Icon
Sisältömarkkinointi osa 1: Natiivimainonta Blogi

Sisältömarkkinointi osa 1: Natiivimainonta

20.03.2014 | Marko Siltala

Tuomas Avonius kirjoitti mielenkiintoisen natiivimainontaa käsittelevän artikkelin IABlogin vierailussa Fonecta Enterprise Solutionsin Akatemiassa. Samalla se on avaus sisältömarkkinointia käsittelevälle artikkelisarjan IABlogissa.

Artikkelissaan Avonius puhuu vuokratusta mediasta, esittelee buzzfeed.comia sekä toteaa natiivimainonnan olevan ”pääosin digitaalisilla julkaisualustoilla olevaa sisältöä, johon löyhästi tai suoraan liittyy jonkun kolmannen tahon kaupallinen intressi”.

Lue artikkeli täältä.

blogidigimarkkinointiiabfinlandpodcastsisältömarkkinointidatateknologiaSosiaalinen mediajäsenetjäsenesittelymarko siltalaIABloginatiivimainontaDingledigimainonta

31.12.2025

IAB Finlandin puhujahaku 2026 on avoinna

IAB Finland avaa puhujahaun vuoden 2026 tapahtumiin. Puhujahaku on jäsenetu kaikille IAB Finlandin jäsenille, ja sen kautta on mahdollista hakea puhujaksi IAB Finlandin järjestämiin seminaareihin ja webinaareihin.

lue lisää

30.12.2025

IAB Finland nyt Etelärannassa

IAB Finland on muuttanut uusiin toimitiloihin. Toimistomme sijaitsee jatkossa osoitteessa Eteläranta 10 – aiempi toimistomme sijaitsi Sähkötalossa.

lue lisää

19.12.2025

Vuoden 2025 TOP 5 kuunnelluimmat IAB Insider -podcastit

Vuoden 2025 kuunnelluimmat IAB Insider -jaksot kertovat suoraan, mitkä teemat ovat olleet digimainonnan ytimessä: retail median kasvu, mittaamisen ja mallinnuksen murros, alustojen muutokset sekä huomion merkitys mainonnan vaikuttavuudessa.

lue lisää

18.12.2025

Digimainonnan sosiaalinen vaikutus Euroopassa – ja mitä se tarkoittaa Suomelle

IAB Europen Beyond Reach: Mapping the Social Impact of Digital Advertising and Media -raportti tarkastelee, miten digitaalisen mainonnan ekosysteemi Euroopassa – ja laajemmin kansainvälisesti – on alkanut tunnistaa, arvioida ja hallita toimintaansa sosiaalisen kestävyyden näkökulmasta.

lue lisää