Digitaalinen ulkomainonta jatkoi vahvaa kasvuaan 2024 – markkinaestimaatti nousi 61 miljoonaan euroon
IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän arvion mukaan digitaalisen ulkomainonnan (DOOH) markkinan koko Suomessa kasvoi vuonna 2024 noin 61 miljoonaan euroon. Tämä tarkoittaa 14 prosentin kasvua vuoteen 2023 verrattuna, jolloin markkina oli 53,6 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 markkinakasvu osoittaa, että DOOH on yksi vauhdikkaammin kasvavista mainonnan muodoista Suomessa.
DOOH-markkinan arvio on muodostettu IAB Finlandin työryhmän mallinnuksen sekä suurimmille mediatoimistoille suunnatun kyselyn avulla. IAB:n tekemässä estimaatissa on myös huomionarvoista, että se ei ole suoraan verrannollinen Kantarin raportoimaan ulkomainonnan kokonaismäärään, sillä kaikki ulkomainosyhtiöt eivät raportoi Kantarille.
"Otan 2024 markkinaestimaatin hyvillä mielin vastaan ja uskon kasvun jatkuvan myös vuonna 2025. Digitaalinen ulkomainonta palvelee monenlaisissa mainostajien tarpeissa, DOOH-verkostot kasvavat yhä ja myös ostamisen vaihtoehdot kehittyvät. Lisäksi tulee huomata, että pirstaloituvassa mediakentässä ulkomainonnan vahvuus laajasti koko väestön tavoittavana mediana korostuu jatkuvasti enemmän ja enemmän”, kommentoi IAB:n digitaalisen ulkomainonnan työryhmän puheenjohtaja Jesse Jussila

Lisätiedot:
Pasi Raassina
IAB FInland, Toiminnanjohtaja
pasi.raassina@iab.fi
040 575 3726
Jesse Jussila
Clear Channel, Head of Product & IAB Finlandin DOOH-työryhmä PJ
jesse.jussila@clearchannel.fi
040 553 0700
02.04.2026
Jäsenesittelyssä: Tuudo
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Tuudo ja Pasi Maronen.
lue lisää20.03.2026
Jäsenesittelyssä: LM Someco
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on LM Someco ja Kati Vairinen.
lue lisää13.02.2026
Heta Pellinen vahvistamaan IAB Finlandin näkyvyyttä ja vaikuttavuutta
IAB Finland on nimittänyt Heta Pellisen organisaation markkinoinnin asiantuntijaksi. Tehtävässään Pellinen vastaa IAB Finlandin vaikuttavuuden kasvattamisesta kaikissa IAB:n kanavissa. Hän vastaa myös siitä, että ajankohtainen tieto, työryhmien työ ja tapahtumat tavoittavat oikeat yleisöt oikeaan aikaan.
lue lisää13.02.2026
ChatGPT testaa mainontaa – mitä tämä tarkoittaa mainonnan ekosysteemille?
OpenAI on aloittanut mainosten testaamisen ChatGPT:ssä Yhdysvalloissa. Aiheesta keskusteltiin myös Ylen Jälkidigi-ohjelmassa, jossa IAB Finlandin toiminnanjohtaja oli panelistina.
lue lisää