Icon
IAB Insider: Retail median ajankohtaiset trendit Podcast

IAB Insider: Retail median ajankohtaiset trendit

20.11.2025

Kaupallinen yhteistyö: Aller Media Nordic

Tässä IAB:n podcastissa syvennymme retail median ajankohtaisiin ilmiöihin: ekosysteemien avautumiseen, commerce median kasvuun, datan rooliin ja in-store-median uusiin mahdollisuuksiin.

Jakson vieraana on Hannaleena Koskinen Aller Media Nordicilta. Keskustelussa pureudutaan muun muassa siihen, miten retail median ekosysteemit ovat avautumassa, ja miten asiakasdataa, ostodataa ja myymäläympäristöä voidaan hyödyntää entistä tehokkaammin. Jaksossa kuullaan myös, mitkä ovat retail median seuraavat kehitysaskeleet ja miten sisältöjen, datan ja monikanavaisuuden yhdistelmä tulee muuttamaan markkinointia.

🎧 Kuuntele koko jakso ja pysy aallonharjalla retail median kehityksessä!

 

ALLER MEDIA 

 

 

Kuuntele koko jakso tästä:

 

 

 

 

podcastdigimarkkinointiKonversiO-OptimistitIAB StudiopodcastingInsidervodcastdigiaudioretail mediavastuullisuusluovuusJCDecauxmarkkinointiteknologiadentsuDOOH

10.06.2026

IAB Insider: Miten retail media toimii brändinrakennuksessa?

Tässä IAB-podcastin jaksossa pureudutaan siihen, miten retail media toimii brändimainonnan kanavana ja millaisia mahdollisuuksia se tarjoaa brändinrakennukseen koko asiakaspolun varrella. Jaksossa vieraana kaupan median strategi Sami Hiirsalmi SOK Smart Marketingilta.

lue lisää

12.12.2025

IAB Insider: Päivittäistavaroita ei voi mainostaa audiolla - vai voiko sittenkin?

Jaksossa tarkastellaan ajankohtaisia näkökulmia FMCG-toimialalle. Mukana keskustelemassa on myös Bauer Median markkinointi- ja myyntijohtaja Satu Laakso, joka avaa, miten audio voi toimia mainostajille keinona erottautua, jäädä mieleen ja rakentaa kustannustehokasta toistoa erityisesti silloin, kun ostajan huomio pitäisi ohjata tuhansien vaihtoehtojen joukosta juuri omaan tuotteeseen. Jakso on alunperin julkaistu myös Bauer Median kanavilla.

lue lisää

27.11.2025

IAB Insider: Miten Tokmanni laajentaa retail median markkinoille ja haastaa perinteisen mediakentän?

Kauppa ei enää tee katetta pelkästään myymällä tuotteita vaan yhä useampi ketju alkaa kaupallistaa myös kaupan dataa, asiakaskohtaamisia ja myymäläympäristöjä. Jaksossa opit, millaisia mahdollisuuksia avoin retail media tarjoaa kaupan toimijoille ja miten brändit voivat tavoittaa kuluttajia hyödyntämällä kaupan ostosdataa. Jakson vieraina ovat retail-median konkari Janne Lehtinen Aller ReTALEsta ja Tokmannin kaupallinen johtaja Veli-Pekka “VeePee” Ääri.

lue lisää

20.11.2025

IAB Insider: Retail median ajankohtaiset trendit

IAB:n tuoreessa podcast-jaksossa syvennytään retail median kuumimpiin ilmiöihin: ekosysteemien avautumiseen, commerce median kiihtyvään kasvuun, datan uusiin rooleihin sekä in-store-median nouseviin mahdollisuuksiin.

lue lisää