Icon
IAB käynnistää Digiluovuus-työryhmän Julkaisut

IAB käynnistää Digiluovuus-työryhmän

14.11.2018

2020-luvun markkinointi ja vaikuttaminen vaativat entistä enemmän osaamista tunteista ja empatiasta, merkityksellisen sisällöntuotannon osaamista ja kyvykkyyttä ymmärtää ihmisten käyttäytymistä. Data kohtaa luovuuden yhä integroidummin ja luo Suomeen uutta kasvua. Haluamme olla tämän kehityksen kiihdyttäjiä ja muutoksentekijöitä.

Digiluovuus-työryhmä perustetaan ennen IAB:n vuosikokousta ke 21.11.2018 klo 13.00-14.00 (Lapinlahdenkatu 1 B, Helsinki). Tilaisuus on avoin kaikille IAB:n jäsenille ja jäsenyydestä kiinnostuneille.

Työryhmää perustamassa ovat IAB:n jäsenistä ainakin SEK, Isobar, Nordic Morning ja Nitro. Tavoitteena vuodelle 2019 on järjestää aiheeseen liittyvä seminaari, mahdollisesti pienempi aamiaistilaisuus sekä laatia teemaan liittyvä opas IAB:n huippusuosittuun julkaisusarjaan.

Tilaisuuden alustaa ja fasilitoi SEKin strategiajohtaja ja IAB:n hallituksen jäsen Tommi Pelkonen.

Tervetuloa!

Kvartaalitiedotteet
Q2/2026: Digimainonta kasvoi 8,4 prosenttia – sosiaalisen median videomainonta vahvassa kasvussa

Digimainontaan investoitiin Suomessa vuoden 2026 toisella kvartaalilla 219,1 miljoonaa euroa, mikä on 8,4 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Kasvua vauhdittivat erityisesti sosiaalisen median mainonta, hakumainonta ja video.

lue lisää

08.09.2026

Euroopan digimainonnan markkina kasvoi 131 miljardiin euroon – Suomi jäi kasvusta jälkeen

IAB Europen uusi AdEx Benchmark 2025 -raportti osoittaa, että digimainonta jatkoi vahvaa kasvuaan epävarmasta taloustilanteesta huolimatta. Euroopan markkina kasvoi 10,5 prosenttia ja saavutti 131,1 miljardin euron arvon. Suomessa kasvu jäi vain 1,9 prosenttiin.

lue lisää

23.06.2026

Vastaa tutkimukseen: Ohjelmallisen ostamisen nykytila ja trendit 2026

IAB Finland toteuttaa jo viidettä kertaa tutkimuksen ohjelmallisen ostamisen nykytilasta ja trendeistä Suomessa. Tutkimuksen tavoitteena on tuottaa ajankohtainen katsaus ohjelmallisen mainonnan markkinaan ja tunnistaa alan mahdollisuudet, haasteet ja tulevaisuuden suunnat.

lue lisää

11.05.2026

Tunnelmia IAB Europen Virtual Programmatic Day -tapahtumasta – mukana IAB Finlandin hallituksen Petri Kokkonen

IAB Europe järjesti huhtikuun lopussa Lontoossa vuosittaisen Virtual Programmatic Day -tapahtuman, jossa alan asiantuntijat kokoontuivat keskustelemaan ohjelmallisen mainonnan tulevaisuudesta.

lue lisää

10.03.2026

IAB Europe: tuoreen State of Readiness – Sustainability in Digital Advertising -raportin keskeisimmät havainnot

IAB Europen tuore raportti osoittaa, että sosiaalinen vastuu nousee digimainonnan keskeiseksi vastuullisuusteemaksi, vaikka yritysten toimet keskittyvät yhä pääosin ympäristövaikutuksiin. Tekoälyn tuomat riskit ja mainospetosten lisääntyminen muokkaavat samalla toimintaympäristöä ja korostavat tarvetta läpinäkyvyydelle, yhteisille standardeille ja tiiviimmälle yhteistyölle.

lue lisää