Icon
AdEx Bencmark 2017: Euroopan digimainonnan määrä tuplaantui viiden vuoden aikana Markkinaluvut

AdEx Bencmark 2017: Euroopan digimainonnan määrä tuplaantui viiden vuoden aikana

23.05.2018

Milano, 23. toukokuuta 2018

IAB Europe julkaisi vuosittaisessa Interact-konferenssissa tänään Euroopan digitaalisen mainonnan vuoden 2017 kasvuluvut. Digimainonta kasvoi 13,2 % 48 miljardiin euroon. Vahvimmin kasvoivat sosiaalisen median mainonta, mobiili- ja videomainonta.

Kuva: IAB Europe

AdEx Benchmark -tutkimus toteutettiin nyt 12. kerran. Euroopan kahdenkymmenen maan digimarkkinointi kasvoi kaksinumeroisesti. Mobiili dominoi kaksinumeroisilla kasvuluvuilla kaikilla mukana olleilla 27 markkinalla. Mobiili-display -mainonta kasvoi yli 40 % ja edustaa 42 %:n osuutta kaikesta display-mainonnasta ja videomainonta yli kolmasosaa. Mainonta sosiaalisessa mediassa kasvoi 38 % ja kasvatti osuuttaan yli neljännekseen kaikesta display-mainonnasta samaan aikaan kun videomainonta kasvoi yli nelinkertaisesti ei-video-displayhin verrattuna 35 %. Videomainonnan kasvua buustaa nyt ensimmäistä kertaa mukana oleva out-stream -mainonta, joka kasvoi 73,4 % verrattuna in-stream -mainontaan, joka kasvoi 6,9 %.

Townsend Feehan, IAB Europen CEO, kommentoi: “Digitaalisen mainonnan toimiala koki jälleen vahvan kaksinumeroisen kasvun vuoden Euroopassa vahvistaen rooliaan digitaalisia sisältöjä ja kokemuksia kuluttajille tuottavana tukipilarina. GDPR tulee voimaan kolmen päivän kuluttua ja tulemme toimialana tienristeykseen, jossa meidän täytyy parantaa käyttäjäkokemusta samalla kun korostetaan digitaalisen mainonnan vaikutusta Euroopan taloudelle.”

IAB Europen AdEx Bencmark -tutkimus jakaa digitaalisen mainonnan markkinan kolmeen kategoriaan: displayhin, hakumainontaan sekä luokiteltuun ja hakemistoihin. Näiden mainonnan muotojen kasvu on ollut tukipilarina, kun laitteiden käyttö ja kulutustottumukset ovat muuttuneet.

Display-mainonta päihitti hakumainonnan ja luokitellun mainonnan 14,9 %:n kasvulla 19,3 miljardiin euroon. Hakumainonta on edelleen suurin online-mainonnan muoto tuloissa mitattuna 14,4 %:n kasvulla ja 21,9 miljardin euron markkina-arvolla.

Daniel Knapp, Executive Director TMT, HIS Markit: “Some-, mobiili-, video ja hakumainonta olivat vuonna 2017 Euroopan digitaalisen mainonnan kasvun vetureina. Ne edustavat yhteyden, sijainnin, tunteen ja ostopolun vahvuutta, jotka tekevät digitaalisesta mainonnasta niin monipuolisen ja välttämättömän nykypäivän brändeille.”

Top 3 yksittäiset kasvumarkkinat:

  1. Valko-Venäjä 33,9 %
  2. Serbia 23,7 %
  3. Venäjä 21,9 %
    (Suomi 10,6 %, Euroopan keskiarvo 13,2 %)

Myös kaikkein kypsimmät markkinat (Euroopan keskitasolla tai sen yläpuolella), kuten Iso-Britannia (14,3 %), Norja (16,6 %), Ruotsi (18,4 %), Sveitsi (12,5 %) ja Tanska (9,7 %) osoittavat, että kypsyys ei estä innovoinnin ja kasvun mahdollisuuksia.

Kuva: IAB Europe

 

Top 10 suurimmat markkinat

  1. Iso-Britannia 15,6 miljardia euroa
  2. Saksa 6,6 miljardia euroa
  3. Ranska 5,1 miljardia euroa
  4. Venäjä 3,3 miljardia euroa
  5. Italia 2,6 miljardia euroa
  6. Ruotsi 1,8 miljardia euroa
  7. Alankomaat 1,8 miljardia euroa
  8. Sveitsi 1,8 miljardia euroa
  9. Espanja 1,8 miljardia euroa
  10. Belgia 1 miljardi euro

Lue IAB Europen uutinen ja rapotti täältä.

Webinaaritallenne aiheeseen liittyen IAB Europen sivuilla (3.7.2018).


Lisätietoja antaa:
Birgitta Takala, toiminnanjohtaja, IAB Finland ry, puh. 040 543 9165, birgitta.takala(at)iab.fi

14.02.2025

Digitaalinen ulkomainonta jatkoi vahvaa kasvuaan 2024 – markkinaestimaatti nousi 61 miljoonaan euroon

IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän arvion mukaan digitaalisen ulkomainonnan (DOOH) markkinan koko Suomessa kasvoi vuonna 2024 noin 61 miljoonaan euroon. Tämä tarkoittaa 14 prosentin kasvua vuoteen 2023 verrattuna, jolloin markkina oli 53,6 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 markkinakasvu osoittaa, että DOOH on yksi vauhdikkaammin kasvavista mainonnan muodoista Suomessa. 

lue lisää

14.02.2025

Suomessa noin 15 miljoonaa natiivimainoseuroa vuonna 2024

IAB Finlandin sisältömarkkinoinnin työryhmä on julkaissut arvion natiivimainonnan määrästä Suomessa. Vuoden 2024 estimaatti on 14,6 miljoonaa euroa, jossa on laskua vuoteen 2023 verratuna noin 7 %.

lue lisää

14.02.2025

Digitaalisen audiomainonnan kasvu jatkui Suomessa myös vuonna 2024

IAB Finlandin digitaalisen audiomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiaudiomainonnan markkina vuonna 2024 oli 9,5 miljoonaa euroa. Vuonna 2023 markkina-arvio oli 9,3 miljoonaa euroa ja sitä edeltävänä vuonna 2022 7,1 miljoonaa euroa.

lue lisää

11.11.2024

Verkkomainonnan osuus jo yli 60 %

Verkkomainonnan määrä vuoden 2024 kolmannella kvartaalilla oli noin 180 miljoonaa euroa. Vuoden 2023 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä kasvoi noin viisi prosenttia. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta Q3/2024 aikana oli peräti 62 %.

lue lisää
Highlight picture
Tilaa IAB Finlandin uutiskirje

 IAB Finlandin tietosuojaseloste

IAB Finlandin uutiskirjeen tilaamalla raivaat tiesi digitaalisen markkinoinnin ja mainonnan etulinjaan. Saat ensimmäisten asiantuntijoiden joukossa tiedon huippuammattilaisten laatimista ilmaisista oppaista, tärkeistä ja ajankohtaisista ohjeistuksista sekä IAB Finlandin arvostetuista koulutuksista ja tapahtumista. Lisäksi tarjoamme joka kuukausi rahanarvoisia lisäsisältöjä – asiantuntijalta toiselle. Tervetuloa digitiedon lähteelle!