
IAB Jäsenesittely: Neste, Antti Ellonen
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Seuraavaksi vuorossa Neste ja Antti Ellonen.
![]() |
Antti Ellonen, Senior Manager, Marketing Technologies Neste |
Kerro hieman itsestäsi ja Nesteestä yrityksenä?
Olen Antti Ellonen, useamman vuoden digimarkkinoinnin ja -myynnin, datan, ja konsultoinnin parissa touhunnut Restonomi ja suurtalouskokki. Kyllä, meistä suurtalouskokeista on moneksi. Hyppäsin heinäkuusta 2021 alkaen Nesteelle lyhyen konsulttiuran jälkeen dentsulta. Nesteellä aikaani vievät useat eri projektit markkinointiteknologioista, verkkoanalytiikasta, hakukoneoptimointiin ja -markkinointiin. Toimin osittain myös sisäisenä konsulttina Nesteellä digimarkkinoinnin koulutuksen ja mahdollisuuksien osalta.
Neste tuottaa uusiutuvia ja kiertotalousratkaisuja tieliikenteeseen, ilmailuun, kemian- ja muoviteollisuuteen. Puhutaan sitten uusiutuvasta dieselistä, uusiutuvasta lentopolttoaineesta tai uusiutuvasta ja kierrätysmuovista, kaikkien näiden avulla pystymme auttamaan asiakkaitamme pienentämään hiilijalanjälkeään ja pääsemään kunnianhimoisiin ilmastotavoitteisiin.
Mitä odotuksia sinulla on IAB-yhteistyöltä?
IAB on tuttu minulle aiemmasta työelämästä jo vuosien takaa. IAB:n kautta olen saanut aina töihin uusia mietteitä, ajatuksia, että myös oppia alalta. Uskon vahvasti, että myös jatkossa IAB:lta voimme saada Nesteelle koulutuksia, tiedonjakoa, että kansainvälistä näkemystä eri digimarkkinointitrendien osalta. Itse odotan eniten tulevalta IAB-yhteistyöltä eri työryhmätyöskentelyä, että verkostoitumista eri yritysten edustajien kanssa.
Entä mitä Neste aikoo tuoda IAB-yhteisöön?
IAB:lle tuomme mukanamme B2B-digimarkkinoinin parhaita kokemuksia niin Pohjoismaista, kuin myös ulkomailta. Meillä etenkin sisältömarkkinoinnin osalta palkittua tekemistä, mistä voimme jakaa kokemuksia että parhaita oppeja.
Minkälaiset digimarkkinoinnin ja -mainonnan aiheet/projektit ovat nyt Nesteen työpöydällä?
Teemme jatkuvasti arviointeja eri markkinointiteknologiatyökaluista, löytääksemme parhaan kokoonpanon tukemaan liiketoiminnan tavoitteita. Seuraamme myös vahvasti markkinatrendiä, ja olemme esimerkiksi keskittämässä Nesteen omaan omistajuuteen useat eri mainonnantyökalut, joita sitten kumppanimme käyttävät. Valmistaudumme hyvää vauhtia evästeettömään maailmaan, miksi fokuksessa on vahvasti kaiken datan oma omistajuus.
Syksy ja pimeys valtaa alaa - haluatko loppuun antaa parhaat vinkkisi palautumiseen intensiivisen työviikon jälkeen?
Rankan työviikon jälkeen on hyvä nollata nopea tempoisella urheilusuorituksella. Itse käyn perjantaisin aikuisten kiekkokoulussa opettelemassa jääkiekon saloja. Tämän 1,5h urheilusuorituksen jälkeen on helppo valua kohti viikonloppua - suosittelen!
14.02.2025
Digitaalinen ulkomainonta jatkoi vahvaa kasvuaan 2024 – markkinaestimaatti nousi 61 miljoonaan euroon
IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän arvion mukaan digitaalisen ulkomainonnan (DOOH) markkinan koko Suomessa kasvoi vuonna 2024 noin 61 miljoonaan euroon. Tämä tarkoittaa 14 prosentin kasvua vuoteen 2023 verrattuna, jolloin markkina oli 53,6 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 markkinakasvu osoittaa, että DOOH on yksi vauhdikkaammin kasvavista mainonnan muodoista Suomessa.
lue lisää14.02.2025
Suomessa noin 15 miljoonaa natiivimainoseuroa vuonna 2024
IAB Finlandin sisältömarkkinoinnin työryhmä on julkaissut arvion natiivimainonnan määrästä Suomessa. Vuoden 2024 estimaatti on 14,6 miljoonaa euroa, jossa on laskua vuoteen 2023 verratuna noin 7 %.
lue lisää14.02.2025
Digitaalisen audiomainonnan kasvu jatkui Suomessa myös vuonna 2024
IAB Finlandin digitaalisen audiomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiaudiomainonnan markkina vuonna 2024 oli 9,5 miljoonaa euroa. Vuonna 2023 markkina-arvio oli 9,3 miljoonaa euroa ja sitä edeltävänä vuonna 2022 7,1 miljoonaa euroa.
lue lisää11.11.2024
Verkkomainonnan osuus jo yli 60 %
Verkkomainonnan määrä vuoden 2024 kolmannella kvartaalilla oli noin 180 miljoonaa euroa. Vuoden 2023 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä kasvoi noin viisi prosenttia. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta Q3/2024 aikana oli peräti 62 %.
lue lisää