Odotettu Digimarkkinoijan sertifiointiohjelma alkaa!

IAB:n suosittu sertifiointiohjelma laajenee. Uutena ohjelmana aloitamme suomalaisille digimarkkinoijille suunnatun oman sertifiointiohjelman lokakuussa.
Digimarkkinoijien sertifiointiohjelma on tarkoitettu kaikille markkinoinnin ja mainonnan parissa työskenteleville riippumatta asemasta organisaatiossa. Voit olla markkinoinnista tai mainonnasta vastaava, koordinaattori tai assistentti, mediamanageri, viestintäpäällikkö tai -koordinaattori tai vaikka projektijohtaja.
Digitaalisen markkinoinnin muuttuessa yhä monimutkaisemmaksi alan ammattilaisilta vaaditaan jatkuvaa ammattitaidon ja tietotason ylläpitämistä. IAB:n Digimarkkinoijan sertifikaattiohjelman avulla varmistat, että oma ja työyhteisösi digimarkkinoinnin osaaminen päivittyy ammattilaisten tasolle. Sertifikaatin suorittaneilla on valmius pysyä mukana nopeassa digikehityksessä ja ymmärtää laajemmin digimarkkinoinnin mahdollisuuksia ja hyötyjä omaan työhön. Vastaavaa kokonaisvaltaista, ajantasaista Suomen markkinaan keskittynyttä digimainonnan ja-markkinoinnin sertifiointiohjelmaa ei ole tarjolla muualla.
Ensimmäinen ohjelma starttaa 31.10.2018 ja ilmoittautuminen on avattu. IAB:n jäsenyritysten edustajat saavat hinnoista 15 % alennuksen. Koulutusohjelma toteutetaan yhdessä Saranen Consultingin kanssa. Introtilaisuuden jälkeen osallistujille jaetaan sähköpostitse joka viikko uudet harjoitustehtävät. Opiskeluun käytettävä aika vaihtelee oman lähtötason ja mielenkiinnon mukaan. Kuuden viikon opiskelun jälkeen sähköinen monivalintatentti suoritetaan Saranen Consultingin tiloissa Espoossa. Lue lisää koulutuksen sisällöstä, hinnoista ja ilmoittautumisesta.
Ajankohtaista
Uutiset
IAB Finlandin Näin suomalainen kuuntelee 2026 -tutkimuksen mukaan 55 prosenttia kuukausittain podcasteja kuluttavista katsoo videopodcasteja. Useimmat heistä myös kuuntelevat podcasteja eli kuuntelu ja katselu täydentävät toisiaan.
lue lisää07.10.2026
Podcast ei ole enää vain ääntä – yli puolet kuluttajista katsoo videopodcasteja
IAB Finlandin Näin suomalainen kuuntelee 2026 -tutkimuksen mukaan 55 prosenttia kuukausittain podcasteja kuluttavista katsoo videopodcasteja. Useimmat heistä myös kuuntelevat podcasteja eli kuuntelu ja katselu täydentävät toisiaan.
lue lisää30.09.2026
Nämä asiat mainostajan kannattaa ymmärtää podcasteista juuri nyt
Audion kulutus kasvaa, ja audiomainonta tarjoaa tehokkaan tavan tavoittaa kuluttajia. Miten suomalainen kuuntelee 2026 - tutkimuksessa syvennyttiin tänä vuonna erityisesti podcastien kulutukseen. Poimimme tuloksista viisi havaintoa, jotka mainostajan kannattaa huomioida.
lue lisää08.09.2026
Euroopan digimainonnan markkina kasvoi 131 miljardiin euroon – Suomi jäi kasvusta jälkeen
IAB Europen uusi AdEx Benchmark 2025 -raportti osoittaa, että digimainonta jatkoi vahvaa kasvuaan epävarmasta taloustilanteesta huolimatta. Euroopan markkina kasvoi 10,5 prosenttia ja saavutti 131,1 miljardin euron arvon. Suomessa kasvu jäi vain 1,9 prosenttiin.
lue lisää23.06.2026
Vastaa tutkimukseen: Ohjelmallisen ostamisen nykytila ja trendit 2026
IAB Finland toteuttaa jo viidettä kertaa tutkimuksen ohjelmallisen ostamisen nykytilasta ja trendeistä Suomessa. Tutkimuksen tavoitteena on tuottaa ajankohtainen katsaus ohjelmallisen mainonnan markkinaan ja tunnistaa alan mahdollisuudet, haasteet ja tulevaisuuden suunnat.
lue lisää