IAB Jäsenesittely: Custobar, Tatu Kuivalahti
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Ensimmäisenä vuorossa Custobar ja Tatu Kuivalahti.
![]() |
|
Tatu Kuivalahti, CEO, CUSTOBAR |
Kerro Tatu hieman Custobarista sekä myös itsestäsi?
Custobar on suomalainen CDP (customer data platform)- ja markkinointiautomaatio ratkaisu, jolla on asiakkaita yli 10 eri maassa. Missiomme on auttaa kuluttajaliiketoimintaa pääsemään lähemmäksi omia asiakkaitaan tuntemalla heidät paremmin. Keräämme asiakasdatan yhteen paikkaan kaikista kohtaamispisteistä (markkinointi, myynti ja asiakaspalvelu), muodostamme ns. 360-näkymän asiakkaaseen. Tämän datan avulla voidaan triggeröidä viestintää asiakkaille eri kanavia pitkin kuten sähköpostilla, tekstiviestillä, notifikaatioilla ja perinteisellä suoralla. Lisäksi Custobarin segmentointityökalulla voidaan rajapintojen yli lähettää segmenttitietoja mainoskanaviin kuten Facebook, Google Ads ja Sanoma.
Olen itse yrityksen toimitusjohtaja ja toinen perustajista. Käytän paljon aikaani asiakkaiden ja sidosryhmien kanssa yhteistyöhön sekä siihen, miten dataa voidaan tulevaisuudessa käyttää vielä tehokkaammin hyväksi.
Mitä odotuksia sinulla on IAB-yhteistyöltä?
IAB on ainutlaatuinen verkosto ammattilaisia jotka ymmärtävät digitaalista mainontaa ja dataa. Olen ollut todella vaikuttunut keskustelun korkeasta tasosta. Tätä kautta odotukset ovat korkealla. Jo nyt olemme päässeet keskustelemaan erittäin tärkeistä teemoista kuten evästeiden poistumisen vaikutukset, datan hyödyntämisen ulottuvuudet jne.
Entä mitä Custobar aikoo tuoda IAB-yhteisöön?
Olemme Suomessa markkinajohtaja B2C asiakaskunnassa ja meillä on laaja näkyvyys mainostajien tarpeisiin. Tämä on hyvä pohja tuoda asiantuntemusta IAB:n toimintaa.
Minkälaiset kehityshankkeet ovat nyt Custobarin työpöydällä?
Olemme miettimässä uusia luovia tapoja hyödyntää 1st party asiakasdataa myynnin ja asiaksakokemuksen parantamiseksi.
Syksy ja pimeys valtaa alaa - haluatko Tatu antaa loppuun parhaat vinkkisi palautumiseen intensiivisen työviikon jälkeen?
Buddhalainen meditaatio on itselläni ehdottomasti tehokkain juttu!
17.09.2026
PJ tentissä: Mikä on attention-mittaamisen suurin etu ja mahdollisuus Suomessa tällä hetkellä?
IAB Finlandin Attention-työryhmän puheenjohtaja Iiris Lehtola kertoo attention-mittaamisen eduista ja mahdollisuuksista sekä siitä, miten mittaustietoa voidaan hyödyntää mainonnan suunnittelussa ja kehittämisessä.
lue lisää16.09.2026
Retail Media Summit 2026: Kasvu syntyy uusista asiakkaista ja tarvehetkistä
Kumppaniblogi: Bauer Media Audio. Mitkä ovat audion vahvuudet retail mediassa? Outi Hilakari kokoaa Retail Media Summit 2026 -tapahtumamme keskeiset havainnot ja tarkastelee niiden pohjalta, miten audiomainonnalla voidaan vaikuttaa läpi ostopolun, tavoittaa uusia asiakkaita ja olla läsnä kuluttajan kannalta relevanteissa tarve- ja valintahetkissä.
lue lisää15.09.2026
Jäsenesittelyssä: Tiketti
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: Tällä kertaa esittelyvuorossa on Tiketti, ja kysymyksiimme vastaa Tiketin markkinointipäällikkö Johanna Pulsa. Tiketti tuo IAB Finlandin verkostoon vahvaa tapahtuma-alan, lipunmyynnin ja tapahtumamarkkinoinnin osaamista.
lue lisää10.09.2026
DOOH:n parhaat mahdollisuudet ovat vielä käyttämättä
Kumppaniblogi: Outshine. Digitaalisen ulkomainonnan mahdollisuuksia ei vielä hyödynnetä täysimääräisesti. Liian usein digitaalisille pinnoille sovitetaan olemassa olevia sisältöjä sen sijaan, että sisältö suunniteltaisiin median ehdoilla. DOOH:n todellinen potentiaali syntyy, kun sen tarjoamat mahdollisuudet valjastetaan palvelemaan vahvaa luovaa ideaa.
lue lisää
