
Koronavirus markkinoinnin muutoksen kiihdyttäjänä
Kesälomilta palataan tilanteeseen, jossa on edelleen paljon pandemiasta johtuvaa epävarmuutta mutta myös uutta toiveikkuutta. Keväällä monet meistä seurasivat tarkalla silmällä markkinoinnin ja mainonnan muutoksia, kun koronaviruksen ensimmäinen aalto muutti ihmisten käyttäytymistä. Nyt toivotaan ettei toinen aalto iske kovaa ja samalla mietitään mihin pitäisi panostaa vai pitäisikö vielä odottaa.
Kevään uhkaavimpien uutisten kohdalla saatettiin tehdä nopeita päätöksiä kampanjoiden siirtämisestä muutamilla viikoilla ja joillain aloilla ymmärrettävästi himmailtiin enemmänkin. Monilla oli hankalaa mutta toiset tekivät ennätyksiä. Suomessa esimerkiksi Keskolla oli valtavan hyvä kevät ja kansainvälisesti Facebook, Google ja Amazon kaikki tekivät hurjia tuloksia.
Onko nyt siis oikea aika hidastella kehitysprojekteja vai laittaa niihin vauhtia? NYU Sternin markkinoinnin professori Scott Galloway on jo muutaman kuukauden toistanut, että kuvainnollisesti kevään ja kesän muutama kuukausi ovat nopeuttaneet verkkokaupan kehitystä kymmenellä vuodella. Ellei siis keväällä pärjännyt suhteessa kilpailijoihin niin nyt pitäisi painaa kaasua jotta pysyy vauhdissa.
Asiat eivät palaa samaan tilaan missä ne olivat ennen pandemiaa, vaikka koronatilanne kuinka tasautuisi ja rokotteet tulisivat markkinoille. Parhaiten pärjänneet yritykset ovat koko kevään ja kesän ajan hioneet (verkko)markkinoinnin ja -myynnin prosesseja tiptop-kuntoon. Siksi ne ovat avainasemassa yhä parantamaan tulostaan seuraavan erän eli syksyn alkaessa. Niillä seuraavat kehitysprojektit ovat jo alkamassa.
Ellei suuria yllätyksiä tapahdu niin loppuvuosi menee ‘uuden normaalin’ parissa. Vaikka edelleen on epävarmuutta niin monia asioita voidaan jo ennustaa. Ovatko esimerkiksi teidän markkinointi ja ostoprosessit valmiina siihen, että vuoden lopussa häämöttävän joulusesongin aikana yhä kasvava osuus ostoksista ja niiden harkinnasta tehdään verkossa monissa eri kanavissa?
Onko olo luottava, että paikallinen kilpailija ei vie joululahjamyyntiä tai nyt jo Ruotsinkin verkkokauppansa lanseeraava Amazon ei vie sitä kohta kokonaan? Hivuttautuessaan yhä lähemmäs Suomea Amazon luo uhkakuvia mutta samalla se tuo mukanaan monille mahdollisuuksia uusien markkinointi- ja myyntikanavien muodossa. Nekin vaativat kuitenkin selvittelyä ja sovittelua yhteen nykyisten markkinoinnin ja myynnin prosessien kanssa.
Nyt on siis aika kääriä hihat ja ryhtyä toimeen. Keskustelu sisäisesti ja toimistokumppanien kanssa alkakoon siitä missä halutaan olla joulusesongin alkaessa tai seuraavan vuoden alussa ja mitkä ovat askeleet, joilla tavoitteisiin päästään. Onko riittävä osaaminen ja resurssit valmiina vai tarvitaanko niitä lisätä?
Älkää myöskään jättäkö tärkeitä kanavia kuten ohjelmallista ostamista vain toimistojen hoidettavaksi, kun talon sisällä keskitytään tutumpiin Facebookiin, hakuun tai markkinoinnin automaatioon. Vaikka kumppani tekisikin toimenpiteet esimerkiksi siellä ohjelmallisen ostamisen puolella niin on hyvä ymmärtää miten ja miksi ne tehdään kuten tehdään. Sillä tavoin tuloksia on helpompi tulkita ja keskustelu toimistokumppaninkin kanssa voi olla hedelmällisempää, kun molemmilla puolilla ymmärrätte asiat ja voitte siksi yhdessä miettiä syvemmin mitkä ovat juuri teille tärkeimmät kehityskohteet kyseisen kanavan tekemisessä.
Jos uusia markkinointeknologioita harkitessa meinaa mennä sormi suuhun niin teknologioihin erikoistuneiden toimistojen lisäksi kannattaa tutustua aiheeseen IAB:n kesän kynnyksellä julkaistusta uudistetusta markkinointiteknologian oppaasta. Oppaasta saa perusteet melkein mihin tahansa markkinointeknologioiden alueeseen ja löytää ohjelmistoja mistä aloittaa. Syvälle opas ei mene aiheissa vaan siihen pisteeseen päästessä parhaan avun saakin kenttään erikoistuneista toimistoista, uusilta osaavilta rekryiltä tai asiaan tarkemmin vihitystä IAB:n oppaasta. Joten eipä siinä. Aloitetaan
Kirjoittaja Tuukka Aaltonen on Relevant Digitalin projektipäällikkö. Hän auttaa julkaisijoita, toimistoja ja mainostajia tekemään parempaa dataohjautuvaa markkinointia sekä kehittämään liiketoimintaansa.
09.05.2025
IAB Studio: Pelimainonnan myytit murskaksi osa2
Onko pelimainonta vaikeaa, kallista tai liian erikoistunutta? Tässä IAB Finlandin podcast-jaksossa pureudumme pelimainontaan liittyviin käytännön myytteihin ja uskomuksiin. Kuka tekee, miten tehdään – ja mitä kaikkea oikeasti voi mitata?
lue lisää02.05.2025
IAB Studio: Pelimainonnan myytit murskaksi osa1
Tässä IAB Finlandin podcastjaksossa pureudumme pelimainonnan ympärillä pyöriviin sitkeisiin myytteihin ja selvitämme, mikä pitää oikeasti paikkansa. Studiossa äänessä Aleksi Ylitalo RTL AdAlliancelta, Janna Laiho Azerionilta, Patrik Hautala GroupM:ltä – napakalla otteella ja rennolla fiiliksellä.
lue lisää28.04.2025
IAB Jäsenesittely: Broman Group Oy ja Seppo Niemelä
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt on vuorossa Broman Group Oy ja Seppo Niemelä
lue lisää25.04.2025
KonversiO-Optimistit: Näin suomalaiset käyttävät mediaa
KonversiO-Optimistit sukeltaa syvälle suomalaisen mediankäytön, hinnoittelun ja markkinointistrategioiden ytimeen – pohjoismaisessa kontekstissa. Tässä jaksossa pohditaan, mitä iso B2C-mainostaja oikeasti tarvitsee mediatoimistokilpailutuksessa menestyäkseen ja miten erottautua älykkäästi markkinassa, jossa data, asiakasymmärrys ja tekoäly kohtaavat käytännön tekemisen.
lue lisää