IAB Studio: Pelimainonnan myytit murskaksi osa2
Onko pelimainonta vaikeaa, kallista tai liian erikoistunutta? Tässä IAB Finlandin podcast-jaksossa pureudumme pelimainontaan liittyviin käytännön myytteihin ja uskomuksiin. Kuka tekee, miten tehdään – ja mitä kaikkea oikeasti voi mitata?
Jaksossa selviää muun muassa:
- Onko pelimainonnan ostaminen monimutkaista?
- Tarvitaanko siihen aina omat materiaalit?
- Voiko pelimainontaa mitata?
- Miten adblockerit vaikuttavat näkyvyyteen?
- Jääkö pelimainonnan reach pieneksi?
Äänessä jälleen Janna, Allu ja Patrik – tiiviisti, selkeästi ja ilman turhaa jargonia.
Kuuntele jakso ja ota haltuun pelimainonnan mahdollisuudet juuri nyt.
Kuuntele myös sarjan ensimmäinen osa TÄSTÄ.
Katso koko jakso tästä:
Kuuntele koko jakso tästä:
02.04.2026
Jäsenesittelyssä: Tuudo
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Tuudo ja Pasi Maronen.
lue lisää20.03.2026
Jäsenesittelyssä: LM Someco
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on LM Someco ja Kati Vairinen.
lue lisää13.02.2026
Heta Pellinen vahvistamaan IAB Finlandin näkyvyyttä ja vaikuttavuutta
IAB Finland on nimittänyt Heta Pellisen organisaation markkinoinnin asiantuntijaksi. Tehtävässään Pellinen vastaa IAB Finlandin vaikuttavuuden kasvattamisesta kaikissa IAB:n kanavissa. Hän vastaa myös siitä, että ajankohtainen tieto, työryhmien työ ja tapahtumat tavoittavat oikeat yleisöt oikeaan aikaan.
lue lisää13.02.2026
ChatGPT testaa mainontaa – mitä tämä tarkoittaa mainonnan ekosysteemille?
OpenAI on aloittanut mainosten testaamisen ChatGPT:ssä Yhdysvalloissa. Aiheesta keskusteltiin myös Ylen Jälkidigi-ohjelmassa, jossa IAB Finlandin toiminnanjohtaja oli panelistina.
lue lisää