Icon
KonversiO-Optimistit: Näin suomalaiset käyttävät mediaa IABlogi

KonversiO-Optimistit: Näin suomalaiset käyttävät mediaa

25.04.2025 | iab

Kaupallinen yhteistyö: NØRR3

KonversiO-Optimistit sukeltaa syvälle suomalaisen mediankäytön, hinnoittelun ja markkinointistrategioiden ytimeen – pohjoismaisessa kontekstissa. Tässä jaksossa pohditaan, mitä iso B2C-mainostaja oikeasti tarvitsee mediatoimistokilpailutuksessa menestyäkseen ja miten erottautua älykkäästi markkinassa, jossa data, asiakasymmärrys ja tekoäly kohtaavat käytännön tekemisen.

Mukana keskustelussa ovat strateginen sparraaja ja NØRR3:n perustaja Antti Ujainen sekä monikanavaisten kampanjoiden taituri Julia Rautakoski Tre Kronor Medialta. Juontajana toimii IAB Finlandin Pasi Raassina. Pohjana toimii kattava Nordic-tason tutkimus, joka tarjoaa tuoreen näkökulman suomalaisen mediankäytön erikoisuuksiin ja kanavavalintojen logiikkaan. Mitä tämä tarkoittaa mediabudjetin allokoinnissa? Mikä rooli on brändillä, mitä data paljastaa – ja miksi Antin "150K€ sääntö" jää taatusti mieleen?

Tämä jakso kannattaa laittaa kuunteluun, jos olet tekemässä mediastrategisia valintoja, kehittämässä kilpailutusta tai haluat yksinkertaisesti ymmärtää, miten suomalaiset oikeasti käyttäytyvät eri kanavissa.

 

Katso koko jakso tästä:

 

 

 

Kuuntele koko jakso tästä:

 

 

 

 

13.02.2026

Heta Pellinen vahvistamaan IAB Finlandin näkyvyyttä ja vaikuttavuutta

IAB Finland on nimittänyt Heta Pellisen organisaation markkinoinnin asiantuntijaksi. Tehtävässään Pellinen vastaa IAB Finlandin vaikuttavuuden kasvattamisesta kaikissa IAB:n kanavissa. Hän vastaa myös siitä, että ajankohtainen tieto, työryhmien työ ja tapahtumat tavoittavat oikeat yleisöt oikeaan aikaan.

lue lisää

13.02.2026

ChatGPT testaa mainontaa – mitä tämä tarkoittaa mainonnan ekosysteemille?

OpenAI on aloittanut mainosten testaamisen ChatGPT:ssä Yhdysvalloissa. Aiheesta keskusteltiin myös Ylen Jälkidigi-ohjelmassa, jossa IAB Finlandin toiminnanjohtaja oli panelistina.

lue lisää

29.01.2026

IAB Finlandin ohjelmallisen mainonnan työryhmä tähtää markkinaosuuden kasvuun vuonna 2026

IAB Finlandin ohjelmallisen mainonnan työryhmän tammikuun kokouksessa asetettiin työryhmän tavoitteet ja painopisteet vuodelle 2026. Kokouksessa työryhmän puheenjohtajiksi valittiin Adformin Account Director Juuli Pelkonen ja Vendin Programmatic & Yield Manager Dorentina Abazi.

lue lisää

16.01.2026

IAB Finlandin tapahtumat 2026 – pysy mukana digimainonnan ajankohtaisissa trendeissä

IAB Finland järjestää vuosittain ajankohtaisia tapahtumia, webinaareja ja koulutuksia, joissa kehität digimainonnan osaamistasi ja pysyt mukana nopeasti muuttuvissa digimainonnan trendeissä. Tapahtumamme antavat loistavia verkostoitumismahdollisuuksia kokoamalla yhteen niin mainonnan ja markkinoinnin osaajat kuin teknologian ja datan ammattilaiset.

lue lisää