Icon
Tutkittuja tehoja interaktiivisesta videomainonnasta Uutiset & blogi

Tutkittuja tehoja interaktiivisesta videomainonnasta

15.11.2013 | Petri Kokkonen

Mainostaja voi tehdä TV-mainoksestaan tehokkaamman lisäämällä siihen ripauksen vuorovaikutteisuutta.

Nelonen Media toteutti elokuussa laajan TV:n katselun muutosta selvittävän tutkimuksen yhdessä TNS Gallupin kanssa. Katselutapojen ja siihen käytettyjen päätelaitteiden muutoksen lisäksi tutkimuksessa selvitettiin yleisön suhtautumista vuorovaikutteiseen videomainontaan. Tulokset ovat erittäin rohkaisevia, ja kannustavat mainostajaa hyödyntämään netti-TV:n mahdollisuuksia täysimääräisesti.

Tutkimuksessa käytettiin yhden matkailutoimialan mainostajan TV-mainosta ja siitä ruutu.fi:hin tuotettua interaktiivista versiota. Tutkimustilanteessa vastaajalle esitettiin molemmat versiot ja sen jälkeen heitä pyydettiin vastaamaan mainoksiin liittyviin väittämiin. TV-mainoksen viesti oli yleinen, “tulevan kauden matkoja esille tuova”. Interaktiivisessa toteutuksessa TV-mainokseen oli lisätty mahdollisuus tutustua kahden erilaisen tuotekategorian konkreettisiin matkatarjouksiin. Kaikkien esitettyjen väittämien koettiin kuvaavan paremmin interaktiivista mainosta.

Merkittävin ero tavallisen TV-mainoksen ja interaktiivisen videomainoksen välillä löytyi mainoksen herättämästä kiinnostuksesta. Vuorovaikutteinen spotti koettiin huomattavasti TV-mainosta kiinnostavammaksi.

Interaktiivinen videomainos innoitti vastaajissa myös TV-mainosta vahvemman halun tutustua mainostettavaan tuotteeseen tarkemmin, ja lisäksi interaktiivinen mainos koettiin enemmän “minulle tarkoitetuksi”. Interaktiivinen mainos koettiin myös hieman enemmän viihdyttäväksi ja se voitaisiin katsoa mieluummin uudestaan, mutta näissä ero tavalliseen TV-mainokseen oli kuitenkin pienempi.

Olisi mielenkiintoista tietää, että riittääkö pelkästään mahdollisuus vaikuttaa mainoksen kulkuun tai sisältöön tekemään mainoksesta mieluisemman, vaikka katsoja ei aktivoituisikaan heti vuorovaikutukseen asti mainoksen kanssa. Ajatus tuntuu luonnolliselta, mutta tähän kysymykseen tutkimus ei antanut vastausta.

On hyvä muistaa, että tutkimuksessa käsiteltiin vain yhtä matkailualan mainosta, ja näitä tuloksia ei voi yleistää liian suoraviivaisesti kaikkeen videomainontaan. Mutta tästä huolimatta, tulokset innostavat ja kannustavat mainostajia harkitsemaan videoviestien räätälöintiä verkkoa varten.

Sitä kysymystä, että toimiiko interaktiivinen mainos tietylle mainostajalle paremmin kuin tavallinen, ei kannata miettiä kovin pitkään. Asia selviää pohtimista paremmin testaamalla, sillä interaktiivisten mainosten tuottaminen, varsinkin jos ne toteutetaan TV-filkkaan perustuen, onnistuu pienellä kustannuksella ja vaivalla! Lupaan myös itse jakaa ideoita ja kokemuksia interaktiivisiin videomainoksiin liittyen tulevissa kirjoituksissani.

Menestyksekästä loppuvuotta kaikille lukijoille!

IABlogin Facebook kommentit

BLOGI
Tule mukaan menestykseen – MIXX Awards hakee yhteistyökumppaneita ensi kevään tapahtumaan!

IAB MIXX Awards on värikäs ja iloinen tapahtuma, joka kokoaa yhteen digimarkkinoinnin innovaatiot ja edelläkävijät juhlimaan alansa huippusaavutuksia. Keväällä 2023 ensimmäistä kertaa järjestetty tapahtuma keräsi huiman suosion ja sai osakseen paljon kiitoksia niin osallistujilta kuin järjestäjiltäkin. Tämän myötä on päätetty järjestää tapahtuma myös ensi keväänä.

lue lisää

02.11.2023

Tule mukaan menestykseen – MIXX Awards hakee yhteistyökumppaneita ensi kevään tapahtumaan!

IAB MIXX Awards on värikäs ja iloinen tapahtuma, joka kokoaa yhteen digimarkkinoinnin innovaatiot ja edelläkävijät juhlimaan alansa huippusaavutuksia. Keväällä 2023 ensimmäistä kertaa järjestetty tapahtuma keräsi huiman suosion ja sai osakseen paljon kiitoksia niin osallistujilta kuin järjestäjiltäkin. Tämän myötä on päätetty järjestää tapahtuma myös ensi keväänä.

lue lisää

22.09.2023

Digitaalisen audiomainonnan markkina kasvaa Suomessa: Estimaatti näyttää jopa 27% kasvua

IAB Finland on jälleen kerran estimoinut digitaalisen audiomainonnan markkinaa Suomessa. Vuonna 2022 digiaudion kokonaismarkkinan arvo on noin 7,1 miljoonaa euroa, mikä merkitsee 27% kasvua verrattuna vuoteen 2021. Digitaalisen audion markkina-arvio vuonna 2021 oli oli 5,6 miljoonaa euroa.

lue lisää

31.08.2023

Verkkomainonta koki pienen laskun vuoden 2023 toisella kvartaalilla

Suomen verkkomainonnan määrä saavutti lähes 174 miljoonaa euroa vuoden 2023 toisella kvartaalilla, mikä on noin puolen prosentin lasku edellisvuoteen verrattuna. Digitaalinen mainonta edustaa kuitenkin edelleen 54 % koko maan mediamainonnasta, osoittaen digimainonnan keskeisen roolin mainosmarkkinoilla.

lue lisää

31.05.2023

MIXX Awards juhlahumua Valkoisessa Salissa

Keräsimme alan ammattilaiset yhteen juhlimaan saman katon alle riemukkaaseen jälleennäkemiseen. Tässä valikoituja otoksia viime torstain 25.5. MIXX Awards gaalasta sekä linkit kaikkiin kuviin

lue lisää