Icon
360-videomainonta hakee uomiaan Uutiset & blogi

360-videomainonta hakee uomiaan

14.09.2017 | Digital Media Finland

Samalla kun virtuaalitodellisuussisällön muodot, tuotantomenetelmät ja kerronnan tavat hakevat uomiaan, myös mainonta ja markkinointi etsivät paikkaansa VR-maailmassa. Niin mainostajien kuin mainosten tuottajien on kehitettävä itselleen uudenlaista osaamista, sillä nykyisen digimaailman opit eivät päde sellaisenaan VR:n parissa.

Suurin VR:n muna-kana-tilanne liittyy laitteisiin ja sisältöihin. Jos tarjolla ei ole riittävän paljon laadukkaita sisältöjä, tavalliset kuluttajat eivät ole erityisen kiinnostuneita toistaiseksi kalliiden VR-katselulaitteiden hankkimisesta. Jos taas laitteita ei ole riittävästi käytössä, hyvien sisältöjen tuotannon rahoittaminen on vaikeaa.

Lähivuosien kasvun keskeisimpiä moottoreita ovat varsinaisten VR-lasien sijasta mobiililaitteet. Immersiiviset VR-katselulaitteet uhkaavat jäädä pienen entusiastijoukon iloksi, kun suuri yleisö tulee käyttämään VR-sisältöjen katselussa ensi sijassa kännyköitä.

Tällöin mainonnan kannalta ehdottomasti kiinnostavin VR:n muoto on 360-video. Facebookissa ja YouTubessa on saatavana jo tuhansia 360-videoita ja määrät kasvavat räjähdysmäisesti. 360-videoiden tuottamisen aloittaminen on helppoa amatööreillekin, sillä 360-kameroiden hinnat ovat alentuneet jo jokamiestasolle. Sisällön ammattimaisen työstämisen kustannukset nousevat toistaiseksi sen sijaan helposti tv-mainoksen luokkaan.

Millä tavoin 360-videoiden tuottajat voivat päästä kiinni mainonnan tulovirtoihin? Ilmeisiä ensimmäisiä askeleita ovat sponsorointi, pre/post-roll-mainokset ja virtuaalisesti leviävä brändätty sisältö.

Huomattavasti suurempi haaste on sijoittaa mainontaa varsinaisten 360-videoiden sisään. Suunnitelmissa ja piloteissa 360-videoiden sisään on upotettu mm. 2D-kuvia, -videoita ja -mainoksia, tehty virtuaalista tuotesijoittelua, luotu interaktiivisia hotspoteja ja toteutettu erilaisia pelillisiä ratkaisuja.

Astetta perinteisempää toimintaa on mainonnan sijoittaminen 360-live-striimien yhteyteen eri tavoin. 360-live-striimit ovat keränneet parhaimmillaan miljoonia katsojia erityisesti erilaisten suurten festivaalien yhteydessä.

Koska kyse on uudesta ja nopeasti kehittyvästä markkinasta, kenelläkään ei ole vielä viisasten kiveä. Varmuutta ei ole siitäkään, millä tavoin ja missä määrin suuri yleisö ryhtyy kuluttamaan 360-videoita. VR-mainonnan suurin arvo on toistaiseksi PR:ssä, mutta se on vain siirtymävaihe.

Areena on avoin rohkeille kokeiluille ja tahoille, jotka omaksuvat nopeimmin uuden tuotannon ja bisneksen pelisäännöt. Voimme esimerkiksi pohtia, milloin ja miten ohjelmallinen ostaminen rantautuu virtuaalitodellisuuteen. Tärkeintä on kuitenkin määrittää jo nyt, mikä on yhtiösi VR-strategia.

Kirjoittaja Jari Muikku on Digital Media Finlandin konsultti ja toimitusjohtaja.

IABlogin Facebook kommentit

BLOGI
Digitaalisten ulkomainospintojen kartta

IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmä on koonnut kattavan kartan, joka kokoaa yhteen työryhmään kuuluvien yritysten kaikki digitaaliset ulkomainospinnat. Kartan avulla voit selata, rajata ja hakea mainospintoja toimijoiden, kaupunkien sekä ulkomainospintojen ominaisuuksien mukaan.

lue lisää

11.12.2025

Digitaalisten ulkomainospintojen kartta

IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmä on koonnut kattavan kartan, joka kokoaa yhteen työryhmään kuuluvien yritysten kaikki digitaaliset ulkomainospinnat. Kartan avulla voit selata, rajata ja hakea mainospintoja toimijoiden, kaupunkien sekä ulkomainospintojen ominaisuuksien mukaan.

lue lisää

10.12.2025

Pelimainonnan nykytila ja trendit Suomessa 2025 -kysely

Haluamme kartoittaa, missä pelimainonta Suomessa tällä hetkellä menee ja mitä trendejä on nousemassa. Pelimainonta kattaa sekä mobiilipelien mainospaikat, pelien sisäiset mainosratkaisut että e-urheilun.

lue lisää

04.12.2025

Tekoäly sosiaalisen median markkinoinnissa: Milloin ja miten sen käyttö pitäisi merkitä?

Tekoälystä on tullut markkinoijan oikea ja vasen käsi nopeammin kuin kukaan on osannut ennustaa. Se toimii usein huomaamattomasti taustalla ja auttaa optimoimaan sosiaalisen median kampanjoita. Mutta mitä tapahtuu, kun tekoäly ei ole enää vain apuväline, vaan näkyvä osa mainossisältöjä? Pitääkö tästä kertoa kuluttajille ja jos pitää, niin miten?

lue lisää

20.11.2025

Mediamainonnan määrä laski -0,9 %, verkkomainonnassa hienoista kasvua

Vuoden kolmannella kvartaalilla investoinnit mediamainontaan olivat noin 290 milj. €. Mediamainonnan määrä laski -0,9 % vuoden 2024 vastaavaan aikaan verrattuna. Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 kolmannella kvartaalilla oli noin 183 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi 1,4 prosenttia.

lue lisää