
IAB Studio: somekanavien salat 1/2 - TikTok, Snapchat ja Jodel
IAB Studio jaksot ovat napostelupituisia podcast jaksoja päivän polttavista aiheista ja tällä kertaa meillä on studiossa Pasin vieraana Ira Vihma Improve Medialta, Joona Haatainen Trootilta ja Riina Ahonen Httpoolilta. Tässä jaksossa puhutaan erilaisista sosiaalisen median kanavista, kuten Jodelista, TikTokista ja Snapchatista. Pasi selvitti myös mikä uusi markkinoille pompannut ilmiö, BeReal, oikein on.
Uusia somekanavia tulee markkinoille, kuin sieniä sateella. Kuinka hyvin tunnet uusia ja vanhoja kanavia? Toisessa jodlataan, kolmannessa käytetään erilaisia linssejä ja perinteiset kuvapalvelut ovat videoistumassa hyvää vauhtia. Miten ehkä perinteisesti teinien alustoina pidetyissä TikTokissa ja Snapissa tavoitetaan yleisöä, millainen yleisö on parhaimmillaan ja miten vastuullisuus nousee eri kanavissa ja heidän käytännöissään esille. Jaksossa kuullaan miten kanavia voidaan monipuolisesti hyödyntää yrityksen markkinoinnissa ja kuulimme esimerkiksi hyviä kokemuksia mainostajan ja jodlaajien välisestä vuorovaikutuksesta. Eli Jodel ei ole pelkästään kuluttajien anonyymi keskustelukanava vaan kanavaa voi hyvin hyödyntää esimerkiksi yrityksen AMA-alustana tai someaspana @nordea_aspa tapaan.
Uusien somesovellusten käyttöön kannattaa lähteä avoimin mielin ja antaa sovelluksen näyttää mistä oikein on kyse. IAB Studio somejakson lopussa vieraat jakavat vinkkejä, kuinka tutustua esimerkiksi TikTokiin, Snapchatiin tai Jodeliin jos palvelut ovat aivan uusia ja tuntemattomia.
Lataa tästä myös jaksossa mainittu Branded Content -opas ja opi merkitsemään kaupalliset yhteistyöt oikein eri sosiaalisen median kanavissa.
Kuuntele koko jakso tästä:
Kiinnostaako yhteistyö IAB Studion kanssa? Ota yhteyttä mira.vaurula@iab.fi!
Seuraa sarjaa seuraavissa kanavissa:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
IABlogin Facebook kommentit

IAB Finlandin hallitus on nimittänyt Anni Lintulan organisaation uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.8.2025.
lue lisää19.06.2025
Anni Lintula IAB Finlandin toiminnanjohtajaksi
IAB Finlandin hallitus on nimittänyt Anni Lintulan organisaation uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.8.2025.
lue lisää16.06.2025
Euroopan digitaalinen mainonta huippukasvussa vuonna 2024
IAB Europen fasilitoima vuoden 2024 AdEx Benchmark -raportti tarjoaa kattavan kuvan Euroopan digitaalisen mainonnan kehityksestä – nyt jo 19. kertaa. Tänä vuonna mukana oli ennätykselliset 30 maata, joista uusimpana tulokkaana Portugal. Raportti osoittaa, että digitalisoituminen ja digitaalisen mainonnan vahva kasvu jatkuu. Digitaaliset mainosinvestoinnit Euroopassa kasvoivat 16% edellisvuoteen verrattuna ja saavuttivat huikean 118,9 miljardin euron tason. Kaiken kaikkiaan 67 % kaikesta Euroopan mediamainonnasta oli digitaalista vuonna 2024.
lue lisää16.06.2025
Vaikuttajamarkkinoinnin määrä jatkoi kasvua vuonna 2024
IAB Finlandin ja vaikuttajatoimistojen yhteisen selvityksen perusteella vaikuttajamarkkinoinnin kokonaismarkkina Suomessa vuonna 2024 oli 59,6 miljoonaa euroa. Vuoteen 2023 verrattuna kasvua oli noin 6 %.
lue lisää05.06.2025
Asiakasdata on liiketoimintasi todellinen moottori – mutta osaatko käynnistää sen?
Yritykset ovat vuosien saatossa rakentaneet asiakastietojärjestelmistään (CRM) valtavia digitaalisia datavarastoja. Näihin järjestelmiin on tallennettu parhaimmillaan tai pahimmillaan kaikki mahdollinen: asiakkaiden ostohistoria, asiakaskohtaamiset, kiinnostuksen kohteet – joskus jopa hiusten väri. Mutta mitä tapahtuu, jos kaikki tämä data jää pölyttymään järjestelmän perukoille?
lue lisää