Icon
Tutkittuja tehoja interaktiivisesta videomainonnasta Julkaisut

Tutkittuja tehoja interaktiivisesta videomainonnasta

15.11.2013 | Petri Kokkonen

Mainostaja voi tehdä TV-mainoksestaan tehokkaamman lisäämällä siihen ripauksen vuorovaikutteisuutta.

Nelonen Media toteutti elokuussa laajan TV:n katselun muutosta selvittävän tutkimuksen yhdessä TNS Gallupin kanssa. Katselutapojen ja siihen käytettyjen päätelaitteiden muutoksen lisäksi tutkimuksessa selvitettiin yleisön suhtautumista vuorovaikutteiseen videomainontaan. Tulokset ovat erittäin rohkaisevia, ja kannustavat mainostajaa hyödyntämään netti-TV:n mahdollisuuksia täysimääräisesti.

Tutkimuksessa käytettiin yhden matkailutoimialan mainostajan TV-mainosta ja siitä ruutu.fi:hin tuotettua interaktiivista versiota. Tutkimustilanteessa vastaajalle esitettiin molemmat versiot ja sen jälkeen heitä pyydettiin vastaamaan mainoksiin liittyviin väittämiin. TV-mainoksen viesti oli yleinen, “tulevan kauden matkoja esille tuova”. Interaktiivisessa toteutuksessa TV-mainokseen oli lisätty mahdollisuus tutustua kahden erilaisen tuotekategorian konkreettisiin matkatarjouksiin. Kaikkien esitettyjen väittämien koettiin kuvaavan paremmin interaktiivista mainosta.

Merkittävin ero tavallisen TV-mainoksen ja interaktiivisen videomainoksen välillä löytyi mainoksen herättämästä kiinnostuksesta. Vuorovaikutteinen spotti koettiin huomattavasti TV-mainosta kiinnostavammaksi.

Interaktiivinen videomainos innoitti vastaajissa myös TV-mainosta vahvemman halun tutustua mainostettavaan tuotteeseen tarkemmin, ja lisäksi interaktiivinen mainos koettiin enemmän “minulle tarkoitetuksi”. Interaktiivinen mainos koettiin myös hieman enemmän viihdyttäväksi ja se voitaisiin katsoa mieluummin uudestaan, mutta näissä ero tavalliseen TV-mainokseen oli kuitenkin pienempi.

Olisi mielenkiintoista tietää, että riittääkö pelkästään mahdollisuus vaikuttaa mainoksen kulkuun tai sisältöön tekemään mainoksesta mieluisemman, vaikka katsoja ei aktivoituisikaan heti vuorovaikutukseen asti mainoksen kanssa. Ajatus tuntuu luonnolliselta, mutta tähän kysymykseen tutkimus ei antanut vastausta.

On hyvä muistaa, että tutkimuksessa käsiteltiin vain yhtä matkailualan mainosta, ja näitä tuloksia ei voi yleistää liian suoraviivaisesti kaikkeen videomainontaan. Mutta tästä huolimatta, tulokset innostavat ja kannustavat mainostajia harkitsemaan videoviestien räätälöintiä verkkoa varten.

Sitä kysymystä, että toimiiko interaktiivinen mainos tietylle mainostajalle paremmin kuin tavallinen, ei kannata miettiä kovin pitkään. Asia selviää pohtimista paremmin testaamalla, sillä interaktiivisten mainosten tuottaminen, varsinkin jos ne toteutetaan TV-filkkaan perustuen, onnistuu pienellä kustannuksella ja vaivalla! Lupaan myös itse jakaa ideoita ja kokemuksia interaktiivisiin videomainoksiin liittyen tulevissa kirjoituksissani.

Menestyksekästä loppuvuotta kaikille lukijoille!

IABlogin Facebook kommentit

Artikkeli Kvartaalitiedotteet Uutiset
Mediamainonnan määrä päättyi -0,7 % laskuun vuonna 2025

Mediamainontaan käytettiin yhteensä 1 261 miljoonaa euroa vuonna 2025 ja mainonnan määrä laski -0,7 % edellisvuoteen verrattuna. Tiedot perustuvat Kantar Median kuukausittaiseen mediaseurantaan sekä vuosittaiseen erillistutkimukseen, jossa yhteistyökumppaneina ovat eri media-alan liitot.

lue lisää

30.01.2026

Mediamainonnan määrä päättyi -0,7 % laskuun vuonna 2025

Mediamainontaan käytettiin yhteensä 1 261 miljoonaa euroa vuonna 2025 ja mainonnan määrä laski -0,7 % edellisvuoteen verrattuna. Tiedot perustuvat Kantar Median kuukausittaiseen mediaseurantaan sekä vuosittaiseen erillistutkimukseen, jossa yhteistyökumppaneina ovat eri media-alan liitot.

lue lisää

30.01.2026

IAB Finlandin työryhmät kehittämässä digimainonnan standardeja ja hyvinvointia

IAB Finlandin työryhmätoiminta on yksi järjestön tärkeimmistä jäseneduista. Työryhmiin osallistuminen on helppo tapa pysyä kiinni markkinan kehityksessä, jakaa näkemyksiä, oppia muilta ja viedä yhdessä koko alaa eteenpäin.

lue lisää

29.01.2026

IAB Finlandin ohjelmallisen mainonnan työryhmä tähtää markkinaosuuden kasvuun vuonna 2026

IAB Finlandin ohjelmallisen mainonnan työryhmän tammikuun kokouksessa asetettiin työryhmän tavoitteet ja painopisteet vuodelle 2026. Kokouksessa työryhmän puheenjohtajiksi valittiin Adformin Account Director Juuli Pelkonen ja Vendin Programmatic & Yield Manager Dorentina Abazi.

lue lisää

16.01.2026

IAB Finlandin tapahtumat 2026 – pysy mukana digimainonnan ajankohtaisissa trendeissä

IAB Finland järjestää vuosittain ajankohtaisia tapahtumia, webinaareja ja koulutuksia, joissa kehität digimainonnan osaamistasi ja pysyt mukana nopeasti muuttuvissa digimainonnan trendeissä. Tapahtumamme antavat loistavia verkostoitumismahdollisuuksia kokoamalla yhteen niin mainonnan ja markkinoinnin osaajat kuin teknologian ja datan ammattilaiset.

lue lisää