Icon
IABlogi: Hyvää kesää! Blogi

IABlogi: Hyvää kesää!

27.06.2013 | Marko Siltala

Taas on pian heinäkuu, jonka johdosta IABlogin on aika siirtyä järjestyksessään toiselle kesälomalle.

Palaamme tuttuun tapaan verkkosorvin ääreen elokuussa. Pyrkimyksemme on tuolloin tuottaa lukijoille yhä laadukkaampaa eli ajankohtaista ja hyödyllistä, mutta myös uutta inspiroivaa tietoa digitaalisesta mainonnasta ja siihen sidonnaisista aiheista.

Mikäli sinulla on IABlogiin liittyen ideoita, vinkkejä tai muita kehitysideoita, ota yhteyttä: marko@iab.fi tai IAB:n toimistoon.

Nyt koko IABlogin tiimin puolesta, hyvää kesää kaikille!

blogidigimarkkinointiiabfinlandpodcastsisältömarkkinointidatajäsenetteknologiaSosiaalinen mediajäsenesittelyIAB Finlandmarko siltalaIABloginatiivimainontaDingle

27.05.2026

Miten cross-media-mittaus ratkaisee mainostajien keskeisiä haasteita

Kumppaniblogi: AudienceProject. Mainostajat tarvitsevat mittaamista, joka heijastaa sitä, miten ihmiset kuluttavat mediaa eri kanavissa ja eri laitteilla. Cross-media-mittaus tarjoaa deduplikoidun näkymän tavoittavuuteen ja frekvenssiin eri medioissa sekä näyttää, miten kukin kanava vaikuttaa kokonaisyleisöön ja miten koko mediamix toimii yhdessä.

lue lisää

22.05.2026

Jäsenesittelyssä: MARK

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on yhteistyökumppanimme MARK, ja haastattelukysymyksiimme vastaa toimitusjohtaja Sanna Laakkio.

lue lisää

24.04.2026

Jäsenesittelyssä: Lidl Suomi

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Lidl Suomi ja haastattelukysymyksiimme vastasi Hanna Halmela.

lue lisää

10.04.2026

Jäsenesittelyssä: Cocie AI

Tässä blogisarjassa tutustumme IAB Finlandin uusiin jäseniin hieman paremmin: nyt esittelyvuorossa on Cocie AI ja Ari Salmi

lue lisää