IAB Jäsenesittely: Reetta Peltola ja s360
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt on vuorossa Reetta Peltola ja s360.
|
|
|
Reetta Peltola, Managing Director |
Kerro hieman työnantajastasi sekä myös itsestäsi?
s360 on alun perin tanskalainen nyt yli 300 henkilön digimarkkinointitoimisto, jolla on asiantuntijoita Tanskan lisäksi Suomessa, Norjassa, Ruotsissa, Alankomaissa ja Iso-Britanniassa. Suomen toimisto on avattu vuonna 2019 ensimmäisenä Tanskan ulkopuolisena maana. Saamme auttaa asiakkaitamme kasvamaan digitaalisen markkinoinnin, datan ja teknologioiden avulla.
Aloitin itse s360:n Suomen toimitusjohtajana tämän vuoden elokuussa 10,5 vuoden dentsu-taipaleen jälkeen. Ennen dentsua työskentelin Googlella ja siirtyminen dentsun Media-liiketoiminnan johdosta digitaalisen markkinoinnin ja teknologioiden maailmaan tuntuu paluulta kotiin.
On ilo saada jatkaa näin modernin ja osaavan asiantuntijatoimiston kehittämistä ja kasvattamista. Suomessa on kysyntää toimistolle, joka kykenee ketterästi ja konkreettisesti hyödyntämään markkinoinnissa muun muassa tekoälyn ja pilvipalveluiden tarjoamia mahdollisuuksia. Meille nämä termit eivät ole muotisanoja, vaan työkaluja, joiden avulla olemme jo auttaneet asiakkaitamme saavuttamaan tuloksia. Vahvan markkinointiosaamisen lisäksi olemme esimerkiksi sertifioitu Google Cloud jälleenmyyjä.
Mitä odotuksia teillä on IAB-yhteistyöltä?
Uskomme, että IAB auttaa meitä laajentamaan verkostoamme, minkä odotamme tuovan inspiraatiota ja uusia näkökulmia.
Mitä aiotte tuoda IAB-yhteisöön?
Toivottavasti voimme puolestamme inspiroida muita IAB-yhteisön jäseniä. s360:llä on annettavaa laajemmalle digimarkkinointiyhteisölle mm. tekoälyn konkreettisesta hyödyntämisestä markkinoinnissa.
Haluatko antaa loppuun parhaat vinkkisi intensiivisestä työviikosta palautumiseen?
Tee sitä, mikä parhaiten ruokkii hyvinvointiasi. Minulla se on yhdistelmä aikaa läheisten kanssa, liikuntaa ja kulttuuria. Pidän myös viikkopäiväkirjaa, joka auttaa jäsentämään jokaisen viikon tapahtumia, tuloksia ja oppeja.
30.01.2026
Mediamainonnan määrä päättyi -0,7 % laskuun vuonna 2025
Mediamainontaan käytettiin yhteensä 1 261 miljoonaa euroa vuonna 2025 ja mainonnan määrä laski -0,7 % edellisvuoteen verrattuna. Tiedot perustuvat Kantar Median kuukausittaiseen mediaseurantaan sekä vuosittaiseen erillistutkimukseen, jossa yhteistyökumppaneina ovat eri media-alan liitot.
lue lisää20.11.2025
Mediamainonnan määrä laski -0,9 %, verkkomainonnassa hienoista kasvua
Vuoden kolmannella kvartaalilla investoinnit mediamainontaan olivat noin 290 milj. €. Mediamainonnan määrä laski -0,9 % vuoden 2024 vastaavaan aikaan verrattuna. Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 kolmannella kvartaalilla oli noin 183 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi 1,4 prosenttia.
lue lisää23.09.2025
Verkkomainonta maltillisessa kasvussa vuoden toisella kvartaalilla
Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 toisella kvartaalilla oli noin 179 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi +1,4 prosenttia. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta oli Q2/2025 aikana +56 %.
lue lisää04.06.2025
Verkkomainonta kasvussa Q1/2025
Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 ensimmäisellä kvartaalilla oli noin 169 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi noin kolme prosenttia. Verkkomainonnan osuus kaikesta mediamainonnasta jatkaa hidasta kasvua, ollen Q1/2025 aikana 59 %.
lue lisää
