Icon
Anders Stenbäck nosti mobiilimittauksen haasteet Interactin paneelikeskusteluun Uutiset ja tiedotteet

Anders Stenbäck nosti mobiilimittauksen haasteet Interactin paneelikeskusteluun

30.05.2013

Barcelonassa 23.–24.5. pidetty IAB Europen Interact’13-seminaari starttasi vauhdikkaasti Sanomien Anders Stenbäckin (Vice President, Digital Partnerships) tähdittämällä paneelikeskustelulla. ”Removing the barriers to digital spend” -paneelin muita osanottajia olivat Daniel Knapp (IHS Electronics & Media), Aygen Tezcan (IAB Turkey), Nathalia LaVerge (Deloitte/IAB Netherlands), Thomas Duhr (IP Deutschland GmbH) ja moderaattorina toiminut Alison Fennah (IAB Europe).

Kampanja- ja yleisömittauksen haasteita ja tulevaisuutta pohtineessa keskustelussa keskiöön nousi kontekstin merkitys brändättyjen sisältöjen ja mainonnan kuluttamisessa. Missä yhteydessä kuluttaja altistuu mainonnalle: onko hän älypuhelimella etsimässä ravintolaa kadunkulmassa, selailemassa mielisisältöjään tabletilla kotisohvalla vai etsimässä työhön liittyvää tietoa laptopilla? Käyttökontekstin selvittäminen on digitaalisen markkinoinnin suuri haaste, johon vastauksen löytäminen on kuitenkin vain ajan kysymys, paneelissa todettiin.

Anders nosti keskusteluun myös mobiilimainonnan investointien seurannassa olevan ongelman: ero raportoitujen mainonnan investointien sekä sisältöjen parissa käytetyn ajan kesken on vielä huomattava. Tätä eroa tulisi kuroa umpeen mahdollisimman tehokkaasti. Mobiilimittausta tulisi standardoida, formaatteja kehittää (esim. native advertising) ja raportoinnin piiriin tulisi saada yhä uusia toimijoita. Mobiilimainonnan saralla Anders pohti myös mainonnan tulosten todentamisen tärkeyttä. Mainostajille tulisi pystyä näyttämään toteen mahdollisimman todelliset kampanjatulokset.


Aygen Tezcan (IAB Turkki), Anders Stenbäck (Sanoma) ©Yuppic

Paneeli oli yhtä mieltä siitä, että mobiilimarkkinoinnin ja -mittauksen suhteen tulisi olla etukenossa miettimässä jo, mitä tulevaisuus on tuomassa alalle. Eri päätelaitteiden näyttöjen koot tulevat lähenemään toisiaan: älypuhelimien näytöt kasvavat samalla kun laptoppien ja tablettien pienenevät. Mikä on mikäkin päätelaite tulevaisuudessa? Ja onko päätelaitteella merkitystä oikeastaan tänäkään päivänä?

31.05.2023

MIXX Awards juhlahumua Valkoisessa Salissa

Keräsimme alan ammattilaiset yhteen juhlimaan saman katon alle riemukkaaseen jälleennäkemiseen. Tässä valikoituja otoksia viime torstain 25.5. MIXX Awards gaalasta sekä linkit kaikkiin kuviin

lue lisää

29.05.2023

MIXX Awards 2023 voittajat julkistettu!

Torstaina 25.5.2023 palkittiin ensimmäiset Suomen MIXX Awards voittajat Valkoisessa Salissa

lue lisää

23.05.2023

Verkkomainonta maltillisessa kasvussa

Verkkomainonnan määrä vuoden 2023 ensimmäisellä kvartaalilla oli lähes 168 miljoonaa euroa. Vuoden 2022 ensimmäiseen kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä kasvoi lähes 3 % ja kaikesta Suomen mediamainonnasta digitaalista on jo 55 %.

lue lisää

11.05.2023

Vaikuttajamarkkinoinnin määrä lähes 20% kasvussa

IAB Finlandin ja vaikuttajatoimistojen yhteisen selvityksen perusteella vaikuttajamarkkinoinnin kokonaismarkkina Suomessa vuonna 2022 oli 52,5 miljoonaa euroa. Vuoteen 2021 verrattuna kasvua oli noin 19 %.

lue lisää
Highlight picture
Tilaa IAB Finlandin uutiskirje

 IAB Finlandin tietosuojaseloste

IAB Finlandin uutiskirjeen tilaamalla raivaat tiesi digitaalisen markkinoinnin ja mainonnan etulinjaan. Saat ensimmäisten asiantuntijoiden joukossa tiedon huippuammattilaisten laatimista ilmaisista oppaista, tärkeistä ja ajankohtaisista ohjeistuksista sekä IAB Finlandin arvostetuista koulutuksista ja tapahtumista. Lisäksi tarjoamme joka kuukausi rahanarvoisia lisäsisältöjä – asiantuntijalta toiselle. Tervetuloa digitiedon lähteelle!