Icon
IAB Jäsenesittely: Punamusta ja Timo Peltoniemi Ajankohtaista

IAB Jäsenesittely: Punamusta ja Timo Peltoniemi

13.10.2023

Tässä jäsenesittely -blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt vuorossa Punamusta ja Timo Peltoniemi.

 

 Timo Peltoniemi, Asiakkuusjohtaja

Kerro Timo hieman Punamustasta sekä myös itsestäsi?

PunaMusta Oy on osa kotimaista PunaMusta Media Oyj -konsernia, jonka palveluksessa on noin 810 eri alojen osaajaa. PunaMusta palvelee asiakkaitaan muun muassa aikakaus- ja sanomalehtien, mainospainotuotteiden ja viestinnän materiaalien painamisessa sekä niiden suunnittelussa. Näkyvyysliiketoiminnan yhtiöt PunaMusta Coloro ja PunaMusta Profilight ovat kumppanisi tapahtuma- ja suurkuvaratkaisuissa. Digitaalisen liiketoiminnan yhtiöt Gredi, RockOn ja Exove tarjoavat brändin- ja tuotetiedon hallinnan ratkaisut ja digitaalisen näkyvyyden palvelut. PunaMusta Media Oyj:n medialiiketoiminta koostuu ulkomainonnan mediaratkaisuista, maakuntamedia Karjalaisesta, kuudesta paikallismediasta, kaupunkilehdestä sekä radiokanavasta.
PunaMusta Media -konsernin liikevaihto oli vuonna 2022 133,5 miljoonaa euroa. Konserni on sitoutunut tieteeseen perustuvien ilmastotavoitteiden (SBT) asettamiseen.
Timo Peltoniemi LinkedIn

Mitä odotuksia teillä on IAB-yhteistyöltä?

Me PunaMustalla odotamme hyvää vuorovaikutusta ja yhteistyömahdollisuuksia alan toimijoiden kanssa. Varmasti omaksumme lisää muilta toimijoilta ja voimme osaltamme antaa näkemystä markkinoinnin ja viestinnän ratkaisuista.

Mitkä ovat Punamustan tärkeimmät viestit ja painopisteet vuonna 2023?

Vastuullisuus on tärkeä osa toimintaamme. Huomioimme kaikki vastuullisuuden osa-alueet taloudellisesta ja sosiaalisesta vastuusta ympäristövastuuseen. Vastuullisuuden ohella tietoisuus PunaMustan palvelutarjonnan laajuudesta on merkittävässä osassa tulevaisuudessa; PunaMusta ei ole vain painotalo.

Haluatko antaa loppuun parhaat vinkkisi intensiivisestä työviikosta palautumiseen?

Vinkkinä työviikosta palautumiseen ulkoilu ja läheisten kanssa ajan viettäminen.

markkinaluvutIAB FinlandiabfinlandverkkomainontaIAB Europemediamainontadigimarkkinointikantardigimainonnan määrädigimainontaohjelmallinen ostaminenAdExteknologiamainonnan määräInteract

07.10.2026

Podcast ei ole enää vain ääntä – yli puolet kuluttajista katsoo videopodcasteja

IAB Finlandin Näin suomalainen kuuntelee 2026 -tutkimuksen mukaan 55 prosenttia kuukausittain podcasteja kuluttavista katsoo videopodcasteja. Useimmat heistä myös kuuntelevat podcasteja eli kuuntelu ja katselu täydentävät toisiaan.

lue lisää

30.09.2026

Nämä asiat mainostajan kannattaa ymmärtää podcasteista juuri nyt

Audion kulutus kasvaa, ja audiomainonta tarjoaa tehokkaan tavan tavoittaa kuluttajia. Miten suomalainen kuuntelee 2026 - tutkimuksessa syvennyttiin tänä vuonna erityisesti podcastien kulutukseen. Poimimme tuloksista viisi havaintoa, jotka mainostajan kannattaa huomioida.

lue lisää

11.09.2026

Q2/2026: Digimainonta kasvoi 8,4 prosenttia – sosiaalisen median videomainonta vahvassa kasvussa

Digimainontaan investoitiin Suomessa vuoden 2026 toisella kvartaalilla 219,1 miljoonaa euroa, mikä on 8,4 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Kasvua vauhdittivat erityisesti sosiaalisen median mainonta, hakumainonta ja video.

lue lisää

08.09.2026

Euroopan digimainonnan markkina kasvoi 131 miljardiin euroon – Suomi jäi kasvusta jälkeen

IAB Europen uusi AdEx Benchmark 2025 -raportti osoittaa, että digimainonta jatkoi vahvaa kasvuaan epävarmasta taloustilanteesta huolimatta. Euroopan markkina kasvoi 10,5 prosenttia ja saavutti 131,1 miljardin euron arvon. Suomessa kasvu jäi vain 1,9 prosenttiin.

lue lisää
Highlight picture
Tilaa IAB Finlandin uutiskirje

 IAB Finlandin tietosuojaseloste

IAB Finlandin uutiskirjeen tilaamalla raivaat tiesi digitaalisen markkinoinnin ja mainonnan etulinjaan. Saat ensimmäisten asiantuntijoiden joukossa tiedon huippuammattilaisten laatimista ilmaisista oppaista, tärkeistä ja ajankohtaisista ohjeistuksista sekä IAB Finlandin arvostetuista koulutuksista ja tapahtumista. Lisäksi tarjoamme joka kuukausi rahanarvoisia lisäsisältöjä – asiantuntijalta toiselle. Tervetuloa digitiedon lähteelle!