TIEDOTE: Pasi Raassinasta IAB Finlandin uusi toiminnanjohtaja
Suomen johtavan digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin asiantuntijayhteisön IAB Finlandin uusi toiminnanjohtaja on Pasi Raassina, joka siirtyi tehtävään työskenneltyään aiemmin MTV:n vastuullisissa digitaalisissa tehtävissä sekä mediastartup INEZ Mediassa.

- IAB Finlandin asiantuntijaprofiili on kasvanut huomattavasti viime vuosina. Muun muassa seminaarit, koulutukset ja työryhmät ovat poikkeuksetta erinomaisia. Tuntuu erittäin innostavalta päästä jatkamaan ja kehittämään IAB:ta sekä samalla perehtymään entistä syvemmin ja uudella kulmalla digitaalisen mainonnan kokonaismarkkinaan, Raassina kommentoi.
- Suhtaudun tuleviin vuosiin erittäin optimistisesti. IAB:lla on hieno mahdollisuus muodostua vielä nykyistäkin voimakkaammin toimijaksi, joka kerää kaikki digimarkkinan toimijat yhteen, auttaen yhteisöllisesti kaikkia jäseniään löytämään optimaaliset ratkaisut digimarkkinoinnin ja -myynnin haasteisiin, Raassina jatkaa.
Elokuun ajan Raassina toimii IAB Finlandin toiminnanjohtajan paikalta uusiin haasteisiin siirtyvän Birgitta Takalan perehdytyksessä. Takala on rakentanut ja luotsannut IAB:ta viimeiset 13 vuotta.
- IAB-polkuni on ollut aivan uskomattoman upea kokemus urallani ja olen erittäin onnellinen voidessani luottavaisin mielin jättää IAB:n Pasin ammattimaiseen huomaan. Tuntuu erittäin luontevalta siirtää kapula nyt hänelle, siirtyessäni uuteen elämänvaiheeseen, Takala kertoo.
Myös IAB Finlandin hallituksen puheenjohtaja Petri Kokkonen on valintaan tyytyväinen.
- Pasi saa luotsattavakseen arvostetun, pidetyn ja jatkuvasti kasvavan yhteisön, lämpimät kiitokset siitä Birgitalle! IAB:n toiminnanjohtajan työssä menestyminen vaatii laajaa tuntemusta sekä kotimaisen että kansainvälisen digimarkkinan tilasta ja kehityksestä. Pasin valintaa puolsivat erityisesti hänen vahva kokemuksensa digitaalisen liiketoiminnan kehittämisestä, osaamisen laaja-alaisuus ja ennen kaikkea ponteva halu auttaa jäseniämme kartuttamaan liiketoimintansa kasvun eväitä IAB:n toimintaan osallistumalla.
Lue Pasi Raassinan tuore haastattelu.
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:
Pasi Raassina
toiminnanjohtaja
IAB Finland
040 575 3726 / pasi.raassina@iab.fi
Petri Kokkonen
Hallituksen puheenjohtaja
040 833 5077 / petri.kokkonen@relevant.fi
IAB Finland on digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin tulevaisuutta kehittävä yhteisö, joka tarjoaa koulutusta, kohtaamisia sekä puolueetonta asiantuntijatietoa. IAB Finland on osa kansainvälistä 27 Euroopan maan muodostamaan IAB Europe yhteisöä.
www.iab.fi
www.iabeurope.eu
13.02.2026
Heta Pellinen vahvistamaan IAB Finlandin näkyvyyttä ja vaikuttavuutta
IAB Finland on nimittänyt Heta Pellisen organisaation markkinoinnin asiantuntijaksi. Tehtävässään Pellinen vastaa IAB Finlandin vaikuttavuuden kasvattamisesta kaikissa IAB:n kanavissa. Hän vastaa myös siitä, että ajankohtainen tieto, työryhmien työ ja tapahtumat tavoittavat oikeat yleisöt oikeaan aikaan.
lue lisää13.02.2026
ChatGPT testaa mainontaa – mitä tämä tarkoittaa mainonnan ekosysteemille?
OpenAI on aloittanut mainosten testaamisen ChatGPT:ssä Yhdysvalloissa. Aiheesta keskusteltiin myös Ylen Jälkidigi-ohjelmassa, jossa IAB Finlandin toiminnanjohtaja oli panelistina.
lue lisää29.01.2026
IAB Finlandin ohjelmallisen mainonnan työryhmä tähtää markkinaosuuden kasvuun vuonna 2026
IAB Finlandin ohjelmallisen mainonnan työryhmän tammikuun kokouksessa asetettiin työryhmän tavoitteet ja painopisteet vuodelle 2026. Kokouksessa työryhmän puheenjohtajiksi valittiin Adformin Account Director Juuli Pelkonen ja Vendin Programmatic & Yield Manager Dorentina Abazi.
lue lisää16.01.2026
IAB Finlandin tapahtumat 2026 – pysy mukana digimainonnan ajankohtaisissa trendeissä
IAB Finland järjestää vuosittain ajankohtaisia tapahtumia, webinaareja ja koulutuksia, joissa kehität digimainonnan osaamistasi ja pysyt mukana nopeasti muuttuvissa digimainonnan trendeissä. Tapahtumamme antavat loistavia verkostoitumismahdollisuuksia kokoamalla yhteen niin mainonnan ja markkinoinnin osaajat kuin teknologian ja datan ammattilaiset.
lue lisää