
3Q: Verkkomainonnan merkitys brändin rakentajana ja myynnin tekijänä vahvistuu
- Hakumainonta nosti verkkomainonnan näyttävään kasvuun heinä‒syyskuussa
Vuoden 2012 kolmannella neljänneksellä verkkomainontaan investoitiin 53,3 miljoonaa euroa, jossa on 12,2 %:n kasvu viime vuoden samaan ajanjaksoon verrattaessa.Verkkomainonta jatkaa tasaista kulkuaan mediamainonnan suurimpien mediaryhmien kärkeen. Se on ainoa mediakategoria, joka osoittaa selkeää kumulatiivista kasvua (+ 12,5 % tammi‒syyskuu).
Hakumainonta kiihdytti kasvuvauhtiaan edellisestä neljänneksestä toimien display-mainonnan ja seurannassa alkuvuodesta mukana olleen Facebook-mainonnan kanssa verkkomainonnan kokonaiskasvun nostajana. Mainosmuotojen jakauma verkkomainonnan kokonaisuudessa on alkanut muuttaa muotoaan. Myös uudemmat mainosmuodot kuten mainonta sosiaalisessa mediassa ja display-mainontaan kuuluva videomainonta nostavat suosiotaan.
” Yhä useampi mainostaja on tänä vuonna ottanut mainosportfolioonsa myös verkkomainonnan keinot. Uskon saman vahvan trendin jatkuvan myös tulevina vuosina. Verkkomainonnan volyymin kasvaessa myös sen merkitys brändin rakentajana ja myynnin tekijänä vahvistuu, mikä on erinomainen asia”, IAB:n hallituksen puheenjohtaja Jarkko Kyttänen toteaa.
3Q: Verkkomainonnan eri osa-alueet kehittyivät seuraavasti 2012 kolmannella neljänneksellä:
- Display-mainonnan osuus kokonaisuudesta on 15,5 milj. € eli 29 %, jossa kasvua viime vuoteen on 16,5 %
- Luokiteltujen ilmoitusten osuus on 8,7milj. € eli 16 %, jonka muutos viime vuoteen on -3,3 %
- Hakumainonnan osuus on 20,6 milj. € eli 38,6 %, jossa kasvua on 24,1 %
- Sähköisen hakemistomainonnan osuus on 5,6 milj. € eli 10,5 %, jonka muutos viime vuoteen on -25,3 %
- Facebook-mainonnan osuus on 2,9 milj. € eli 5 %, jossa kasvua on 163,6

Digitaalisen videomainonnan kokonaismäärä Suomessa vuonna 2022 oli noin 159 miljoonaa euroa. Kokonaisuus rakentuu instream-, outstream-, some- ja inbanner -mainonnasta. Vuoteen 2021 verrattuna digivideomainonnan määrä kavoi 14%. Vastaavasti vuoden 2022 aikana koko digikakun volyymin kasvoi noin 10 % ja kaikkien mediainvestointien (digitaaliset ja ei-digitaaliset yhteensä) määrä 4 %.
lue lisää29.03.2023
Mainonnan videoistuminen jatkui myös vuonna 2022
Digitaalisen videomainonnan kokonaismäärä Suomessa vuonna 2022 oli noin 159 miljoonaa euroa. Kokonaisuus rakentuu instream-, outstream-, some- ja inbanner -mainonnasta. Vuoteen 2021 verrattuna digivideomainonnan määrä kavoi 14%. Vastaavasti vuoden 2022 aikana koko digikakun volyymin kasvoi noin 10 % ja kaikkien mediainvestointien (digitaaliset ja ei-digitaaliset yhteensä) määrä 4 %.
lue lisää28.03.2023
IAB Europe -tutkimuskysely: Alle puolet yrityksistä seuraavat digimainonnan hiilijalanjälkeä
Internetin osuus maailman kasvihuonekaasupäästöistä on eri arvioiden mukaan 2-4%, joka vastaa lentoliikenteen osuutta. Päästöjen on arvioitu tuplaantuvan 2025 mennessä. Digitaalisen mainonnan osuus koko infrastruktuurin hiilijalanjäljestä on erään vuonna 2018 tehdyn arvion mukaan noin 10%, luultavasti nykyään huomattavasti enemmän. Toisen arvion mukaan 70% median verkkosivun latautumiseen kuluvasta sähköstä voidaan liittää digimainontaan.
lue lisää21.03.2023
MIXX Awards - Usein kysytyt kysymykset
Älä jätä hakemusta laittamatta. Tässä on useimmin kysytyt kysymykset koskien IAB MIXX Awards kilpailua. Jos kysymyksiä herää lisää, laitathan viestiä Miralle.
lue lisää06.03.2023
Digitaalinen ulkomainonta 30 % kasvussa vuonna 2022
IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiulkomainonnan määrä Suomessa vuonna 2022 oli noin 46,5 miljoonaa euroa. Vuoteen 2021 verrattuna kasvua on hieman alle 30 % kun vastaavana aikana koko ulkomainonnan markkina kasvoi 21 %.
lue lisää