen mediamainonnasta digitaalista on jo 55 %.
lue lisää06.03.2023
Digitaalinen ulkomainonta 30 % kasvussa vuonna 2022
IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiulkomainonnan määrä Suomessa vuonna 2022 oli noin 46,5 miljoonaa euroa. Vuoteen 2021 verrattuna kasvua on hieman alle 30 % kun vastaavana aikana koko ulkomainonnan markkina kasvoi 21 %.
lue lisää03.02.2023
Verkkomainonta 10 % kasvussa vuonna 2022
Mediamainontaan käytettiin vuonna 2022 yhteensä 1 328 miljoonaa euroa, mikä on 4,1% enemmän kuin edellisvuonna. Verkkomedia oli suurin mediaryhmä (53%) ja verkkomainonnan (+9,8 %) lisäksi kasvussa oli myös radiomainonta (+3,6 %), ulkomainonta (+20,7 %) sekä elokuvamainonta (+76,8 %).
lue lisää31.08.2022
IAB selvitti digitaalisen audiomainonnan määrän Suomessa
IAB Finlandin Digitaalisen audiomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiaudion kokonaismarkkina Suomessa vuonna 2021 oli noin 5,6 miljoonaa euroa. Arvio digiaudion kokonaismarkkinasta tehtiin nyt ensimmäistä kertaa. IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiulkomainonnan määrä Suomessa vuonna 2021 oli noin 36 miljoonaa euroa. Arvio digitaalisen ulkomainonnan määrästä tehtiin nyt ensimmäistä kertaa.
lue lisää