Icon
Mainonnan videoistuminen jatkui myös vuonna 2022 Uutiset & blogi

Mainonnan videoistuminen jatkui myös vuonna 2022

29.03.2023 | iab

Digitaalisen videomainonnan kokonaismäärä Suomessa vuonna 2022 oli noin 159 miljoonaa euroa. Kokonaisuus rakentuu instream-, outstream-, some- ja inbanner -mainonnasta. Vuoteen 2021 verrattuna digivideomainonnan määrä kavoi 14%. Vastaavasti vuoden 2022 aikana koko digikakun volyymin kasvoi noin 10 % ja kaikkien mediainvestointien (digitaaliset ja ei-digitaaliset yhteensä) määrä 4 %.

IAB Finlandin Videomainonnan työryhmä estimoi jo perinteiseen tapaan videomainonnan määrän Suomessa. Vuoden 2022 aikana videomarkkinointi kasvoi voimakkaasti niin instream-mainonnan (+12,6 %), somemainonnan (+14,9 %) sekä outstream-mainonnan (+12,2 %) markkinassa. Estimaattien mukaan jo lähes 23 % kaikesta Suomen digimainonnasta on videopohjaista. Euroopan videomainonnan lukuja voidaan odottaa IAB Europen Adex-tutkimuksesta kesäkuussa 2023.

“Kovia kasvulukuja haastavista ajoista huolimatta. Hienoa nähdä, että suomalaiset mainostajat ja toimistot ovat yhä vahvemmin panostaneet ja ottaneet käyttöön liikkuvan kuvan ja videomainonnan tarjoamia mahdollisuuksia. Videon kulutus sekä mainonnan suunnittelu, mediaratkaisut ja inventaarit ovat monipuolistuneet Suomessa ja tämä näkyy myös tasaisissa kasvu luvuissa eri formaattien ja kanavien välillä. Liikkuvan kuvan tulevaisuus ja ennusteet näyttävät lupaavilta ja kotimainen markkina kehittyy tällä hetkellä kovaa vauhtia. Näihin Total Video trendeihin, kehitys askeliin ja markkina haasteisiin myös IAB Finlandin videomainonnan työryhmä aikoo tarttua tänä vuonna”, Kommentoi IAB Finlandin videomainonnan työryhmän puheenjohtaja Aki Ronkainen.

Lisätiedot:
Pasi Raassina
IAB Finland, Toiminnanjohtaja
pasi.raassina@iab.fi
040 575 3726

Aki Ronkainen
Smartclip / RTL AdAlliance, Head of Sales Finland & IAB Finlandin videomainonnan työryhmä PJ
aki.ronkainen@rtl.com
050 310 3133

IABlogin Facebook kommentit

Artikkeli Kvartaalitiedotteet Uutiset
Verkkomainonta maltillisessa kasvussa vuoden toisella kvartaalilla

Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 toisella kvartaalilla oli noin 179 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi +1,4 prosenttia. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta oli Q2/2025 aikana +56 %.

lue lisää

23.09.2025

Verkkomainonta maltillisessa kasvussa vuoden toisella kvartaalilla

Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 toisella kvartaalilla oli noin 179 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi +1,4 prosenttia. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta oli Q2/2025 aikana +56 %.

lue lisää

23.09.2025

Attention ja vastuullisuus – digimainonnan uusi voimapari

Digimainonnassa puhutaan yhä enemmän attentionista – siitä, että henkilö todennettavasti katsoo tai kuulee mainosta, jolle on altistunut. Samalla vastuullisuus on noussut keskeiseksi teemaksi, ei vain yritysten arvoissa vaan myös konkreettisissa mediavalinnoissa ja tuotantotavoissa. Kun suunnittelet kampanjaa, attentionin ja vastuullisuuden yhdistäminen ei ole vain mahdollista – se on luonnollinen osa modernia, eettistä ja tehokasta mainontaa.

lue lisää

13.08.2025

Nimitysuutinen: IAB Finlandin uusi vetäjä kasvoi digimarkkinoinnin osaajaksi nuorten mukana

Anni Lintula aloitti 1. elokuuta IAB Finlandin toiminnanjohtajana. Aiemmin hän on toiminut muun muassa A-lehtien B2B-liiketoiminnan johtajana, yritysasiakkuuksien luovana johtajana ja nuorten medioiden liiketoiminnan johtajana. Lintulalla on myös taustaa palkittujen digimainonnan konseptien kehittäjänä. Koulutukseltaan hän on valtiotieteiden maisteri Helsingin yliopistosta.

lue lisää

19.06.2025

Anni Lintula IAB Finlandin toiminnanjohtajaksi

IAB Finlandin hallitus on nimittänyt Anni Lintulan organisaation uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.8.2025.

lue lisää