Icon
IABlogi kesälaitumilla heinäkuussa IABlogi

IABlogi kesälaitumilla heinäkuussa

02.07.2015 | Marko Siltala

Nyt on IABlogin aika hiljentyä tuttuun tapaan kesälomille. On hienoa, miten digitaalinen verkosto on tuottanut aktiivisesti monipuolista sisältöä taas tänäkin vuonna.

IABlogi on vuonna 2012 perustettu digimainonnan asiantuntijablogi, joka on nyt päivittynyt 1-2 artikkelin viikkotahdilla jo pian neljän vuoden ajan. Tästä saamme kiittää useita kymmeniä asiantuntijoita eri alan yrityksistä.

Kevään mittaan IABlogissa on käsitelty monia aiheita, kuten blogiyhteistyötä, hakukonemarkkinointia, somevaaleja, mittaamista ja mainonnan etiikkaa - vain muutamia mainitakseni. Yhteisömanagerin arki -sarjassa valotettiin tämän kasvavan ammattiryhmän tehtäviä ja rooleja.

Palataan asiaan taas elokuussa. Tuolloin valitaan myös kuluneen vuoden IABloggaaja.

Siihen asti, hyvää kesää!

Kuva: Katrina Virtanen

21.03.2023

IAB Jäsenesittely: NØRR3 ja Anni Honkaniemi

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt on vuorossa NØRR3 ja Anni Honkaniemi

lue lisää

21.03.2023

MIXX Awards - Usein kysytyt kysymykset

Älä jätä hakemusta laittamatta. Tässä on useimmin kysytyt kysymykset koskien IAB MIXX Awards kilpailua. Jos kysymyksiä herää lisää, laitathan viestiä Miralle.

lue lisää

21.03.2023

IAB Studio: Metaversumi - matka tulevaisuuden virtuaalimaailmoihin

IAB Studio jaksot ovat napostelupituisia podcast jaksoja päivän polttavista aiheista ja tällä kertaa Pasin vieraana on Kristiina Banda ja Kalle Heinonen Adobelta. Jaksossa Pasi keskustelee vieraiden kanssa metaversumista ja sen käyttömahdollisuuksista. Mikä on metaversumi ja miten se palvelee esimerkiksi mainostajaa?

lue lisää

06.03.2023

Digitaalinen ulkomainonta 30 % kasvussa vuonna 2022

IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiulkomainonnan määrä Suomessa vuonna 2022 oli noin 46,5 miljoonaa euroa. Vuoteen 2021 verrattuna kasvua on hieman alle 30 % kun vastaavana aikana koko ulkomainonnan markkina kasvoi 21 %.

lue lisää