AdEx Bencmark 2017: Euroopan digimainonnan määrä tuplaantui viiden vuoden aikana

Milano, 23. toukokuuta 2018
IAB Europe julkaisi vuosittaisessa Interact-konferenssissa tänään Euroopan digitaalisen mainonnan vuoden 2017 kasvuluvut. Digimainonta kasvoi 13,2 % 48 miljardiin euroon. Vahvimmin kasvoivat sosiaalisen median mainonta, mobiili- ja videomainonta.

Kuva: IAB Europe
AdEx Benchmark -tutkimus toteutettiin nyt 12. kerran. Euroopan kahdenkymmenen maan digimarkkinointi kasvoi kaksinumeroisesti. Mobiili dominoi kaksinumeroisilla kasvuluvuilla kaikilla mukana olleilla 27 markkinalla. Mobiili-display -mainonta kasvoi yli 40 % ja edustaa 42 %:n osuutta kaikesta display-mainonnasta ja videomainonta yli kolmasosaa. Mainonta sosiaalisessa mediassa kasvoi 38 % ja kasvatti osuuttaan yli neljännekseen kaikesta display-mainonnasta samaan aikaan kun videomainonta kasvoi yli nelinkertaisesti ei-video-displayhin verrattuna 35 %. Videomainonnan kasvua buustaa nyt ensimmäistä kertaa mukana oleva out-stream -mainonta, joka kasvoi 73,4 % verrattuna in-stream -mainontaan, joka kasvoi 6,9 %.
Townsend Feehan, IAB Europen CEO, kommentoi: “Digitaalisen mainonnan toimiala koki jälleen vahvan kaksinumeroisen kasvun vuoden Euroopassa vahvistaen rooliaan digitaalisia sisältöjä ja kokemuksia kuluttajille tuottavana tukipilarina. GDPR tulee voimaan kolmen päivän kuluttua ja tulemme toimialana tienristeykseen, jossa meidän täytyy parantaa käyttäjäkokemusta samalla kun korostetaan digitaalisen mainonnan vaikutusta Euroopan taloudelle.”
IAB Europen AdEx Bencmark -tutkimus jakaa digitaalisen mainonnan markkinan kolmeen kategoriaan: displayhin, hakumainontaan sekä luokiteltuun ja hakemistoihin. Näiden mainonnan muotojen kasvu on ollut tukipilarina, kun laitteiden käyttö ja kulutustottumukset ovat muuttuneet.
Display-mainonta päihitti hakumainonnan ja luokitellun mainonnan 14,9 %:n kasvulla 19,3 miljardiin euroon. Hakumainonta on edelleen suurin online-mainonnan muoto tuloissa mitattuna 14,4 %:n kasvulla ja 21,9 miljardin euron markkina-arvolla.
Daniel Knapp, Executive Director TMT, HIS Markit: “Some-, mobiili-, video ja hakumainonta olivat vuonna 2017 Euroopan digitaalisen mainonnan kasvun vetureina. Ne edustavat yhteyden, sijainnin, tunteen ja ostopolun vahvuutta, jotka tekevät digitaalisesta mainonnasta niin monipuolisen ja välttämättömän nykypäivän brändeille.”
Top 3 yksittäiset kasvumarkkinat:
- Valko-Venäjä 33,9 %
- Serbia 23,7 %
- Venäjä 21,9 %
(Suomi 10,6 %, Euroopan keskiarvo 13,2 %)
Myös kaikkein kypsimmät markkinat (Euroopan keskitasolla tai sen yläpuolella), kuten Iso-Britannia (14,3 %), Norja (16,6 %), Ruotsi (18,4 %), Sveitsi (12,5 %) ja Tanska (9,7 %) osoittavat, että kypsyys ei estä innovoinnin ja kasvun mahdollisuuksia.

Kuva: IAB Europe
Top 10 suurimmat markkinat
- Iso-Britannia 15,6 miljardia euroa
- Saksa 6,6 miljardia euroa
- Ranska 5,1 miljardia euroa
- Venäjä 3,3 miljardia euroa
- Italia 2,6 miljardia euroa
- Ruotsi 1,8 miljardia euroa
- Alankomaat 1,8 miljardia euroa
- Sveitsi 1,8 miljardia euroa
- Espanja 1,8 miljardia euroa
- Belgia 1 miljardi euro
Lue IAB Europen uutinen ja rapotti täältä.
Webinaaritallenne aiheeseen liittyen IAB Europen sivuilla (3.7.2018).
Lisätietoja antaa:
Birgitta Takala, toiminnanjohtaja, IAB Finland ry, puh. 040 543 9165, birgitta.takala(at)iab.fi
30.01.2026
Mediamainonnan määrä päättyi -0,7 % laskuun vuonna 2025
Mediamainontaan käytettiin yhteensä 1 261 miljoonaa euroa vuonna 2025 ja mainonnan määrä laski -0,7 % edellisvuoteen verrattuna. Tiedot perustuvat Kantar Median kuukausittaiseen mediaseurantaan sekä vuosittaiseen erillistutkimukseen, jossa yhteistyökumppaneina ovat eri media-alan liitot.
lue lisää30.01.2026
IAB Finlandin työryhmät kehittämässä digimainonnan standardeja ja hyvinvointia
IAB Finlandin työryhmätoiminta on yksi järjestön tärkeimmistä jäseneduista. Työryhmiin osallistuminen on helppo tapa pysyä kiinni markkinan kehityksessä, jakaa näkemyksiä, oppia muilta ja viedä yhdessä koko alaa eteenpäin.
lue lisää29.01.2026
IAB Finlandin ohjelmallisen mainonnan työryhmä tähtää markkinaosuuden kasvuun vuonna 2026
IAB Finlandin ohjelmallisen mainonnan työryhmän tammikuun kokouksessa asetettiin työryhmän tavoitteet ja painopisteet vuodelle 2026. Kokouksessa työryhmän puheenjohtajiksi valittiin Adformin Account Director Juuli Pelkonen ja Vendin Programmatic & Yield Manager Dorentina Abazi.
lue lisää16.01.2026
IAB Finlandin tapahtumat 2026 – pysy mukana digimainonnan ajankohtaisissa trendeissä
IAB Finland järjestää vuosittain ajankohtaisia tapahtumia, webinaareja ja koulutuksia, joissa kehität digimainonnan osaamistasi ja pysyt mukana nopeasti muuttuvissa digimainonnan trendeissä. Tapahtumamme antavat loistavia verkostoitumismahdollisuuksia kokoamalla yhteen niin mainonnan ja markkinoinnin osaajat kuin teknologian ja datan ammattilaiset.
lue lisää
