Icon
IAB Studio: Datan merkitys digitalisoituvassa B2B markkinoinnissa Julkaisut

IAB Studio: Datan merkitys digitalisoituvassa B2B markkinoinnissa

12.01.2023

IAB Studio jaksot ovat napostelupituisia podcast jaksoja päivän polttavista aiheista ja tällä kertaa meillä on studiossa Pasin lisäksi Mira ja Patrick Nordic Morningilta. Mira Mäkiranta on pitkään työskennellyt datan parissa ja vetää muun muassa Nordic Morningin datatiimiä. Patrick Juselius puolestaan vetää Nordic Morningin asiakkuustiimiä ja ratkoo asiakkaiden haasteita yhdessä Miran kanssa.

Jaksossa puhutaan nyt B2B markkinoinnista eli yritykseltä yritykselle tapahtuvasta markkinoinnista ja erilaisista ostoprosesseista. Lähdetään liikkeelle ihan perusasioista eli esimerkiksi minkälaisena digin rooli näyttäytyy tämän päivän markkinnoinnissa tai ostoprosessissa ja miten datan väheneminen vaikuttaa tähän kaikkeen. Kaikki ovat jo varmasti tietoisia, että datan määrä tulee radikaalisti vähenemään kolmannen osapuolen evästeiden poistumisen yhteydessä. Mutta vaikuttaako se yritysten väliseen ostoprosessiin kuitenkaan niin pahasti mitä kuluttajapuolella. Tässä asiassa B2B myynti ja markkinointi on ehkä poikkeuksellisesti asiassa askeleen edellä. Miksi ja miten? Kuuntele jakso alta ⤵️

 

Kuuntele koko jakso tästä:

 

Kiinnostaako yhteistyö IAB Studion kanssa? Ota yhteyttä mira.vaurula@iab.fi!

Seuraa sarjaa seuraavissa kanavissa: 



Ajankohtaista Uutiset
Nämä asiat mainostajan kannattaa ymmärtää podcasteista juuri nyt

Audion kulutus kasvaa, ja audiomainonta tarjoaa tehokkaan tavan tavoittaa kuluttajia. Miten suomalainen kuuntelee 2026 - tutkimuksessa syvennyttiin tänä vuonna erityisesti podcastien kulutukseen. Poimimme tuloksista viisi havaintoa, jotka mainostajan kannattaa huomioida.

lue lisää

30.09.2026

Nämä asiat mainostajan kannattaa ymmärtää podcasteista juuri nyt

Audion kulutus kasvaa, ja audiomainonta tarjoaa tehokkaan tavan tavoittaa kuluttajia. Miten suomalainen kuuntelee 2026 - tutkimuksessa syvennyttiin tänä vuonna erityisesti podcastien kulutukseen. Poimimme tuloksista viisi havaintoa, jotka mainostajan kannattaa huomioida.

lue lisää

08.09.2026

Euroopan digimainonnan markkina kasvoi 131 miljardiin euroon – Suomi jäi kasvusta jälkeen

IAB Europen uusi AdEx Benchmark 2025 -raportti osoittaa, että digimainonta jatkoi vahvaa kasvuaan epävarmasta taloustilanteesta huolimatta. Euroopan markkina kasvoi 10,5 prosenttia ja saavutti 131,1 miljardin euron arvon. Suomessa kasvu jäi vain 1,9 prosenttiin.

lue lisää

23.06.2026

Vastaa tutkimukseen: Ohjelmallisen ostamisen nykytila ja trendit 2026

IAB Finland toteuttaa jo viidettä kertaa tutkimuksen ohjelmallisen ostamisen nykytilasta ja trendeistä Suomessa. Tutkimuksen tavoitteena on tuottaa ajankohtainen katsaus ohjelmallisen mainonnan markkinaan ja tunnistaa alan mahdollisuudet, haasteet ja tulevaisuuden suunnat.

lue lisää

11.05.2026

Tunnelmia IAB Europen Virtual Programmatic Day -tapahtumasta – mukana IAB Finlandin hallituksen Petri Kokkonen

IAB Europe järjesti huhtikuun lopussa Lontoossa vuosittaisen Virtual Programmatic Day -tapahtuman, jossa alan asiantuntijat kokoontuivat keskustelemaan ohjelmallisen mainonnan tulevaisuudesta.

lue lisää