IAB Finlandille uusi hallitus
Lehdistötiedote
19.3.2015
IAB Finlandille uusi hallitus
Digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin alaa edistävän IAB Finlandin hallituskokoonpano muuttui yhdistyksen vuosikokouksessa 18.3.2015. Kattavasti alan eri toimijoita edustava hallitus kannustaa suomalaisia yrityksiä ottamaan entistä paremmin hyödyt irti alati kasvavasta ja kehittyvästä digitaalisesta markkinoinnista.
IAB Finland ry:n hallituskokoonpano muuttui yhdistyksen vuosikokouksessa keskiviikkona 18.3.2015. Hallituksessa istuu kuusi median edustajaa sekä kuusi edustajaa muista digitaalisen markkinoinnin kentän yrityksistä aina mediatoimistosta mainostajan edustajiin. Vuonna 2014 hallituskauden pituus muutettiin kaksivuotiseksi niin, että puolet hallituksesta on aina erovuorossa. Vuosikokouksessa hallitukseen valittiin kuusi jäsentä kaksivuotiselle kaudelle.
”Digitaalinen markkinointi on kovassa nosteessa. Viime vuonna verkkomainonta nousi jo TV-mainonnan rinnalle kun tarkastellaan mediamainonnan panostuksia, ja trendi näyttää vahvasti samansuuntaiselta myös jatkossa. Me IAB:ssä haluamme tarjota inspiroivaa näkemystä, koulutusta ja tutkimustietoa digitaalisesta markkinoinnista”, kertoo IAB Finlandin hallituksen puheenjohtajana jatkava MTV Oy:n verkkojohtaja Henrik Laine.
IAB Finlandin vuoden 2015 toiminnan keskiössä on IAB-yhteisön kasvattaminen sekä digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin alan kehittäminen. Tärkeässä osassa toimintaa ovat IAB:n jäsenyritysten edustajien muodostamat työryhmät ja niiden luomat suositukset, ohjeistukset ja oppaat. Tänä vuonna työryhmät tarttuvat muun muassa digimainonnan tehon mittaamiseen, tietosuojaan sekä natiivimainontaan.
”IAB:n tapahtumiin osallistui viime vuonna yli 600 ihmistä, ja tällekin vuodelle on tiedossa paljon kiinnostavia tapahtumia sekä hyödyllistä tietoa siitä, kuinka yritykset pystyvät kehittämään digitaalista markkinointiaan. Me hallituksessa toivomme, että mahdollisimman monet lähtevät mukaan. Jos yrityksesi ei vielä ole mukana IAB:n toiminnassa, niin nyt on korkea aika liittyä jäsenyritykseksi”, Laine jatkaa.
IAB Finland ry:n hallitus kaudella 2015:
Mediajäsenet
Henrik Laine, MTV Oy, pj
Jani Savolainen, Microsoft Oy, vpj
Jarkko Kyttänen, Sanoma Media Finland Oy
Sini Kervinen, Aller Media Oy
Jukka Pulkkinen, Otavamedia Oy
Minna Nissinen, Alma Media Oyj
Muut jäsenet
Marjo Juola, Kesko Oyj
Elina Koivumäki, Asianajotoimisto JB Eversheds Oy
Vivi Orkola, RAY
Outi Nylund, Veikkaus Oy
Tommi Pelkonen, SEK & GREY Oy
Lasse Iskanius, Dentsu Aegis Network Oy
Lisätiedot:
Birgitta Takala, toiminnanjohtaja, IAB Finland ry, 040 543 9165, etunimi.sukunimi(at)iab.fi
Henrik Laine, hallituksen puheenjohtaja, IAB Finland ry, 050 567 9121, etunimi.sukunimi(at)mtv.fi
IAB Finland ry on digitaalisen markkinoinnin etujärjestö, jonka jäsenistöön kuuluu yli sata jäsenyritystä. Jäsenyritykset ovat digitaalisia medioita, mainostajia, mediatoimistoja, luovia toimistoja, tutkimuslaitoksia, analytiikkapalvelujen tarjoajia, internet-teknologiaa kehittäviä yrityksiä sekä mainosverkostoja.
iab.fi
04.12.2025
Tekoäly sosiaalisen median markkinoinnissa: Milloin ja miten sen käyttö pitäisi merkitä?
Tekoälystä on tullut markkinoijan oikea ja vasen käsi nopeammin kuin kukaan on osannut ennustaa. Se toimii usein huomaamattomasti taustalla ja auttaa optimoimaan sosiaalisen median kampanjoita. Mutta mitä tapahtuu, kun tekoäly ei ole enää vain apuväline, vaan näkyvä osa mainossisältöjä? Pitääkö tästä kertoa kuluttajille ja jos pitää, niin miten?
lue lisää20.11.2025
Mediamainonnan määrä laski -0,9 %, verkkomainonnassa hienoista kasvua
Vuoden kolmannella kvartaalilla investoinnit mediamainontaan olivat noin 290 milj. €. Mediamainonnan määrä laski -0,9 % vuoden 2024 vastaavaan aikaan verrattuna. Verkkomainonnan määrä vuoden 2025 kolmannella kvartaalilla oli noin 183 miljoonaa euroa. Vuoden 2024 vastaavaan kvartaaliin verrattuna digimainonnan määrä nousi 1,4 prosenttia.
lue lisää19.11.2025
DEI digimarkkinoinnissa – missä Suomi menee?
Suomalaisissa markkinoinnin toimistoissa, julkaisijoilla ja palveluntarjoajilla monimuotoisuuden teemat huomioidaan vaihtelevasti – mutta parhaimmillaan hyvin monipuolisesti. Tämä käy ilmi IAB Finlandin vuonna 2025 toteuttamasta kyselystä, jossa selvitettiin, miten DEI-teemat näkyvät digitaalista markkinointia ostavien, tuottavien ja sen parissa työskentelevien keskuudessa. Kysely toteutettiin anonyymisti IAB:n Vastuullisen digimainonnan työryhmän jäsenten keskuudessa, minkä vuoksi vastaajayritykset edustavat todennäköisesti jo lähtökohtaisesti vastuulliseen toimintaan sitoutuneita toimijoita.
lue lisää05.11.2025
REKRY: Markkinoinnin asiantuntija - IAB Finland
Oletko digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin asiantuntija, joka haluaa vaikuttaa koko toimialan tulevaisuuteen? Nyt etsimme tiimiimme aikaansaavaa ja luovaa markkinoinnin osaajaa, joka ottaa kokonaisvastuun markkinoinnin suunnittelusta, monikanavaisesta sisällöntuotannosta ja tavoitteellisen markkinoinnin toteutuksesta.
lue lisää
