
IAB Finlandille uusi hallitus
Lehdistötiedote
18.3.2014
IAB FINLANDILLE UUSI HALLITUS
Digitaalisen markkinoinnin etujärjestö IAB Finlandille valittiin uusi hallitus yhdistyksen vuosikokouksessa 17.3.2014. Monipuolisesti alan eri yrityksiä edustava uusi hallitus asetti tavoitteekseen tukea ja vahvistaa digimarkkinoinnin ekosysteemiä. Digitaalinen mainonta kasvaa Suomessa edelleen kovasti, mutta laahaa muita Pohjoismaita jäljessä.
IAB Finland ry:n uusi hallitus valittiin yhdistyksen vuosikokouksessa maanantaina 17.3.2014. Hallitukseen valittiin kuusi median edustajaa sekä kuusi edustajaa muista digitaalisen markkinoinnin kentän yrityksistä aina mediatoimistosta mainostajan edustajiin.
Sääntömuutoksen myötä hallituskauden pituus muutettiin kaksivuotiseksi niin, että puolet hallituksesta on aina erovuorossa. Uudistuksella halutaan taata hallituksen asettamien tavoitteiden läpivienti. Nyt aloittavasta hallituksesta puolet istuu kaksi vuotta ja puolet yhden.
IAB Finlandin uusi hallitus asetti tavoitteekseen vahvistaa Suomen digitaalisen markkinoinnin ekosysteemiä entisestään sekä aktivoida yrityksiä osallistumaan IAB:n toimintaan. ”Kiinnostus IAB:tä kohtaan on jo nyt merkittävää, ja tapahtumiimme osallistuu vuosittain satoja ihmisiä, jotka haluavat vaikuttaa sekä kehittää omaa digitaalisen markkinoinnin osaamistaan”, sanoo IAB Finlandin uusi puheenjohtaja, MTV Oy:n verkkojohtaja Henrik Laine.
Konkreettisesti uuden hallituksen tavoitteet näkyvät myös entistä tavoitteellisemmassa työryhmätoiminnassa. Digitaalisen markkinoinnin eri teemojen ympärille kerätyt, IAB:n jäsenyritysten edustajien muodostamat työryhmät julkaisevat kevätkaudella kaksi alalle tärkeää ohjeistusta online-videomainonnasta ja big datasta.
”Saimme eilen IAB:n vuosikokouksessa yhdistykselle vahvan ja erittäin asiantuntevan kokoonpanon, jolla aloitamme digitaalisen markkinoinnin merkityksen kasvattamisen. Suomalaisilla yrityksillä on huikea mahdollisuus ottaa tästä kasvusta hyödyt omalle liiketoiminnalleen.Nyt on käärittävä hihat”, sanoo Laine.
IAB Finland ry:n hallitus kaudelle 2014 on seuraava:
Mediajäsenet, 2 vuotta
Henrik Laine, MTV Oy, pj
Jani Savolainen, Mircosoft Oy, vpj
Jarkko Kyttänen, Sanoma Oyj
Mediajäsenet, 1 vuosi
Jukka Leino, Fonecta Enterprise Solutions
Tapani Nenonen, Aller Media Oy/Suomi24
Minna Nissinen, Alma Media Oyj
Muut jäsenet, 2 vuotta
Anne Laakso, Kesko Oyj
Elina Koivumäki, Asianajotoimisto Juridia Bützow Oy
Jani Engberg, RAY
Muut jäsenet, 1 vuosi
Markus Hakala, Activeark JWT Oy
Hanna Länsivuori, Tallink Silja Oy
Antti Kallio, Dagmar
Lisätiedot:
Birgitta Takala, toiminnanjohtaja, IAB Finland ry, 040 543 9165, etunimi.sukunimi(at)iab.fi
Henrik Laine, hallituksen puheenjohtaja, IAB Finland ry, 050 567 9121, etunimi.sukunimi(at)mtv.fi
IAB Finland ry on digitaalisen markkinoinnin etujärjestö, jonka jäsenistöön kuuluu yli sata jäsenyritystä. Jäsenyritykset ovat digitaalisia medioita, mainostajia, mediatoimistoja, luovia toimistoja, tutkimuslaitoksia, analytiikkapalvelujen tarjoajia, internet-teknologiaa kehittäviä yrityksiä sekä mainosverkostoja.

Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 toisella kvartaalilla oli noin 179 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi +1,4 prosenttia. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta oli Q2/2025 aikana +56 %.
lue lisää23.09.2025
Verkkomainonta maltillisessa kasvussa vuoden toisella kvartaalilla
Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 toisella kvartaalilla oli noin 179 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi +1,4 prosenttia. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta oli Q2/2025 aikana +56 %.
lue lisää23.09.2025
Attention ja vastuullisuus – digimainonnan uusi voimapari
Digimainonnassa puhutaan yhä enemmän attentionista – siitä, että henkilö todennettavasti katsoo tai kuulee mainosta, jolle on altistunut. Samalla vastuullisuus on noussut keskeiseksi teemaksi, ei vain yritysten arvoissa vaan myös konkreettisissa mediavalinnoissa ja tuotantotavoissa. Kun suunnittelet kampanjaa, attentionin ja vastuullisuuden yhdistäminen ei ole vain mahdollista – se on luonnollinen osa modernia, eettistä ja tehokasta mainontaa.
lue lisää13.08.2025
Nimitysuutinen: IAB Finlandin uusi vetäjä kasvoi digimarkkinoinnin osaajaksi nuorten mukana
Anni Lintula aloitti 1. elokuuta IAB Finlandin toiminnanjohtajana. Aiemmin hän on toiminut muun muassa A-lehtien B2B-liiketoiminnan johtajana, yritysasiakkuuksien luovana johtajana ja nuorten medioiden liiketoiminnan johtajana. Lintulalla on myös taustaa palkittujen digimainonnan konseptien kehittäjänä. Koulutukseltaan hän on valtiotieteiden maisteri Helsingin yliopistosta.
lue lisää19.06.2025
Anni Lintula IAB Finlandin toiminnanjohtajaksi
IAB Finlandin hallitus on nimittänyt Anni Lintulan organisaation uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.8.2025.
lue lisää