Icon
KonversiO-Optimistit: Ääni kohtaa ostajan – Retail median uusi ulottuvuus Blogi

KonversiO-Optimistit: Ääni kohtaa ostajan – Retail median uusi ulottuvuus

08.04.2025

Kaupallinen yhteistyö: Bauer Media

Retail median murros on täällä. Tässä jaksossa sukelletaan audion ja kaupan median risteyskohtaan, jossa mainonta ei enää vain näy, vaan se kuuluu juuri oikealla hetkellä, juuri oikeassa paikassa.

Studiossa äänessä ovat Bauer Median Outi Hilakari ja Joel Reikko, jotka vievät meidät retail-audion ytimeen: miten rakennetaan Euroopan ensimmäinen retail-audiomainosverkosto, ja miksi se on relevanttia kaikille, jotka haluavat vaikuttaa ostopäätöksiin juuri siellä missä ne tapahtuvat – myymälässä, kassalinjan läheisyydessä, tai vaikkapa autotarvikeliikkeen käytävällä.

Podcastin hostina toimii IAB Finlandin Pasi Raassina, joka johdattelee keskustelun asiantuntevasti mutta innostavasti läpi ilmiön, jota ei enää voi sivuuttaa. Mikä on audion rooli kaupan mediassa? Miten äänimaisemasta tulee uusi mainospinta? Ja onko tämä oikeasti uutta, vai jotain mitä emme aiemmin osanneet nähdä tai kuulla?

Laita kuulokkeet korville ja hyppää mukaan keskusteluun, joka ei ainoastaan herätä ajatuksia vaan myös konkreettisesti uusia mahdollisuuksia.

 

Katso koko jakso tästä:

 

 

 

Kuuntele koko jakso tästä:

 

 

 

 

blogidigimarkkinointiiabfinlandpodcastsisältömarkkinointijäsenetjäsenesittelydatateknologiaSosiaalinen mediaIAB FinlandnatiivimainontaIABlogidigimainontaohjelmallinen ostaminen

17.09.2026

PJ tentissä: Mikä on attention-mittaamisen suurin etu ja mahdollisuus Suomessa tällä hetkellä?

IAB Finlandin Attention-työryhmän puheenjohtaja Iiris Lehtola kertoo attention-mittaamisen eduista ja mahdollisuuksista sekä siitä, miten mittaustietoa voidaan hyödyntää mainonnan suunnittelussa ja kehittämisessä.

lue lisää

16.09.2026

Retail Media Summit 2026: Kasvu syntyy uusista asiakkaista ja tarvehetkistä

Kumppaniblogi: Bauer Media Audio. Mitkä ovat audion vahvuudet retail mediassa? Outi Hilakari kokoaa Retail Media Summit 2026 -tapahtumamme keskeiset havainnot ja tarkastelee niiden pohjalta, miten audiomainonnalla voidaan vaikuttaa läpi ostopolun, tavoittaa uusia asiakkaita ja olla läsnä kuluttajan kannalta relevanteissa tarve- ja valintahetkissä.

lue lisää

15.09.2026

Jäsenesittelyssä: Tiketti

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: Tällä kertaa esittelyvuorossa on Tiketti, ja kysymyksiimme vastaa Tiketin markkinointipäällikkö Johanna Pulsa. Tiketti tuo IAB Finlandin verkostoon vahvaa tapahtuma-alan, lipunmyynnin ja tapahtumamarkkinoinnin osaamista.

lue lisää

10.09.2026

DOOH:n parhaat mahdollisuudet ovat vielä käyttämättä

Kumppaniblogi: Outshine. Digitaalisen ulkomainonnan mahdollisuuksia ei vielä hyödynnetä täysimääräisesti. Liian usein digitaalisille pinnoille sovitetaan olemassa olevia sisältöjä sen sijaan, että sisältö suunniteltaisiin median ehdoilla. DOOH:n todellinen potentiaali syntyy, kun sen tarjoamat mahdollisuudet valjastetaan palvelemaan vahvaa luovaa ideaa.

lue lisää