Verkkomainonta lähes 18 % laskussa vuoden toisella kvartaalilla
Vaikka verkkomainonta kärsi pandemiasta muita mediaryhmiä vähemmän, koki se lähes 18 % laskun vuoden toisen kvartaalin aikana. Hakumainonta ja sosiaalisen median mainonta selvisivät hieman muita digimedian muotoja pienemmillä laskuprosenteilla.
Ennakko-oletusten mukaisesti panostukset myös verkkomainontaan laskivat reippaasti kevään ja alkukesän aikana. Linjassa muiden Pohjoismaiden ja Euroopan ennusteiden kanssa, haku- ja somemainonnan määrän lasku on hieman maltillisempaa kuin muissa digimarkkinan momenteissa. Some- ja hakumainonnan lukujen tarkastelussa kannattaa muistaa, että IAB Finland uudisti käyttämänsä arviomallit tämän vuoden alussa. Pandemian aiheuttama turbulenssi ei juurikaan helpottanut Q2/2020 some- ja hakumainonnan panostusten arviointia, mutta luvut ovat joka tapauksessa vanhaa mallia luotettavampia sekä linjassa muun Euroopan kehityksen kanssa.
”Odotan digitaalisen mediamarkkinan selvää elpymistä loppuvuoden aikana. Viitaten mm. IAB Europen analyyseihin, on todennäköistä, että jo Q3/2020 luvut ovat selvästi paremmat ja optimaalisessa tilanteessa Q4/2020 panostukset ovat jo vuoden 2019 tasolla. Toki syksy on pitkä ja näkymät tulevaisuuteen ovat tällä hetkellä poikkeuksellisen sumuisat, eli seuraillaan tilannetta kuukausi kerrallaan.”, kommentoi IAB Finlandin toiminnanjohtaja Pasi Raassina.
Lue lisää Kantarin ja IAB Finlandin mediamainonnan kvartaalitiedotteesta.

*Haku- ja somemainonnan määrän luvut ovat IAB Finlandin estimaatteja, joiden pohjana on paikallisilta media- ja digitoimistoilta kerätty näyte. Markkinoijien suorat ostot sekä tiedonkeruun ulkopuolelle jäävien toimistojen ostot estimoidaan.
Lisätietoja:
Pasi Raassina, toiminnanjohtaja, IAB Finland ry, 040 575 3726, pasi.raassina@iab.fi
10.09.2026
DOOH:n parhaat mahdollisuudet ovat vielä käyttämättä
Kumppaniblogi: Outshine. Digitaalisen ulkomainonnan mahdollisuuksia ei vielä hyödynnetä täysimääräisesti. Liian usein digitaalisille pinnoille sovitetaan olemassa olevia sisältöjä sen sijaan, että sisältö suunniteltaisiin median ehdoilla. DOOH:n todellinen potentiaali syntyy, kun sen tarjoamat mahdollisuudet valjastetaan palvelemaan vahvaa luovaa ideaa.
lue lisää31.08.2026
Jäsenesittelyssä: Magnite
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Magnite, ja haastattelukysymyksiimme vastaa Head of Nordics Natasha Westlund.
lue lisää21.08.2026
PJ tentissä: Miten tekoäly muuttaa ohjelmallisen mainonnan kenttää?
IAB Finlandin Ohjelmallisen mainonnan työryhmän puheenjohtaja Juuli Pelkonen kertoo, miten tekoäly, omnikanavainen tekeminen ja oman datan hyödyntäminen voivat viedä markkinaa eteenpäin.
lue lisää12.08.2026
Jäsenesittelyssä: Tokmanni
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Tokmanni, ja haastattelukysymyksiimme vastaa retail median projektipäällikkö Mika Valo.
lue lisää