KonversiO-Optimistit: Finnkinon leffapeli - Viihdettä ja vaikuttavaa markkinointia
Kaupallinen yhteistyö Finnkino
Onko sinun mielestäsi markkinointi muuttunut vaikeaselkoisemmaksi data ja teknologia mössöksi? Ei hätää IAB on rientänyt apuun ja toimii tulkkina, jotta kaikki pysyvät kärryillä.
Miten pelillisyys ja markkinointi kohtaavat elokuvateattereissa? Tässä jaksossa meillä on Pasin kanssa studiossa Finnkinon leffapelin kehittäjä Mikkel Hagedorn Cinematazticilta ja Mika Wikström Finnkinolta. Jaksossa puhutaan Leffapelin kehittäjän Mikkelin kanssa pelin synnystä ja sen merkityksestä markkinoinnin työkaluna. Miten peli yhdistää viihteen ja mainonnan, ja miksi se toimii niin hyvin elokuvateattereiden kontekstissa? Kuulet, miten tämä peli syntyi, ja kuinka se on muuttanut tapaa, jolla elokuvien markkinointia tehdään.
Tämä jakso tarjoaa mielenkiintoisen kurkistuksen markkinoinnin innovaatioihin!
UUTTA! Nyt voit kuuntelun lisäksi myös katsoa IAB videopodcasteja!
Katso koko jakso tästä:
Kuuntele koko jakso tästä:
21.08.2026
PJ tentissä: Miten tekoäly muuttaa ohjelmallisen mainonnan kenttää?
IAB Finlandin Ohjelmallisen mainonnan työryhmän puheenjohtaja Juuli Pelkonen kertoo, miten tekoäly, omnikanavainen tekeminen ja oman datan hyödyntäminen voivat viedä markkinaa eteenpäin.
lue lisää12.08.2026
Jäsenesittelyssä: Tokmanni
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Tokmanni, ja haastattelukysymyksiimme vastaa retail median projektipäällikkö Mika Valo.
lue lisää11.08.2026
PJ tentissä: Mikä on retail median suurin mahdollisuus Suomessa?
IAB Finlandin Retail media -työryhmän puheenjohtaja Sami Hiirsalmi kertoo, miksi retail median yhteiselle kehittämiselle on tarvetta ja miten mainostajat voivat hyödyntää kaupan mediaa suunnitelmallisemmin.
lue lisää06.08.2026
Kolmas aalto: Kuinka markkinapaikkamedia määrittelee kaupan median uudelleen
Kumppaniblogi: Vend. Digitaalisen mainonnan ekosysteemi elää murrosta: hakukone- ja somemainonnan jälkeen ala on siirtynyt kolmanteen aaltoon, kaupan omaan mediaan. Evästeiden poistuminen ja tarve mitata mainonnan suoria myyntituloksia ovat tehneet siitä miljardien eurojen globaalin ilmiön, jonka keskiöön on noussut markkinapaikkamedia.
lue lisää