KonversiO-Optimistit: High Impact – Pelastaako uusi formaatti bannermainonnan?
Kaupallinen yhteistyö: YOC
Tervetuloa kuuntelemaan IAB Finlandin KonversiO-Optimistit -podcastia, jossa sukellamme display-mainonnan syövereihin ja nostamme pöydälle high impact -mainosformaatit. Mitä ne oikeastaan ovat? Mitä myyttejä niihin liittyy? Ja ennen kaikkea – voivatko ne pelastaa väsähtäneen bannermainonnan?
Tässä vuoden 2025 toisessa YOC:n kanssa toteutetussa jaksossa mukana ovat Mikael Teperi (YOC) ja Jonne Salovaara (Dagmar), joiden kanssa Pasi Raassina (IAB Finland) ottaa rehellisesti ja rennosti selvää siitä, mitä high impact -mainonta tuo pöytään. Keskustelussa pureudutaan niin formaattien mahdollisuuksiin, tuotantojen haasteisiin kuin bannermainonnan tulevaisuuteen. Lisäksi puhutaan uusista mittareista, kuten attention ja engagement, ja siitä, miten ne voivat muuttaa koko pelin.
Jos olet mainostaja, median tai luovan toimiston puolella – tätä et halua missata. Tämä ei ole pelkkää formaattijargonia – tämä on keskustelua siitä, mihin suuntaan digitaalinen brändimainonta on oikeasti menossa.
Katso koko jakso tästä:
Kuuntele koko jakso tästä:
Ajankohtaista
Uutiset
IAB Finlandin Näin suomalainen kuuntelee 2026 -tutkimuksen mukaan 55 prosenttia kuukausittain podcasteja kuluttavista katsoo videopodcasteja. Useimmat heistä myös kuuntelevat podcasteja eli kuuntelu ja katselu täydentävät toisiaan.
lue lisää07.10.2026
Podcast ei ole enää vain ääntä – yli puolet kuluttajista katsoo videopodcasteja
IAB Finlandin Näin suomalainen kuuntelee 2026 -tutkimuksen mukaan 55 prosenttia kuukausittain podcasteja kuluttavista katsoo videopodcasteja. Useimmat heistä myös kuuntelevat podcasteja eli kuuntelu ja katselu täydentävät toisiaan.
lue lisää30.09.2026
Nämä asiat mainostajan kannattaa ymmärtää podcasteista juuri nyt
Audion kulutus kasvaa, ja audiomainonta tarjoaa tehokkaan tavan tavoittaa kuluttajia. Miten suomalainen kuuntelee 2026 - tutkimuksessa syvennyttiin tänä vuonna erityisesti podcastien kulutukseen. Poimimme tuloksista viisi havaintoa, jotka mainostajan kannattaa huomioida.
lue lisää08.09.2026
Euroopan digimainonnan markkina kasvoi 131 miljardiin euroon – Suomi jäi kasvusta jälkeen
IAB Europen uusi AdEx Benchmark 2025 -raportti osoittaa, että digimainonta jatkoi vahvaa kasvuaan epävarmasta taloustilanteesta huolimatta. Euroopan markkina kasvoi 10,5 prosenttia ja saavutti 131,1 miljardin euron arvon. Suomessa kasvu jäi vain 1,9 prosenttiin.
lue lisää23.06.2026
Vastaa tutkimukseen: Ohjelmallisen ostamisen nykytila ja trendit 2026
IAB Finland toteuttaa jo viidettä kertaa tutkimuksen ohjelmallisen ostamisen nykytilasta ja trendeistä Suomessa. Tutkimuksen tavoitteena on tuottaa ajankohtainen katsaus ohjelmallisen mainonnan markkinaan ja tunnistaa alan mahdollisuudet, haasteet ja tulevaisuuden suunnat.
lue lisää