
IAB Studio: Vastuullisuus markkinoinnin työpöydällä
IAB Studio jaksot ovat napostelupituisia podcast jaksoja päivän polttavista aiheista ja tällä kertaa meillä on studiossa Miran kanssa Mirka Rikman Dagmarilta ja hän toimii siellä Senior Media Investment Strategina, Elina Lammintausta Nesteeltä, jossa hän toimii tittelillä Team Leader, Brand Performance Marketing ja kolmantena vieraana Jaakko Rautanen, joka toimii ChannelFactoryn maajohtajana Suomessa.
Tässä jaksossa Mira, Mirka, Elina ja Jaakko keskustelevat markkinoinnin vastuullisuudesta, koska viime aikoina vastuullisuus on noussut myös markkinoinnin keskusteluissa keskeiseen asemaan ja on monilla yrityksillä työpöydällä. Aihe on myös nostettu IAB:lla ensi vuoden agendalle ja IAB Europe on startannut syksyllä 2022 Sustainability Standards Committeen, jonka tarkoituksena on selvittää Euroopan markkinan tilaa vastuullisen digimainonnan osalta sekä muodostaa alalle myös standardeja ja kirkastaa käytettävää terminologiaa. Ensimmäinen näkyvä asia komitealta on tällä hetkellä tiedonkeruuvaiheessa oleva IAB Europe’s State of Readiness – Sustainability in Digital Advertising Survey, jossa kerätään Euroopan laajuisesti vastauksia digimarkkinoinnin vastuullisuudesta ja eurooppalaisten yritysten tämän hetken tilasta. Voit käydä vastaamassa tähän kyselyyn 23.12.22 asti!
Kuuntele koko jakso tästä:
Kiinnostaako yhteistyö IAB Studion kanssa? Ota yhteyttä mira.vaurula@iab.fi!
Seuraa sarjaa seuraavissa kanavissa:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
09.05.2025
IAB Studio: Pelimainonnan myytit murskaksi osa2
Onko pelimainonta vaikeaa, kallista tai liian erikoistunutta? Tässä IAB Finlandin podcast-jaksossa pureudumme pelimainontaan liittyviin käytännön myytteihin ja uskomuksiin. Kuka tekee, miten tehdään – ja mitä kaikkea oikeasti voi mitata?
lue lisää02.05.2025
IAB Studio: Pelimainonnan myytit murskaksi osa1
Tässä IAB Finlandin podcastjaksossa pureudumme pelimainonnan ympärillä pyöriviin sitkeisiin myytteihin ja selvitämme, mikä pitää oikeasti paikkansa. Studiossa äänessä Aleksi Ylitalo RTL AdAlliancelta, Janna Laiho Azerionilta, Patrik Hautala GroupM:ltä – napakalla otteella ja rennolla fiiliksellä.
lue lisää28.04.2025
IAB Jäsenesittely: Broman Group Oy ja Seppo Niemelä
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt on vuorossa Broman Group Oy ja Seppo Niemelä
lue lisää25.04.2025
KonversiO-Optimistit: Näin suomalaiset käyttävät mediaa
KonversiO-Optimistit sukeltaa syvälle suomalaisen mediankäytön, hinnoittelun ja markkinointistrategioiden ytimeen – pohjoismaisessa kontekstissa. Tässä jaksossa pohditaan, mitä iso B2C-mainostaja oikeasti tarvitsee mediatoimistokilpailutuksessa menestyäkseen ja miten erottautua älykkäästi markkinassa, jossa data, asiakasymmärrys ja tekoäly kohtaavat käytännön tekemisen.
lue lisää