Icon
IAB Jäsenesittely: Kuuki ja Ulla Ristkari-Ryynänen IABlogi

IAB Jäsenesittely: Kuuki ja Ulla Ristkari-Ryynänen

22.05.2024 | IAB Finland

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt on vuorossa Kuuki ja Ulla Ristkari-Ryynänen

 

              Ulla Ristkari-Ryynänen, CMO, Founding Partner

 

Kerro hieman Kuukista sekä myös itsestäsi?

Kuuki on vuonna 2017 perustettu markkinointi- ja teknologiatoimisto. Kuuki tarjoaa monipuoliset palvelut mainontaan ja markkinointiin, visuaalisiin toteutuksiin sekä ohjelmistokehitykseen. Kuukissa  työskentelee yli 30 alan ammattilaista kolmessa toimistossa, Helsingissä ja Lahdessa. Palvelemme pk-sektoria Suomessa ja ulkomailla.

Olen yksi markkinointi- ja teknologiatoimisto Kuukin perustajista, jossa toimin asiakkuus- ja markkinointijohtajana. Olen intohimoinen markkinoinnin ammattilainen, jossa yhdistyvät myyjän sydän ja laaja kokemus monimuotoisesta markkinoinnista. Minulla on lähes 20 vuoden kokemus markkinoinnista ja mainonnasta molemmin puolin pöytää tunnettujen suomalaisten ja kansainvälisten brändien parista. Suunnittelen ja toteutan myyvän markkinoinnin strategioita, jotka vahvistavat asiakkaidemme myyntiä sekä kasvattavat liiketoimintaa.

Mitä odotuksia teillä on IAB-yhteistyöltä?

Tiedon jakaminen, oppiminen ja verkostojen kasvattaminen.

Mitä aiotte tuoda IAB-yhteisöön?

Asiantuntemusta, innostavia keskusteluita ja ideoita, uusia ajatuksia sekä lämminhenkisiä kohtaamisia.

Mitkä ovat Kuukin tärkeimmät viestit ja painopisteet vuonna 2024?

Perustekemisen ja suunnitelmien vaaliminen kaikessa markkinointi- ja teknologiatyössä. Tekoälyn tutkiminen ja jalkauttaminen liiketoiminnan kasvua tukevaksi osaksi. Näin luodaan pohjaa menestykselle. 

Haluatko antaa loppuun parhaat vinkkisi intensiivisestä työviikosta palautumiseen?

Jätä kone toimistolle (jos et jo niin tee) ja kokeile kolmen L:n taktiikkaa eli liikunta, luonto ja läheisten kanssa vietetty aika. Bonuksena, jos on mahdollista heittäytyä kokonaan offline niin tee se! :)

 

 

27.06.2025

IAB Insider: Snapchat 2025 – Miten alusta palvelee brändejä ja vaikuttajia nyt?

Snapchat ei ole katoamassa mihinkään – päinvastoin! Tässä IAB Insider -jaksossa sukellamme siihen, miten Snapchat toimii vaikuttajille ja brändeille vuonna 2025. Vieraana vaikuttaja Henny Harjusola ja Snapchatin Suomen kaupallinen edustaja Mimi Alén.

lue lisää

19.06.2025

Anni Lintula IAB Finlandin toiminnanjohtajaksi

IAB Finlandin hallitus on nimittänyt Anni Lintulan organisaation uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.8.2025.

lue lisää

16.06.2025

Vaikuttajamarkkinoinnin määrä jatkoi kasvua vuonna 2024

IAB Finlandin ja vaikuttajatoimistojen yhteisen selvityksen perusteella vaikuttajamarkkinoinnin kokonaismarkkina Suomessa vuonna 2024 oli 59,6 miljoonaa euroa. Vuoteen 2023 verrattuna kasvua oli noin 6 %.

lue lisää

13.06.2025

IAB Insider: Boots-case ja totuuksia mainonnan mittaamisesta

Tässä IAB Insider -jaksossa pureudutaan vuoden puhutuimpaan markkinointiteemaan: mainonnan mittaamiseen. Juontaja Pasi Raassinan seurana on AudienceProjectin asiantuntijakaksikko Juha Ourila ja Martin Radford, joiden kanssa keskustellaan niin IAB Europe Adex 2024 -raportista kuin cross media -mittauksen ajankohtaisuudesta.

lue lisää