IAB:n seminaarit Jyväskylään ja Tampereelle
IAB Finland järjestää Jyväskylässä ja Tampereella yhdessä Mediatalo Keskisuomalaisen ja Alma Median kanssa kaksi digimarkkinoinnin seminaaria kevään 2018 aikana. 12.4. Jyväskylässä ja 29.5. Tampereella pureudutaan digimainonnan ja -markkinoinnin tehoon ja toimivuuteen. Puhujina on IAB:n asiantuntijoita, jotka antavat käytännön ohjeita digimarkkinonnin vauhdittamiseen.
Katso paikkakuntakohtaiset ohjelmat ja ilmoittaudu
Torstai 12.4. klo 13.00-16.00 Jyväskylä
Tiistai 29.5. klo 8.30-11.00 Tampere

08.10.2026
Attention ratkaisee: mittaako kampanjasi todella vaikutusta?
Kumppaniblogi: YOC. Digitaalisen mainonnan onnistumista arvioidaan yhä pitkälti näyttöjen, näkyvyyden, klikkausten ja konversioiden avulla. Nämä mittarit kertovat kampanjan suorituskyvystä, mutta eivät välttämättä siitä, onko mainos aidosti herättänyt käyttäjän huomion. Siksi attentionista on tullut yksi digitaalisen mainonnan keskeisimmistä kehityssuunnista.
lue lisää25.09.2026
Premium Partner -esittelyssä: Vitec Bidtheatre
IAB Finlandin kumppaniverkosto kasvaa, kun Vitec Bidtheatre liittyy mukaan uutena Premium Partnerina. Vitec Bidtheatre tuo verkostoomme vahvaa asiantuntemusta ohjelmallisesta mainonnasta ja monikanavaisesta mediaostamisesta. Tässä Partner-haastattelussa tutustumme Vitec Bidtheatreen hieman paremmin ja kuulemme näkemyksiä muun muassa tekoälyn ja automaation mahdollisuuksista, pirstaloituvan mediaympäristön haasteista sekä läpinäkyvyyden merkityksestä ohjelmallisessa ostamisessa.
lue lisää23.09.2026
HybridiTV:n Switch-IN yhdistää television voiman ja digimainonnan tarkkuuden
Kumppaniblogi: Digita. Televisio on vaikuttava mainosmedia, jonka vahvuuksia ovat suuri ruutu, laadukas sisältöympäristö, korkea huomioarvo ja turvallinen katselukokemus. HybridiTV:n mahdollistama Switch-IN-mainosratkaisu hyödyntää näitä vahvuuksia aktiivisissa katseluhetkissä ja mahdollistaa vuorovaikutteisen mainonnan TV-ympäristössä.
lue lisää17.09.2026
PJ tentissä: Mikä on attention-mittaamisen suurin etu ja mahdollisuus Suomessa tällä hetkellä?
IAB Finlandin Attention-työryhmän puheenjohtaja Iiris Lehtola kertoo attention-mittaamisen eduista ja mahdollisuuksista sekä siitä, miten mittaustietoa voidaan hyödyntää mainonnan suunnittelussa ja kehittämisessä.
lue lisää