
Kaupallisuus, trendit, sisällöt - Kotimaisen podcast-markkinan kuulumisia
Asennestudion Audio Creative Miikkael Anttila ja Bauer Median Digital Audio Manager Elsa Kalervo kertovat videolla näkemyksiään kotimaisen podcast-markkinan kuulumisista.
Vaikka viime aikoina markkinalla on puhuttu paljon kuluttajamaksullisista podcasteista, sekä Anttila että Kalervo vakuuttavat, että podcasteja tehdään edelleen myös mainosrahoitteisesti.
- Jos jotain, niin maksumuuripalvelut ovat kirittäneet koko markkinaa hiomaan sisältöjä entistä paremmiksi ja mainostajat ovat edelleen kiinnostuneita mainostamaan podcasteissa, Anttila toteaa.
Asennestudio ja Bauer Media kaupallistavat podcasteja monilla eri tavoilla. Bauer Medialla podcasteja myydään pääasiallisesti osana digitaalisen audioverkoston tarjontaa, kun taas Asennestudiolla podcasteja kaupallistetaan pääosin vaikuttajavetoisesti, eli juontajien itsensä lukemana ja luontaisena osana itse sisältöä.
- Podcasteissa on perinteisesti totuttu sisältöyhteistyömallisiin mainoksiin, mutta yhtenä trendinä markkinalla voidaan havaita, että spottimainontaa tehdään yhä enemmän myös podcastien yhteyteen, Kalervo toteaa.
Anttila ja Kalervo listaavat videon lopussa myös podcastien sisältötrendejä. Kuuntele koko haastattelu videolta!
22.09.2023
Digitaalisen audiomainonnan markkina kasvaa Suomessa: Estimaatti näyttää jopa 27% kasvua
IAB Finland on jälleen kerran estimoinut digitaalisen audiomainonnan markkinaa Suomessa. Vuonna 2022 digiaudion kokonaismarkkinan arvo on noin 7,1 miljoonaa euroa, mikä merkitsee 27% kasvua verrattuna vuoteen 2021. Digitaalisen audion markkina-arvio vuonna 2021 oli oli 5,6 miljoonaa euroa.
lue lisää31.08.2023
Verkkomainonta koki pienen laskun vuoden 2023 toisella kvartaalilla
Suomen verkkomainonnan määrä saavutti lähes 174 miljoonaa euroa vuoden 2023 toisella kvartaalilla, mikä on noin puolen prosentin lasku edellisvuoteen verrattuna. Digitaalinen mainonta edustaa kuitenkin edelleen 54 % koko maan mediamainonnasta, osoittaen digimainonnan keskeisen roolin mainosmarkkinoilla.
lue lisää23.05.2023
Verkkomainonta maltillisessa kasvussa
Verkkomainonnan määrä vuoden 2023 ensimmäisellä kvartaalilla oli lähes 168 miljoonaa euroa. Vuoden 2022 ensimmäiseen kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä kasvoi lähes 3 % ja kaikesta Suomen mediamainonnasta digitaalista on jo 55 %.
lue lisää06.03.2023
Digitaalinen ulkomainonta 30 % kasvussa vuonna 2022
IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiulkomainonnan määrä Suomessa vuonna 2022 oli noin 46,5 miljoonaa euroa. Vuoteen 2021 verrattuna kasvua on hieman alle 30 % kun vastaavana aikana koko ulkomainonnan markkina kasvoi 21 %.
lue lisää