IAB Jäsenesittely: Singularity Designs Oy ja Jyri Kyllönen
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt on vuorossa Singularity Designs Oy ja Jyri Kyllönen.
|
|
|
Jyri Kyllönen, CEO |
Kerro hieman Singularity Designs Oy:sta sekä myös itsestäsi?
Singularity Designs Oy on pilvi-integraattori ja palvelun tarjoaja joka on keskittynyt mediasektorille. Tämä tarkoittaa konkreettisesti sitä että meillä on yhteensä 70 vuoden kokemus broadcasting ja mediatoimialoilla työskentelystä videon ja analytiikan parissa, mainosintegraatiotwistillä.
Teemme Media, Telco ja Broadcasting asiakkaillemme järjestelmäintegraatio suunnittelua ja arkkitehtuuria sekä toteutamme suunnitelmat verkostojemme avulla kantaen vastuun kokonaisprojekteista alusta loppuun.
Olemme lähtökohtaisesti teknologia- ja järjestelmätoimittajariippumaton asiantuntija mutta esimerkiksi analytiikan saralla olemme erikoistuneet Adobe, Google ja Kilkaya -analytiikka tuotteisiin sekä analytiikkadatan hyödyntämiseen liiketoimintamielessä.
Mitä odotuksia teillä on IAB-yhteistyöltä?
Mielenkiintoisia, toimialaamme liittyviä kontakteja ja ajatustenvaihtoa siitä mihin markkinoilla ollaan menossa. Vaikka olemme laajasti verkostoituneita, on aina mukava tutustua uusiin ihmisiin jotka painivat päivittäin samojen haasteiden parissa kuin mekin.
Entä mitä Singularity Designs aikoo tuoda IAB-yhteisöön?
Asiantuntemusta ja kokemusta. Toivomme myös että voimme olla mukana sparraamassa itse toimialaa eteenpäin.
Mitkä ovat teidän tärkeimmät viestit ja painopisteet vuonna 2024?
2025 on alkanut lupaavasti, toimialalla riittää pöhinää ja huolimatta yleisestä Suomen talouden alavireestä, yritykset eivät kuitenkaan ole lamaantuneet. Päinvastoin, taisteluhenkeä riittää ja tässä haluamme olla mukana. Aiomme panostaa entistä enemmän asiakkaidemme toiminnan tehokkuuden parantamiseen ja kilpailukyvyn nostamiseen entistä korkeammalle.
Haluatko antaa loppuun parhaat vinkkisi palautumiseen intensiivisen työviikon jälkeen?
Olut?
11.09.2026
Q2/2026: Digimainonta kasvoi 8,4 prosenttia – sosiaalisen median videomainonta vahvassa kasvussa
Digimainontaan investoitiin Suomessa vuoden 2026 toisella kvartaalilla 219,1 miljoonaa euroa, mikä on 8,4 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Kasvua vauhdittivat erityisesti sosiaalisen median mainonta, hakumainonta ja video.
lue lisää08.09.2026
Euroopan digimainonnan markkina kasvoi 131 miljardiin euroon – Suomi jäi kasvusta jälkeen
IAB Europen uusi AdEx Benchmark 2025 -raportti osoittaa, että digimainonta jatkoi vahvaa kasvuaan epävarmasta taloustilanteesta huolimatta. Euroopan markkina kasvoi 10,5 prosenttia ja saavutti 131,1 miljardin euron arvon. Suomessa kasvu jäi vain 1,9 prosenttiin.
lue lisää27.05.2026
Q1/2026: Digimainonnan kasvu jatkuu
Digimainonnan määrä ylsi vuoden 2026 ensimmäisellä kvartaalilla noin 201 miljoonaan euroon, mikä vastaa jo 64 prosenttia koko mainosmarkkinasta. Verkkomainonnan kasvua vauhdittivat erityisesti sosiaalinen media ja hakumainonta.
lue lisää26.05.2026
IAB Finland vahvistaa haku- ja somemainonnan markkinakoon raportointia Suomessa
IAB Finland ja IRM aloittavat yhteistyön, jonka tavoitteena on vahvistaa digitaalisen mainonnan markkinadatan laatua ja luotettavaa raportointia Suomessa.
lue lisää
