Kirsi Hakaniemi IAB:n hallituksen puheenjohtajaksi
IAB Finlandin hallitus valitsi eilen uudeksi puheenjohtajaksi Keskisuomalainen Oyj:n CDO Kirsi Hakaniemen ja varapuheenjohtajaksi Relevant Digitalin CEO Petri Kokkosen. Hallitus valittiin marraskuussa syyskokouksessa ja sen toimikausi alkaa 1.1.2018.
”Hienoa päästä jatkamaan IAB:n muutostyötä näin asiantuntevan ja sitoutuneen hallituksen kanssa! IAB on muutoksentekijöiden yhteisö, jossa kehitetään yhdessä parempaa digitaalisen markkinoinnin ekosysteemiä. IAB on ollut tähän asti hyvin pääkaupunkikeskeinen. Niinpä minulla on tavoitteena tuoda toimintaa myös muualle Suomeen, missä on paljon yrityksiä ja digitaalisen markkinoinnin toimijoita, jotka eivät ole vielä mukana IAB:n yhteisössä.”, kertoo Kirsi.
IAB Finland ry:n hallitus
2018:
- DNA Oyj, Riikka Järvinen, Marketing Director
- Eversheds Asianajotoimisto Oy, Elli Laine, lakimies
- Kesko Oyj, Outi Nylund, Director, K-Plussa and Data-driven marketing
- Nordic Morning Oyj, Jukka Sundquist, Managing Director
- Relevant Digital Oy, Petri Kokkonen, CEO & Partner; IAB:n hallituksen varapuheenjohtaja
- Tori.fi, Schibsted Media Group, Mika Räihä, Commercial Director, Media Sales
2018-2019:
- Alma Media Oyj, Johanna Vartiainen, Director, Digital Ad Operations and Development
- Dentsu Aegis Network, Timo Petänen, Head of Amnet Finland
- Keskisuomalainen Oyj, Kirsi Hakaniemi, CDO; IAB:n hallituksen puheenjohtaja
- Sanoma Oyj, Timo Rinne, Vice President, Digital and Digital B2B Sales
- SEK Oy, Tommi Pelkonen, Strategy Director
- Otavamedia Oy, Jukka Pulkkinen, Head of Digital Media Sales

Vanha ja uusi hallitus vaihtoivat kapulaa joululounaan merkkeissä. Vasemmalla edestä Outi Nylund, Johanna Lehtonen, Riikka Järvinen, Birgitta Takala, Jukka Sundquist, Mika Räihä ja Minna Vehmas. Oikealla edestä Elli Laine, Kirsi Hakaniemi, Saku Sahramies, Petri Kokkonen, Timo Petänen, Tommi Pelkonen ja Päivi Tähtinen.
02.03.2026
IAB Europe: kannanotto Digital Omnibus -ehdotukseen
IAB Europe on julkaissut kannanottonsa EU:n Digital Omnibus -ehdotukseen, jonka tavoitteena on parantaa yritysten kilpailukykyä, vähentää sääntelyn pirstaloitumista ja modernisoida evästevaatimuksia.
lue lisää27.02.2026
Digitaalisen ulkomainonnan markkinaestimaatti ylsi 66,8 miljoonaan euroon vuonna 2025 – DOOH-mainonnan kasvu jatkuu vahvana
IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän tuoreen arvion mukaan digitaalisen ulkomainonnan (DOOH) markkinan arvo Suomessa nousi vuonna 2025 yhteensä 66,8 miljoonaan euroon. Edellisvuoden 61 miljoonaan euroon verrattuna markkina kasvoi noin 9,5 %.
lue lisää25.02.2026
Retail median kenttä Suomessa – ensimmäinen kokonaiskuva julki
Suomalainen retail median kenttä kasvaa ja kehittyy nopeasti. Markkinaan tulee jatkuvasti uusia toimijoita, verkostoja ja teknologiatoimittajia, mikä kertoo segmentin vahvasta potentiaalista. Nopeasti kehittyvä kenttä on lisännyt tarvetta yhteiselle, koko markkinaa jäsentävälle näkymälle.
lue lisää16.02.2026
IAB Finland perustaa Sääntely-työryhmän
IAB Finland perustaa uuden Sääntely-työryhmän. Työryhmä kokoaa toimialan yhteen seuraamaan sääntelyn kehitystä, arvioimaan liiketoimintavaikutuksia ja muodostamaan yhteisiä kantoja keskeisiin kysymyksiin.
lue lisää
