Icon
Anni Lintula IAB Finlandin toiminnanjohtajaksi IABlogi

Anni Lintula IAB Finlandin toiminnanjohtajaksi

19.06.2025

IAB Finlandin hallitus on nimittänyt Anni Lintulan organisaation uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.8.2025.

Lintulalla on laaja kokemus digitaalisesta mainonnasta, markkinoinnista ja mediasta. Hän on toiminut muun muassa A-lehtien B2B-liiketoiminnan johtajana, yritysasiakkuuksien luovana johtajana ja nuorten medioiden liiketoiminnan johtajana. Lintulalla on myös taustaa palkittujen digimainonnan konseptien kehittäjänä.

– Annin johdolla vahvistamme IAB:n asemaa alan suunnannäyttäjänä ja rakennamme yhdessä jäsentemme kanssa suomalaista digimainontaa kohti vahvaa kasvua, sanoo IAB Finlandin hallituksen puheenjohtaja Antti Kallio.

– On innostavaa päästä johtamaan IAB Finlandia ajassa, jossa tekoäly, datan hyödyntäminen ja digimainonnan luotettava mittaaminen määrittävät yhä vahvemmin alan suuntaa. IAB:lla on ainutlaatuinen asema yhdistää alan toimijat, vahvistaa yhteistä osaamista ja rakentaa kestävää kasvua koko markkinalle, Lintula sanoo.

Lintula seuraa tehtävässä Pasi Raassinaa, joka siirtyy elokuussa uusiin tehtäviin järjestön ulkopuolelle. IAB Finlandin hallitus kiittää Pasi Raassinaa lämpimästi hänen arvokkaasta työstään ja panoksestaan järjestön kehittämisessä.

Lisätiedot:

Anni Lintula
Toiminnanjohtaja, IAB Finland (1.8.2025 alkaen)
+358 504144233

Antti Kallio
Hallituksen puheenjohtaja, IAB Finland
+358 405298069

10.06.2026

Jäsenesittelyssä: dunnhumby

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on dunnhumby ja haastattelukysymyksiimme vastaamassa Lucy Mulcahy.

lue lisää

09.06.2026

Retail media muuttaa markkinointia – tutkitusti

Kumppaniblogi: ReTALE by Aller Media Nordic. Yritysten asenteet retail media kohtaan ovat muuttuneet: 71 % mainostajista on jo käyttänyt retail mediaa markkinoinnissaan. Muutos tavarantoimittajakeskeisestä markkinointityökalusta avoimeksi, kaikille mainostajille saatavilla olevaksi mediaksi vahvistaa markkinoinnin muutoksen vauhtia.

lue lisää

27.05.2026

Miten cross-media-mittaus ratkaisee mainostajien keskeisiä haasteita

Kumppaniblogi: AudienceProject. Mainostajat tarvitsevat mittaamista, joka heijastaa sitä, miten ihmiset kuluttavat mediaa eri kanavissa ja eri laitteilla. Cross-media-mittaus tarjoaa deduplikoidun näkymän tavoittavuuteen ja frekvenssiin eri medioissa sekä näyttää, miten kukin kanava vaikuttaa kokonaisyleisöön ja miten koko mediamix toimii yhdessä.

lue lisää

22.05.2026

Jäsenesittelyssä: MARK

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on yhteistyökumppanimme MARK, ja haastattelukysymyksiimme vastaa toimitusjohtaja Sanna Laakkio.

lue lisää