Icon
KonversiO-Optimistit: Finnkinon leffapeli - Viihdettä ja vaikuttavaa markkinointia Uutiset & blogi

KonversiO-Optimistit: Finnkinon leffapeli - Viihdettä ja vaikuttavaa markkinointia

10.10.2024 | iab

Kaupallinen yhteistyö Finnkino

Onko sinun mielestäsi markkinointi muuttunut vaikeaselkoisemmaksi data ja teknologia mössöksi? Ei hätää IAB on rientänyt apuun ja toimii tulkkina, jotta kaikki pysyvät kärryillä. 

Miten pelillisyys ja markkinointi kohtaavat elokuvateattereissa? Tässä jaksossa meillä on Pasin kanssa studiossa Finnkinon leffapelin kehittäjä Mikkel Hagedorn Cinematazticilta ja Mika Wikström Finnkinolta. Jaksossa puhutaan Leffapelin kehittäjän Mikkelin kanssa pelin synnystä ja sen merkityksestä markkinoinnin työkaluna. Miten peli yhdistää viihteen ja mainonnan, ja miksi se toimii niin hyvin elokuvateattereiden kontekstissa? Kuulet, miten tämä peli syntyi, ja kuinka se on muuttanut tapaa, jolla elokuvien markkinointia tehdään.

Tämä jakso tarjoaa mielenkiintoisen kurkistuksen markkinoinnin innovaatioihin!

UUTTA! Nyt voit kuuntelun lisäksi myös katsoa IAB videopodcasteja!

Katso koko jakso tästä:

 

 

 

Kuuntele koko jakso tästä:

 

 

 

 

IABlogin Facebook kommentit

BLOGI
Pelimainonnan nykytila ja trendit Suomessa 2025 -kysely

Haluamme kartoittaa, missä pelimainonta Suomessa tällä hetkellä menee ja mitä trendejä on nousemassa. Pelimainonta kattaa sekä mobiilipelien mainospaikat, pelien sisäiset mainosratkaisut että e-urheilun.

lue lisää

10.12.2025

Pelimainonnan nykytila ja trendit Suomessa 2025 -kysely

Haluamme kartoittaa, missä pelimainonta Suomessa tällä hetkellä menee ja mitä trendejä on nousemassa. Pelimainonta kattaa sekä mobiilipelien mainospaikat, pelien sisäiset mainosratkaisut että e-urheilun.

lue lisää

04.12.2025

Tekoäly sosiaalisen median markkinoinnissa: Milloin ja miten sen käyttö pitäisi merkitä?

Tekoälystä on tullut markkinoijan oikea ja vasen käsi nopeammin kuin kukaan on osannut ennustaa. Se toimii usein huomaamattomasti taustalla ja auttaa optimoimaan sosiaalisen median kampanjoita. Mutta mitä tapahtuu, kun tekoäly ei ole enää vain apuväline, vaan näkyvä osa mainossisältöjä? Pitääkö tästä kertoa kuluttajille ja jos pitää, niin miten?

lue lisää

20.11.2025

Mediamainonnan määrä laski -0,9 %, verkkomainonnassa hienoista kasvua

Vuoden kolmannella kvartaalilla investoinnit mediamainontaan olivat noin 290 milj. €. Mediamainonnan määrä laski -0,9 % vuoden 2024 vastaavaan aikaan verrattuna. Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 kolmannella kvartaalilla oli noin 183 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi 1,4 prosenttia.

lue lisää

19.11.2025

DEI digimarkkinoinnissa – missä Suomi menee?

Suomalaisissa markkinoinnin toimistoissa, julkaisijoilla ja palveluntarjoajilla monimuotoisuuden teemat huomioidaan vaihtelevasti – mutta parhaimmillaan hyvin monipuolisesti. Tämä käy ilmi IAB Finlandin vuonna 2025 toteuttamasta kyselystä, jossa selvitettiin, miten DEI-teemat näkyvät digitaalista markkinointia ostavien, tuottavien ja sen parissa työskentelevien keskuudessa. Kysely toteutettiin anonyymisti IAB:n Vastuullisen digimainonnan työryhmän jäsenten keskuudessa, minkä vuoksi vastaajayritykset edustavat todennäköisesti jo lähtökohtaisesti vastuulliseen toimintaan sitoutuneita toimijoita.

lue lisää