Icon
IAB Insider: Luovuuden merkitys digimainonnassa IABlogi

IAB Insider: Luovuuden merkitys digimainonnassa

29.08.2025 | iab

Kaupallinen yhteistyö: dentsu

Miten luovuus ja vaikuttavuus kulkevat käsi kädessä? Entä mikä tekee mainonnasta todella toimivaa – sellaista, joka liikuttaa yleisöjä ja rakentaa brändejä pitkällä aikavälillä? Tässä jaksossa sukellamme luovuuden ja vaikuttavuuden ytimeen yhdessä dentsun asiantuntijoiden Juha Halmesvaaran ja Aleksi Auvisen kanssa.

Aleksi avaa kokemuksiaan Cannes Lionsin Young Lions -kilpailusta ja tunnelmia maailman luovimpien markkinointitöiden keskeltä. Keskustelemme myös siitä, mitä luovuus oikeastaan on, millä tavalla se linkittyy vaikuttavuuteen – ja miksi Suomessa olisi syytä panostaa rohkeammin luovaan markkinointiin. Lisäksi pureudumme Cannesissa esiin nostettuun keskusteluun tulosten todentamisesta ja tutkimuksiin, jotka osoittavat, että luovuudella ja medialla on yhteispeliä, jota brändit eivät voi ohittaa.

Katso koko jakso tästä:

 

 

 

Kuuntele koko jakso tästä:

 

 

 

 

09.06.2026

Retail media muuttaa markkinointia – tutkitusti

Kumppaniblogi: ReTALE by Aller Media Nordic. Yritysten asenteet retail media kohtaan ovat muuttuneet: 71 % mainostajista on jo käyttänyt retail mediaa markkinoinnissaan. Muutos tavarantoimittajakeskeisestä markkinointityökalusta avoimeksi, kaikille mainostajille saatavilla olevaksi mediaksi vahvistaa markkinoinnin muutoksen vauhtia.

lue lisää

27.05.2026

Miten cross-media-mittaus ratkaisee mainostajien keskeisiä haasteita

Kumppaniblogi: AudienceProject. Mainostajat tarvitsevat mittaamista, joka heijastaa sitä, miten ihmiset kuluttavat mediaa eri kanavissa ja eri laitteilla. Cross-media-mittaus tarjoaa deduplikoidun näkymän tavoittavuuteen ja frekvenssiin eri medioissa sekä näyttää, miten kukin kanava vaikuttaa kokonaisyleisöön ja miten koko mediamix toimii yhdessä.

lue lisää

22.05.2026

Jäsenesittelyssä: MARK

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on yhteistyökumppanimme MARK, ja haastattelukysymyksiimme vastaa toimitusjohtaja Sanna Laakkio.

lue lisää

24.04.2026

Jäsenesittelyssä: Lidl Suomi

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Lidl Suomi ja haastattelukysymyksiimme vastasi Hanna Halmela.

lue lisää